Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21

Topic: Recidivus

Default Recidivus

Salutare!

Dupa trei ani de la prima isprava, un caiac strip plank cu sipci de polistiren,

https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=4273

trec la al doilea experiment: un caiac stitch and glue din placi de polistiren si nu din placaj cum se face de obicei.

Modelul e un Shrike:

http://cnckayaks.com/project/shrike/

Ideea are legatura si cu prima isprava si s-a conturat mai bine cand am vazut in Dede... polistiren extrudat de 1 cm grosime.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 5.jpg‎   4.jpg‎   3.jpg‎   2.jpg‎   1.jpg‎  

Cred ca in final o sa-ti faci si fabrica de polistiren ! Abia astept sa-l vad ! Spor la lucru !

@ Daniel

Multumesc!

Am postat pentru ca, efectiv, e o joaca de copii sa faci un caiac din polistiren in sistemul stitch and glue. Combinatia cu adezivul hot glue (pistol) usureaza foarte mult lucrurile. Un exemplu: am lipit cap la cap placile de politiren cu hot glue fara a trece prin metodele de lipire specifice placajului. Taiere cu cuterul. La asamblarea partilor taiate nu este nevoie de coasere (stitch), se lipeste direct din aproape in aproape.

Felicitari pentru inovatie si perseverenta! Te urmaresc si astept continuarea. Rugăminte: lucreaza un pic si la calitatea fotografiilor, pentru confortul nostru. Merci!
    Life in colour!

Felicitari, interesanta idee. Mi-ai batut un cui in cap :-) Ma gandesc totusi daca n-ar fi mai bun adezivul poliuretanic care expandeaza si patrunde mai bine prin porii colilor de polistiren realizand o legatura mai buna. Si inainte de "coasere" ( pe care as face-o cu banda adeziva) sa laminezi un strat de fibra de sticla macar pe una din fetele filelor. Parerea mea... Spor la lucru in continuare.

6.  

@ Gigi

Ai folosit vreodata adezivul (pistolul) hot glue? In combinatie cu polistirenul mi se pare imbatabil. Timpul de "uscare" e ideal. Aproape instantaneu, insa, iti ramane timp si de o eventuala aranjare/ rearanjare. Nu-mi place adezivul poliuretanic pentru ca murdareste tot. Ultima oara cand l-am folosit mi-au sarit stropi pe tricou. Am zis sarut mana pentru ca nu mi-au sarit pe ochelari.

Am incercat coaserea cu banda adeziva fara prea mult succes. Poate nu era banda potrivita. Cand am trecut la lipirea directa am simtit ca asta e modul ideal de lucru.

M-am gandit si eu la laminarea in prealabil a unei fete. Nu am considerat necesar. Foaia de polistiren extrudat de 1 cm grosime are suficienta rigiditate.

@ CrocodiluDiluDilu

Multumesc! O sa incerc sa fac poze mai bune.

Senior Member
    Locația
    constanta
    Posturi
    222

da, cam atat este de comentat : fotografii mai bune nu esti la primul rodeo

@ Marius
    Da, a fost un rodeo constructia primului caiac, insa, acum, la al doilea, pare o joaca de copii.

Din motive de depozitare, va fi tot un caiac in trei segmente conform ideii celor de la CNC Boats:

http://www.clcboats.com/shop/boats/k...sea-kayak.html

Sper ca pozele sunt mai clare. La nivelul bulkhead-urilor se face segmentarea. Pereti din doua foi de placaj cu fibra pe mijloc. Suruburi M10 de 40, 6 din inox, 4 zincate - asa am gasit, sau mai bine zis n-am gasit. In a cincea foaie am ingropat capetele suruburilor. Intre pereti am lipit bucati de folie de parchet pentru a le distanta si a putea sa tai caiacul in trei la momentul oportun. Sper ca se intelege din poze.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 2.jpg‎   3.jpg‎   1.jpg‎   4.jpg‎   5.jpg‎   6.jpg‎   7.jpg‎   8.jpg‎  
    Last edited by Alec Naneti; 4 Aug 2017 at 07:16 PM.

Ah.. nu-mi vine sa cred ca ai laminat deja suruburile zincate !
    Ma uit si eu pe aici, poate fac rost de patru bucati.

Gata, le-am pus pe pozitie. Am fost la Prak... in Braila si nu aveau de 40 lungime. Le-am pus pe cele din inox in pozitii strategice: lateral sus si mijloc jos. Oricum nu intra apa si de-ar fi o problema tot ar tine cele de inox. Macar de-ar fi sa ma dau cu caiacul pana ar rugini suruburile.

Page 1 of 3 123 LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks