Eficienta motor

Salut are cineva idee dacă accesoriul din poza mărește eficienta propulsie? Dacă este eficient, comparat cu hydrofoil ce mi-ați recomanda sa montez pe motor? Ma gândesc ca nu le pot pune pe amândouă 😊
 

Atașamente

  • IMG_6205.jpg
    IMG_6205.jpg
    44 KB · Vizualizări: 45
  • IMG_6209.jpg
    IMG_6209.jpg
    39.2 KB · Vizualizări: 41
Am vazut montate la barcile de salvare. Ma gandesc ca este mai mult un accesoriu pentru protectia celor pe care-i salveaza sa nu-i raneasca cu elicea.
 
La vapoare se montează asa ceva și se spune ca ar mari eficienta cu 10%. Forma este ușor conica,ma gândesc ca asta ar ajuta elicea sa împingă apa mai puternic.
 
La ce vapoare? Ca de exemplu cele de prin santierul naval de la Mangalia n-am vazut asa ceva. Oricum, imi imaginez ca daca ar fi vreun avantaj atat de semnificativ d.p.d.v. al eficientei, am vedea colivii de-alea la toate elicile.

La drone (multicoptere) exista asa-numitele "ducted-fan", adica niste elici bagate intr-un fel de colivie ca cele din poza ta, care cica ar mai creste marginal eficienta elicei. In schimb aceste "colivii" au diametrul interior cu 1-2 mm mai mare decat diametrul elicii, si un profil longitudinal destul de elaborat nu un simplu cilindru.

La cum arata colivia din poze, probabil ca singurul efect va fi unul de scadere usoara a eficientei, din cauza rezistentei la inaintare a "coliviei".
 
Nu stiu nimic de eficienta, dar din ce am mai vazut/citit pe net se monteaza doar pt. protectia elicei la diverse chestii submerse, pietre, lemne, etc..
 

Back
Sus