Asociatie velier(e)

Buna ziua

Prin forta imprejurarilor (adica sotia/admiral) am ajuns sa avem doua veliere - un 1972 Dufour Arpege 30 stationat in Olanda (Amsterdam), si un 1990 Beneteau 38 stationat in Italia / La Spezia.

Evident, asi putea vinde una (Dufour Arpege), dar tot citind forumurile si gandindu-ma , poate putem face ceva mai bun, si sa ajutam pasionatii de vele sa castige experienta - ma gandesc la un mic club / asociatie de velisti.

Pe ce principii ma gandesc ca l-am putea organiza:
- noi (eu si sotia / admiral) am pune la bataie Dufour Arpege
- fiecare membru ar contribui cu doua chestii: ar plati o cotizatie plus ar efectua lucrari imbunatatire / reparatii pe barca
- in schimbul contributiei, fiecare membru ar putea sa iasa cu barca in larg un anumit numar de zile / saptamani
- proabil ar fi diferite tipuri de membership, in functie de experienta cu barci. Si desigur, nu oricine poate iesi cu barca, ci trebuie sa fie macar un membru de nivel skipper la bord
- nu intentionez sa castig bani din asta, asa ca toate cheltuielile vor fi transparente in interiorul clubului. Ideal ar fi ca din cotizatii sa putem acoperi costurile barcii (cam 3,500 EUR / an pt cheiaj si asigurare), si sa ramana ceva pt intretinerea barcii (gen 500-1,000 EUR / an)

Chestii neclare / de investigat:
- asigurarea
- locatia barcii - acuma e in Olanda / Amsterdam, dar aici prognoza vremii este complet aiurea, si ce spune biroul meteorologic olandez la 10 am nu se mai aplica la 2 pm .... Deci s-ar putea muta barca spre alte tari mai calde sau macar cu vremea mai previzibila. De ex acuma (30 iulie) trebe sa port caciula, pulover si sosete de lana pe barca, asa e de frig / vantos. Pe de alta parte, daca vrem sa practicam heavy-weather sailing , si sa avem intr-o zi tot felul de vant de la 4 kts la 20+ kts Olanda e perfecta - cred ca in 90% din iesiri a trebuit sa pun o tertarola. A doua tertarola nu a fost inca necesara, niciodata :)
- forma de organizare legala

Acestea fiind zise, ce parere aveti, si cine ar fi interesat?
Numai bine
Adi
 

Back
Sus