Grecia sau Croatia ??

Sau e vorba de certificatul de radio? Adica tu ai carnet de GMDSS-LRC, ceva de carton gri-galbui cu poza? Asta nu era bun?![/QUOTE]

Salutari,
din cate stiu,(este mentionat pe mai toate siturile ) in apele Croate este obligatorie licenta VHF.Apoi in functie de zona de navigatie propusa se cere permis valabil.(ICC-B/C-ICMS)
 
Salut, nu m-au intrebat nik de cert radio, da am plasticu ala albastru "International certificate for operators of pleasure craft" pe care scrie in dreapta sus C,D iar la punctul 9 : I,C,M,S
Acuma mai am unu, pe care scrie "Voditelj brodice":D
Cu compunerea.... stau rau tare cu timpu, ca am fost in vacanta(Doamne multzam) si mi-au ramas treburile in aer .
Daca prind ceva timp povestesc mai enlarge, da nu pot sa-mi adun gandurile in cele 7 min cat intru pe net.
Uite o poza cu traficu in stramtoarea care leaga Sibeniku de mare...
Numa bine, :noroc:
 

Atașamente

  • DSC02721.jpg
    DSC02721.jpg
    44.8 KB · Vizualizări: 80
salut ,nu stiu daca e vb de abuz,sau neintelegere,dar ar fi bine ca cei ce contracteaza un charter in croatia,sa trimita o copie dupa licenta si sa ceara insistent verificarea ei poate chiar inainte sa achite prima plata spre respectiva firma...poate asa,mai stii,va fi recunoscuta si licenta romaneasca.
 
tot croatia

He he ... ce fain sa vad pe unii ca noi.
noi ne-am intors din croatia acum 1 saptamana. traseu asemanator cu al tau.
uite traseul pe care ne-am plimbat noi:

http://maps.google.com/maps/ms?hl=e...067673245032399792.0004738937e8513dc0190&z=10

ne-a batut Bura, la inceput si la final (am dedus eu ca bate in uikend si pe langa :D) . Am "traversat" si nou podul de "vizavi" de sukosan, si pe cel de la Skradin.

nu mi-a cerut nimeni licenta, de nici un fel .. totul a mers pe incredere. N-am licenta radio. I-am intrebat daca ii deranjeaza. Au spus ca, daca ne prind autoritatile in control, e pe barba noastra, ca poate primim amenda.

Amu urmeaza sa ma pun la punct cu toate plasticele, de toate culorile.
 
Sa-ti "pice" bine plimbarea si la anu sa mai faci v'o doua:)
Ceva "morcov" la trecera pe sub podul de linga Sukosan?
Chiar ma gandeam ca mi-ar fi placut inca o barca cu care sa calatoresc oarecum in paralel, un fel de "charter regata" ...ar fi facut totul mai antrenant:D
Chiar am intalnit o gasca mare de polonezi cred ca vreo 10 barci, calatoreau impreuna, si se concurau reciproc... cred ca se distrau maxim in mars, la ancoring sau prin te miri ce marina pe care o "ocupau" pt o noapte.
Tine-ne la curent cu procuratul plasticelor, ca tre sa ma interesez si eu.

Numa bineb-)
 
Eii drajilor, iaca sunt aproape 3 luni decand am fost "pe mare''.
Bronzul cu, piele cu tot mi s-a dus, sarea s-a spalat de mult, talpile care devenisera scortoase de atata pedalat pe punte de colo colo au revenit la normal, doar momentele, momentele s-au cristalizat si s-au sedimentat acolo in suflet in acel deja, de prea mult timp "empty folder"
Momentele alea fac totul.In unele zile, cand toate merg pe dos, cand orice este, deja prea mult, cand nu mai vreau nimic, cand sunt satul de toate... am o singura varianta sa ma calmez.. deschid folderul "Sailing" ..
Si daca reusesc sa retraiesc macar cateva clipe, sa revad scanteierile soarelui in apa, in draga de apa, sa simt mirosul marii condimentat cu un usor iz de padure de pin de pe insula pe langa care tocmai trec, susurul apei care se aude cel mai frumos atunci cand cu velele'n foarfeca, vantul de pupa te ampinge alene, atunci pot spune taree "I waaaas theeere" si gata... Pot trece mai departe.
Ei uite de asta acuma, cand a-ti vine sa asculti "november rain" si ar trebui sa te gandesti la sarbatorile de iarna, eu, nu... eu deja ma gandesc la next sailing week:sail:
Multumesc acelora dintre voi care m-ati sfatuit la momentul oportun vis-a-vis de alegerea destinatiei... :noroc:
Numa bine
 

Back
Sus