Barca gonflabila - deformare a chilei/ podinei la viteze de peste 27km/h

Am achizitionat recent o barca gonflabila Aqua Storm STK330E si un motor Suzuki DF15AS. Am fost impreuna cu familia in delta si am avut ocazia sa probez configuratia si la turatii mai mari (dupa ce am depasit primele ore de rodaj).
De cate ori ma apropiam sau depaseam 26-27 km/h simteam ca podina incepe sa-si modifice geometria - cumva parca incepea sa se valureasca... nu era un fenomen intr-atat vizibil, cat mai mult sesizabil la picioare si/sau in sezut, sau in distanta dintre sezut si podina... desi parca imi amintesc si de ceva miscari vizibile si oaresce deformari si pe laterale, la baloane.
Oricum, nu am avut curajul sa stau si sa studiez prea mult, eram la prima iesire mai serioasa, in mijlocul Dunarii cu familia, asa ca am redus imediat viteza. Ori de cate ori cresteam viteza prea mult, din neatentie, se manifesta acelasi fenomen.
Barca duce, conform producatorului, motor de pana la 15CP, si o greutate totala de pana la 500kg.
Eu cu familia (2 copii) cintarim maxim 250kg, motorul 45kg, benzina maxim 40kg, alte bagaje maxim 20kg. Barca 50kg ( nu stiu daca se contorizeaza in greutatea maxima indicata). In orice caz, ne incadram. Distributia greutatii destul de echilibrata, zic eu - sotia si fata in fata, eu cu baiatul un spate, eu si sotia pe diagonala...
Daca a mai patit cineva sau stie cineva care-i problema, rog sa impartasiti experientele voastre. Merci!
 
Ai umflat-o la presiunea indicata pe tablita capsata pe oglinda? De obicei avem tendinta sa le umflam sub ce specifica producatorul si nu sunt suficient de rigide baloanele.

Valurirea depinde mult si de starea apei (daca e oglinda, daca are mici valuri) si de viteza. Nu pateste barca nimic daca te joci putin cu ea la diferite viteze sa vezi unde se manifesta mai putin efectul asta.
 
Nu am verificat presiunea. Erau cam cat se putea de umflate - pompa de picior care a venit cu barca avea dificultati sa mai introduca ceva aer... Are sens ce zici, dar sincer, nu stiu cum as fi putut sa mai bag mai mult aer cu pompa aia. Oricum, o sa imi achizitionez un manometru, de curiozitate.

Apa era foarte usor incretita de vant, nu cred sa fi fost asta cauza.
Merci de raspuns!
 
Pai tocmai, cel putin la barca mea am observat ca daca e foarte neteda apa, efectul de "lipire" al barcii de suprafata si de deformare e mai pronuntat. Daca sunt mici valuri pe suprafata, probabil ca mai intra aer pe sub barca si nu mai e asa de evident efectul.
Vezi ca mai intrebase cineva acum vreo 2-3 ani acelasi lucru aici pe forum, si s-a discutat fenomenul...

https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=1741&p=25335&viewfull=1#post25335
"Cea mai neplacuta caracteristica era o "lipire" ciudata de apa undeva intre 45 shi 50 km/h. Adica intre faza iantai si faza a doua de lisare. Cred ca era un efect Bernouli datorita curgerii laminare. E un fenomen atit de intens, incat deforma tuburile barcii vizibil. Cum am pe barca valve de suprapresiune, aerul tindea sa iasa in faza aia de lipire, asha ca trebuia sa accelerez tare sa trec repede-repede de etapa asta."
 
Ultima editare:
Interesant... M-am gandit ca e un efect hidrodinamic, dar m-am mirat ca apare la o viteza asa de mica, totusi. O sa mai studiez. Multumesc pt. link.
 
Salve,
Eu am stk300, de la acelasi producator. Motorul meu e micut, nici nu ma apropii de viteza la care ai intalnit tu problema, insa am sesizat si eu mici deformari uneori. Am constatat, asa cum zice smar2, ca ajuta daca umfli baloanele si chila la presiunea indicata. Conteaza si daca montezi bancutele. Ajuta la rigidizare.
 
Salut,
Da, clar, bancutele erau montate. Cred ca si stateau fetele pe cea din fata, iar eu pe cealalta.
Insa nu erau niste deformari cauzate de greutatea sau miscarea noastra, pur si simplu se "valurea" podina in mod sensibil...

In fine, in curand plec in Grecia si voi avea ocazia sa testez din nou, o sa umflu cat ma tine pompa, o sa caut sa stam mai grupati pe axa barcii, o sa setez motorul pe unghiul de trim maxim (sa nu cumva sa fie din cauza presiunii excesive pe prova) si o sa vad daca reusesc sa depasesc problema. Eventual o sa incerc si singur in barca, sa vad daca e vreo diferenta.

Apropos, care e presiunea recomandata? Ca nu am reusit sa-mi dau seama cu google translate din manualul in ucrainiana :) Parca am vazut ceva de genul 0.25 bar, dar mi se pare neverosimil de mica.
 
0.25 e enorm pt barca aia....daca o umfli atat si o lasi pe nisip in soare in max 30 min o vei vedea bubuind.
Nu.uita insa ca dupa ce o umfli tu pe uscat o vei pune pe apa care oriunde pe lumea asta(cu exceptia apelor termale)e mai rece decat aerul si atunci se va contracta aerul din baloane si vei pierde din presiune.
Sfat....mai da-i si pe apa cateva pompe dar nu uita de lasatul in soare daca nu ai valve de suprapresiune.Si nu ai :(
 
Cam pe acolo sunt presiunile... 0.20 - 0.25 bar
Pe a mea scrie sa o umflu la 0.25, dar nu prea mai intra aer dupa 0.20-0.22, si nici nu vreau sa insist. Pe de alta parte barca mea nu sta in soare daca nu e pe apa, sau daca vreau sa o trag pe mal, intai dau drumul putin la aerul din tuburi.

Oricum, cert e ca inainte sa imi iau manometru o umflam sub 0.20 bari.
 

Back
Sus