Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 21

Topic: Recidivus

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

ce te mai distrezi tu acolo.....ma roade putin invidia

Distractia continua...

Pus fibra pe interior, separat in fiecare compartiment. Slefuit, chituit, slefuit. Chit epoxidic cu cenosfere. Am finisat interiorul cat sa nu ma zgarai in ceva sau sa nu se agate bagajele. Vopsit cu o mana de vopsea alchidica. Vopsea poliuretanica la interior va fi doar in zona podelei din cockpit.

Apoi am intors coca si am slefuit vreo 3 zile X 2-3 ore pe zi. Am mai corectat niste linii care nu aratau a fi cum trebuie. Avand 1 cm grosime se mai pot face si ceva modelaje. Spre exemplu am rotunjit muchiile. Pus fibra de 300 g /mp de la Polydis. E diferenta intre fibra cumparata acum 3 ani pentru primul caiac si cea de acum. Pare mai grosiera cea de acum. A intrat vreun kilogram si jumatate de rasina epoxidica la exterior la coca. Va ramane un singur strat de fibra la exterior dublat vreo 10 cm pe linia chilei.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate Interior chituit.jpg‎   chituit exterior.jpg‎   fibra2.jpg‎   fibra.jpg‎   rotunjiri.jpg‎   Vopsit.jpg‎  

Pe post de maroske am folosit coturi de cupru. Pentru capace am folosit guri de vizitare pentru barci. Am taiat caiacul in trei parti.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate capac gura de vizitare.jpg‎   maroske.jpg‎   Taiere.jpg‎   sigilare.jpg‎   prima asamblare.jpg‎   prima asamblare lateral.jpg‎  

Caiacul aproape terminat. A se citi: nechituit, nefinisat, nevopsit - operatii care se vor desfasura la primavara, sper.

Lansare in anonimat pe Lacul Brates. Am invitat vreo 2-3 prieteni, cam din scurt ce-i drept, insa fiecare era ocupat sau nu se afla in localitate.

E diferit de primul caiac. Am inteles ce inseamna stabilitate primara. Nu i-am facut skeg. Dupa prima iesire iau serios in calcul confectionarea unuia. Fara vant tine destul de bine directia, insa, cand apare vantul e mai dificil.

E destul de rapid, pare o ideie mai rapid decat primul. Trebuie sa fac ceva mai multi km pana sa pot exprima o concluzie finala.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate in casa.jpg‎   pe apa.jpg‎   botez.jpg‎  

Am avut parte de o tura adevarata la invitatia lui Valerica Rimbu. In Delta Superioara, in zona Somova-Parches.

Zona este excelenta din punct de vedere caiacistic. Se pot face mai multe trasee, unele chiar in circuit cu plecare si sosire in acelasi loc. Este accesibila tot timpul anului, chiar si pe cote mici ale Dunarii cum a fost in cazul de fata.

Am facut un traseu de aproximativ 20 de km. Valerica vrea sa organizeze un concurs in iunie anul viitor. Maraton si semimaraton. Am fost in recunoastere pentru traseul de semimaraton. Se poate vedea in imaginea cu traseul. Plecare din loc. Mineri de pe malul lacului Casla, circuit parcurs in sensul acelor de ceasornic. Lacuri, canale, japse - tot ce are Delta mai frumos. Locul magic a fost o zona cu trunchiuri uscate de copaci, probabil o fosta padurice in care a locuit vreo colonie de cormorani. Parca era cimitirul elefantilor. Am ratacit un pic traseul si am intrat fix in mijlocul acestor trunchiuri.

Caiacul s-a comportat excelent, posibil sa fi contat si cele 3-4 kg de bagaje. Eram foarte hotarat sa-i fac skeg, acum, nu stiu, ma mai gandesc. Am fost in gasca mare, vreo 12 persoane. Am strans ceva fotografii de la ceilalti pentru a-mi face o ideie despre silueta acvatica a caiacului.

Caiacul se va numi 32. Triptique numarul 2 in traducere.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 22552577_1235520679881510_2527348998229034822_n.jpg‎   22553259_713458178859743_3257452906428356002_o.jpg‎   22553296_1445373052224616_3455435157553209960_o.jpg‎   22555313_1445373415557913_5645779499644793288_o.jpg‎   22555590_1445373395557915_3128815288379930788_o.jpg‎   22712476_1445373048891283_3915157323977031883_o.jpg‎   22770520_1445373045557950_1695630554610367_o.jpg‎   22770758_713458085526419_6409024087782992014_o.jpg‎   traseu.jpg‎  

6.  

Ce ma bucur pentru voi si cat imi plange sufletul pentru mine... nici macar nu mai pot scoate caiacul acum dintre materiale.
    Oricum... frumos 32-ul. Destul de "sus" in apa, chiar si cu 3-4 kg de bagaje. Baga mare la finisaj... nu-l mai lasa in "pielea goala" !

Quote Originally Posted by Alec Naneti View Post
    Am avut parte de o tura adevarata la invitatia lui Valerica Rimbu. In Delta Superioara, in zona Somova-Parches.

Zona este excelenta din punct de vedere caiacistic. Se pot face mai multe trasee, unele chiar in circuit cu plecare si sosire in acelasi loc. Este accesibila tot timpul anului, chiar si pe cote mici ale Dunarii cum a fost in cazul de fata.

Am facut un traseu de aproximativ 20 de km. Valerica vrea sa organizeze un concurs in iunie anul viitor. Maraton si semimaraton. Am fost in recunoastere pentru traseul de semimaraton. Se poate vedea in imaginea cu traseul. Plecare din loc. Mineri de pe malul lacului Casla, circuit parcurs in sensul acelor de ceasornic. Lacuri, canale, japse - tot ce are Delta mai frumos. Locul magic a fost o zona cu trunchiuri uscate de copaci, probabil o fosta padurice in care a locuit vreo colonie de cormorani. Parca era cimitirul elefantilor. Am ratacit un pic traseul si am intrat fix in mijlocul acestor trunchiuri.

Caiacul s-a comportat excelent, posibil sa fi contat si cele 3-4 kg de bagaje. Eram foarte hotarat sa-i fac skeg, acum, nu stiu, ma mai gandesc. Am fost in gasca mare, vreo 12 persoane. Am strans ceva fotografii de la ceilalti pentru a-mi face o ideie despre silueta acvatica a caiacului.

Caiacul se va numi 32. Triptique numarul 2 in traducere.
    Are o linie superbă, cu prova ca o rachetă . La fel de frumoasă și tura în acumulările din Parcheș-Somova.
    3-4 kg de bagaje? Ce-i aia? Eu am la o tură, 15-20 kg și-o chitară pusă moț.
    Nu știu cum arată lacurile în prag de iarnă, amintirile mele acolo sunt cu multă știucă rapace pe după stufuri și cu stoluri de păsări adăpostite pe ici pe colo.
    Ferice de tine că ai Dunărea aproape și la fel de ferice că ai două mâini pe dreapta, de ți-a ieșit așa caiac unicat !

Quote Originally Posted by danielsg74 View Post
    Ce ma bucur pentru voi si cat imi plange sufletul pentru mine... nici macar nu mai pot scoate caiacul acum dintre materiale.
    Oricum... frumos 32-ul. Destul de "sus" in apa, chiar si cu 3-4 kg de bagaje. Baga mare la finisaj... nu-l mai lasa in "pielea goala" !
    Daniel, nu dezarma așa ușor! De-un exemplu, la mine abia începe sezonul de caiac
    Vara e cu vele, odată sosită toamna, e vremea de caiac și cort. Sâmbătă și duminică am de padelat 20 km în amonte pe Dunăre, cortul pe-un grind și noaptea dialog cu mistreții. Pentru asta am și chitara
    Iar pentru temperaturile scăzute, există vinul fiert și programul artistic.
    Asta toată toamna, iarna și primăvara.

P.S:
    Locul de caiac, alege-l să fie ușor accesibil. ”Just in case”

@ Daniel

Multumesc! Las' ca vine si vremea ta. Ai vrut santier, acum rabda. Somova - Pardches nu pleaca nicaieri, te asteapta cu bratele deschise.

@ Florio

Multumesc!

Da, suntem binecuvantati cu o gramada de apa. Dunare, Siret, Prut, Buzau plus vreo 2-3 lacuri, Balta Mica a Brailei si Delta la doi pasi. E si pacat sa nu profiti.

Daca ti se pare ca am doua maini pe dreapta, stai sa-i vezi pe cei trei crai de la Braila: Daniel, Costas si Sorin (Hakuna Matata). Astia marangozi de prima mana. Am facut o estimare: marja de eroare pentru mine e pe la 5 mm, la ei e la 1 mm. Poate intr-o zi am sa gasesc si eu timpul si rabdarea sa fac un strip adevarat de lemn, pana atunci ma mai distrez un pic cu polistiren.

A iesit bine la greutate, 17,5 kg deocamdata, in conditiile in care vreo 4 kg sunt in peretii despartitori. Se vor mai adauga 1 kg daca ii fac skeg si 1,5 kg pe chit si vopsea.

La partea cu campatul in conditii de frig inca n-am ajuns. In viitorul nu prea indepartat, sper sa experimentez si asa ceva. Da, frumos program, vara vele, toamna, iarna, primavara caiac. Distractie placuta in weekend!

Quote Originally Posted by Alec Naneti View Post
    ...
    Am facut o estimare: marja de eroare pentru mine e pe la 5 mm, la ei e la 1 mm.
    ...
    eh... aici exagerezi. La 1 mm deja e sacrilegiu !

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks