se aplica infracţiunile de la regimul transportului naval , la barci de agrement ?

se aplica infracţiunile de la regimul transportului naval , la barci de agrement ?

Buna ,

am o nelamurire se aplica infractiunile de la regimul transportului naval la barci de agrement categoriile C si D ?
Mentionez ca acum invat pentru a obtine certificatul de conducator de barca C si D si am gasit aceste legi cu infractiuni care mi se par cam drastice sa fie pt agrement , va rog sa ma lamuriti
le gasiti aici: http://www.clr.ro/rep_htm/L191_2003.htm .
Exemplu :

Art. 12. − (1) Dacă faptele prevăzute la art. 2−5 şi art. 7−10 au avut ca urmare un accident de navigaţie, constând în abordaj cu pagube materiale importante, avarierea gravă a unei nave ori distrugerea sau degradarea importantă de instalaţii şi bunuri de orice fel, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi.
(2) Dacă s-a produs scufundarea navei proprii sau a altei nave ori moartea sau vătămarea corporală gravă a uneia sau a mai multor persoane, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

Art. 14. − (1) Săvârşirea uneia dintre următoarele fapte, şi anume:
b) falsificarea unui ordin scris sau a jurnalului de bord;
c) comunicarea unor informaţii, cunoscând că sunt false, se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani.
(2) Distrugerea ori avarierea unei nave sau a încărcăturii acesteia, a echipamentelor de navigaţie sau perturbarea funcţionării acestora se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 10 ani, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
 
trebuie sa aiba calitatea de lucrator in marina civila pentru a comite toate infractiunele deacolo .. deci nu se aplica toate ?

am gasit doar urmatoarele 3 ca si infractiuni in manual , va rog adaugati altele daca mai sunt :

"conducerea unei nave de catre o persoana fara brevet se pedepseste cu inchisoare de la 6luni la 3 ani";
"arborarea fara drept pe o nava a pavilionului roman se pedepseste cu inchis.. de la 6 luni- 5 ani";
"stanjenirea indeplinirii atributiilor de serviciu ale echipajului de conducere a unui nave se pedep..3-12 ani"
 
Ma pregateam sa-ti scriu cam ce ai precizat tu in al doilea post. Practica mi-a demonstrat ca exceptand balizajul si cateva semne/indicatoare, toate celelalte informatii mi-au fost redundante. Cand am dat eu examen (2008) pt D si C, nu am avut parte de nicio intrebarea despre infractiuni/contraventii. Acum nu mai stiu ce s-a schimbat si ce intrebari presupune examenul. Daca ai noutati despre continutul grilei de examinare, ar fi foarte apreciate de colegii care se pregatesc acum pt examen.
 
trebuie sa aiba calitatea de lucrator in marina civila pentru a comite toate infractiunele deacolo .. deci nu se aplica toate ?

am gasit doar urmatoarele 3 ca si infractiuni in manual , va rog adaugati altele daca mai sunt :

"conducerea unei nave de catre o persoana fara brevet se pedepseste cu inchisoare de la 6luni la 3 ani";
"arborarea fara drept pe o nava a pavilionului roman se pedepseste cu inchis.. de la 6 luni- 5 ani";
"stanjenirea indeplinirii atributiilor de serviciu ale echipajului de conducere a unui nave se pedep..3-12 ani"

Adica noi astia cu barcute neinmatriculabile care avem cate un sticker cu tricolorul putem fi acuzati penal?
 
Stefan600 buna intrebare .. infractiunea cu tricolorul pe barca nu-mi este nici mie prea clara dar din cate am inteles tot de pe forum , este vorba despre folosirea paviloanelor in anumite cazuri cand nu ai drept sa-l folosesti , probabil cand tu esti roman dar folosesti un pavilion de la alta tara si umbli cu el pe apele din Romania deoarece acel pavilion semnifica legislatia tari la care te supui, va rog sa confirmati cei care stiu mai bine ..
 
In cartea "Trei intr-o barca", scriitorul povesteste cum s-a dus la doctor si i s-a spus ca e bolnav. Dupa care omul a inceput sa citeasca literatura medicala, si a ajuns la concluzia ca sufera de toate bolile din lume.

Asa e si cu cititul legislatiei despre transporturile navale: prea multa documentare dauneaza grav bunei dispozitii pe ape. Ce mai bine urcati-va intr-o barca si dati-va pe apa, si o sa va treaca toate aceste griji despre legislatia dusmanoasa.

Pe de alta parte, un raspuns fara echivoc la problema din topic se poate obtine doar de la ANR, restul e parerologie de forum. Asadar, o intrebare scrisa urmata de un raspuns scris din partea ANR lamureste chestiunea. Nu va impiedica nimic sa postati apoi si pe forum informatiile obtinute ;).
 
trebuie sa aiba calitatea de lucrator in marina civila pentru a comite toate infractiunele deacolo .. deci nu se aplica toate ?

am gasit doar urmatoarele 3 ca si infractiuni in manual , va rog adaugati altele daca mai sunt :

"conducerea unei nave de catre o persoana fara brevet se pedepseste cu inchisoare de la 6luni la 3 ani";
"arborarea fara drept pe o nava a pavilionului roman se pedepseste cu inchis.. de la 6 luni- 5 ani";
"stanjenirea indeplinirii atributiilor de serviciu ale echipajului de conducere a unui nave se pedep..3-12 ani"

Legislația e unitară, infracțiunile și contravențiile nu sunt departajate prin nimic între agrement și navigația utilitară, decât dacă articolul respectiv conține vreo prevedere specială.

Despre arborarea pavilionului, aici există o ambiguitate prin faptul că legislația nu acoperă distinct toate situațiile. Pot spune că în discuțiile cu Poliția de Frontieră, dânșii au afirmat că nu există ca o barcă românească să nu aibă voie să arboreze pavilionul de țară. Ba mai mult în diverse cazuri au dojenit pe cei ce nu aveau arborat pavilionul (situații întâlnite pe Dunăre, sector de frontieră).
Ceea ce mă face să trag concluzia că ”arborarea fără drept a pavilionului românesc” se referă la navele comerciale ce arborează acest pavilion fără a se pune în conformitate cu înregistrările și plățile de taxe aferente.
Totuși legislația nu prevede distinct acest lucru.

Concluzia mea personală, după cele întâlnite pe ape și în sectoarele de frontieră este că:
1. Ambarcatiunile de agrement înregistrate arborează pavilionul fără discuție
2. Ambarcațiunile de agrement neînregistrate (sub 7m , sub 20 cp) pot arbora pavilionul, fiind chiar indicat să facă acest lucru, deoarece un polițist de frontieră vrea să știe de departe cu cine are de-a face. Altfel va fi obligat să vină să verifice, chiar dacă drumul n-ar fi fost necesar. Oamenii au o datorie și nu e plăcut să le-o îngreunăm.
 

Back
Sus