Roaming date dupa 15 iunie 2017

Subiect nou: roaming date dupa 15 iunie...
Intamplarea face ca exact pe 15 iunie am plecat din RO si am ajuns in Grecia.
Conectat fiind la Vodafone cu o cartela prepaid, un abonament 4G Vodafone si inca un alt abonament 4G + tableta de la javrele de la Vodafone.

Cele doua abonamente 4 G au mers execrabil avand si restrictie la trafic de date, cuantumul alocat pt roaming fiind de aproximativ 15 % din volumul de date platit, pingu-ul general fiind de 1000 ms, total nesatisfacator pt orice aplicatie rezonabila.

https://www.vodafone.ro/personal/ser...ming/index.htm


Surpriza a venit de la cartela prepaid care a mers impecabil in comparatie cu cele doua dedicate 4G.
Bineinteles ca in cateva zile am primit 2 mesaje cum ca as fi un user abusiv si trebuie sa ma prezint la un pct Vodafone pentru a dovedi ca traiesc in Ro, desi volumul de date neconsumat insuma circa 8.5 gbites.
Adicatelea daca platesc si consum ceva ce am platit devin abuziv prin simpla declaratie a javrelor de la Vodafone, alternativul situatiei in care platesc si nu consum fiind normalul pentru ei.
Nu stiu cum merg celelalte retele dar Vodafone este o mizerie.
Am inteles de la cineva ca Orange-ul nu are o asemenea cota pe roaming si probleme in transmisia de date.

Astept si alte pareri , mersi!

Extras : "pct 13:
În cazul anumitor planuri tarifare naționale, descrise în continuare ca pachete cu date cvasi-nelimitate, consumul de date poate fi nelimitat sau furnizorul poate pune la dispoziție volume de date la un preț unitar implicit la nivel național care să fie mai mic decât tariful maxim de roaming cu ridicata reglementat menționat la articolul 12 din Regulamentul (UE) nr. 531/2012. În absența unor garanții excepționale privind volumul specifice unor astfel de pachete cu date cvasi-nelimitate, aceste planuri tarifare prezintă un risc mai mare decât alte planuri tarifare de a face obiectul revânzării organizate către persoane care nu își au reședința obișnuită și nici nu au legături stabile care presupun prezența lor frecventă și semnificativă în statul membru al furnizorului de servicii de roaming. În plus, o astfel de utilizare anormală sau abuzivă a pachetelor cu date cvasi-nelimitate în roaming ar putea duce la dispariția acestor planuri tarifare pe piețele naționale sau la restricții ale roamingului în cadrul unor astfel de planuri, în detrimentul utilizatorilor naționali, ceea ce ar fi contrar obiectivului Regulamentului (UE) nr. 531/2012. Acest risc este cu mult mai puțin pronunțat în ceea ce privește apelurile vocale și mesajele SMS, întrucât astfel de servicii fac obiectul unor constrângeri fizice sau temporale mai mari și tiparele reale de utilizare au fost stabile sau au scăzut în ultimii ani. Acest fapt nu aduce atingere dreptului operatorilor de a lua măsuri ca reacție la tipare de utilizare a serviciilor de voce sau SMS în roaming extrem de atipice care decurg din activități frauduloase. Deși este necesar să se prevadă garanții suplimentare împotriva unor astfel de riscuri sporite de utilizare abuzivă, în cadrul pachetelor cu date cvasi-nelimitate, a serviciilor de date în roaming cu amănuntul reglementate la prețul cu amănuntul aplicabil pe plan național, clienții naționali care călătoresc periodic în Uniune ar trebui să fie totuși în măsură să consume volume din aceste servicii cu amănuntul până la un plafon care să fie echivalent cu de două ori volumele care pot fi achiziționate la tariful maxim cu ridicata pentru serviciile de date în roaming contra unei sume egale cu prețul total cu amănuntul de pe piața națională, fără TVA, al componentei de servicii mobile a planului tarifar național pentru întreaga perioadă de facturare avută în vedere. Acesta reprezintă un volum care este aliniat cu planul tarifar național, deoarece se adaptează la prețul național cu amănuntul din planul tarifar în cauză și, prin urmare, poate fi aplicat în cazul unor pachete cu date cvasi-nelimitate, inclusiv în cazul furnizării la pachet cu alte servicii mobile cu amănuntul. Aplicarea unui factor care multiplică cu doi volumul reflectă faptul că operatorii negociază adesea prețuri de date în roaming cu ridicata aflate sub plafoanele aplicabile și că clienții nu consumă adesea toate datele puse la dispoziție în planul lor tarifar. În această privință, transparența pentru clienți va fi asigurată prin respectarea dispozițiilor Regulamentului (UE) nr. 531/2012 conform cărora furnizorul de servicii de roaming trebuie să trimită o notificare clientului atunci când volumul de utilizare rezonabilă aplicabil utilizării de servicii de date în roaming reglementate a fost epuizat, menționând suprataxa care va fi aplicată volumului suplimentar de servicii de date în roaming reglementate consumat de client. "


extrasul este de aici http://eur-lex.europa.eu/legal-conte...6R2286&from=RO


Rog adminul sa mute topicul pe chestiunea transmisiilor de date daca este cazul
 
asemanator am patit si eu cu rds in Germania. au taxat tot, si voce si date peste abonament. rds - iti doresc un faliment rapid si rasunator
 
La mine a mers super o cartela Vodafone cu optiune de 6€
30gb ....am stat pe Netflix o noapte in BG (am adormit cu tel in priza pe un serial si a rulat toata seria fara probleme pana dimineata)
 
eu am orange, si nu am avut probleme sau limitari in Olanda, Germania, Ungaria, Austria
ba in Olanda orange in roamnig a fost semnificativ mai performant ca vodafone olandez ....
 

Back
Sus