Eurosail - Cursuri RYA
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 36

Topic: Barca aluminiu instabila

Junior Member
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    19

Am măsurat īnălțimea pupa la locul motorului și. 45 cm deci cizma medie e puțin mica deci am nevoie de lunga , de 57 , sau ??

Senior Member
    Locația
    Bucuresti / Galati
    Posturi
    159

Ce-i aia cizma medie? Toti producatorii au cizme normale (scurte) si lungi.

exista motoare cu cizma scurta, medie si lunga, mai rar exista si cizma XXL

Junior Member
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    19

Medie , este de 43,2 cm , cred .Motoarele după 2015 se fac doar in 15 " și 20 " așa am vazut .Poate greșesc .Eu avānd 45 cm la pupa am nevoie de 20 " la motor iar proba făcută cu 43 cm ( sub 45 cm la pupa ) a avut rezultate dezamăgitoare .Cred că a fost unul din factorii pentru care baraca īnainta asa anemic .Pentru moment nu am cu ce sa fac o proba ok.

Junior Member
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    19

Aștept īn continuare sfaturi pentru echilibrare . Mulțumesc

6.  

Senior Member Vali's Avatar
    Locația
    Galati
    Posturi
    2.250

Prima chestie trebuie sa fie alegerea puterii motorului care sa-ti permita glisarea (in cazul tau macar 10 cai, singur in barca). Ar merge un motor in 2 timpi, fiind usor si nervos, iar diferenta de consum fata de 4 timpi nu e un capat de tara la puterea asta.

A 2-a chestie e inaltimea oglinzii adaptata strict inaltimii cizmei motorului. Daca ai cizma mai lunga sau mai scurta, nu faci nimic. Cauta pe forum despre inaltimea la cizma vizavi de inaltimea oglinzii.

A 3-a chestie e adoptarea unghiului optim al oglinzii, ori cu pana, ori din trim, iti spune singura barca daca unghiul e cel bun.

A 4-a treaba trebuie sa fie asigurarea rezervei de flotabilitate. Trebuie sa faci un compartiment la prova cu volum suficient, in care pui polistiren extrudat (nu expandat), taiat dupa formele barcii si imbracat in saci menajeri. Compartimentul respectiv ramane exclusiv pentru flotabilitate. E bine sa pui si la pupa ca barca sa-si pastreze o pozitie buna in caz de inundare, dar in cazul asta vei pierde spatiu pretios la pupa.

A 5-a treaba e echilibrarea barcii pe longitudinala. Va trebui sa montezi bancheta pupa macar la 50 cm distanta de oglinda, plus ca va trebui sa gasesti o solutie de guvernare (prelungitor sau alta eche, mai lunga). Sau poate motorul iti permite sa guvernezi din pozitia aia.
    Va trebui sa-ti faci un alt compartiment in prova, exclusiv pentru bagaje, unde sa-ti pui toate bagajele, iar la nevoie chiar si un sac de nisip, daca nu ai cum altfel sa echilibrezi barca atunci cand umbli la elice. Acest compartiment trebuie sa fie cat se poate spre extrema prova ca sa aiba efect.

A 6-a treaba e echilibrarea barcii in plan transversal, iar asta o faci prin lestare, ori cu nisip, beton sau alte tiganii romanesti, ori cu alt compartiment etans sub paiol, care sa se inunde cand dai barca la apa.
    Ai nevoie ca barca sa ajunga cu ambele gurne in apa, ceea ce se va intampla doar atunci cand sunteti 2 persoane in barca. Cand esti singur, va trebui sa compensezi prin aceasta greutate suplimentara, a lestului.

In toate variantele barca se va comporta mediocru, din cauza greutatii suplimentare necesare pentru echilibrare. Lumea isi ia barci de aluminiu tocmai ca sa fie usoare, performante si economice, ceea ce nu e cazul la barca ta. Din cauza formei si volumetriei fundului la cuplul maestru (mijlocul barcii), trebuie cum spuneam sa scufunzi barca pana ajunge cu ambele gurne in apa ca sa ai stabilitate. Chiar si asa, barca va avea ruliu mai pronuntat decat orice alta barca avand fund in V.

Cam atat deocamdata, umbla unde ti-am aratat si povesteste-ne cum s-a schimbat treaba. Succes .
    forum www.capcompas.ro , comunicare pertinenta in domeniul nautic

Junior Member
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    19

Mulțumesc ,Aștept să găsesc 10 cp cu cizma lunga sa pot proba , pānă atunci lucrez la soluții pentru echilibrare și siguranță

Quote Originally Posted by Ynu View Post
    ... nu am probat cu 10 cp fiindca nu era acasa proprietarul . Din foto pare a fii ceva gresit in constructia barcii ? Deja am insomnii
    asa ceva ar ajuta mult la problema ta , legat de ce zicea Vali cu rezerva de flotabilitate in zona pupa + ca barca iti va sta mult mai sus pe apa

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
    Last edited by timberland0910; 30 Aug 2017 at 10:40 AM.

Junior Member
    Locația
    Timisoara
    Posturi
    19

... adica 2 compartimente flotoare . Multumesc

Quote Originally Posted by Ynu View Post
    ... adica 2 compartimente flotoare . Multumesc
    Da ..le faci cat de inalte doresti

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Alte topicuri asemănătoare