Barca aluminiu instabila

Am măsurat înălțimea pupa la locul motorului și. 45 cm deci cizma medie e puțin mica deci am nevoie de lunga , de 57 , sau ??
 
Medie , este de 43,2 cm , cred .Motoarele după 2015 se fac doar in 15 " și 20 " așa am vazut .Poate greșesc .Eu având 45 cm la pupa am nevoie de 20 " la motor iar proba făcută cu 43 cm ( sub 45 cm la pupa ) a avut rezultate dezamăgitoare .Cred că a fost unul din factorii pentru care baraca înainta asa anemic .Pentru moment nu am cu ce sa fac o proba ok.
 
Prima chestie trebuie sa fie alegerea puterii motorului care sa-ti permita glisarea (in cazul tau macar 10 cai, singur in barca). Ar merge un motor in 2 timpi, fiind usor si nervos, iar diferenta de consum fata de 4 timpi nu e un capat de tara la puterea asta.

A 2-a chestie e inaltimea oglinzii adaptata strict inaltimii cizmei motorului. Daca ai cizma mai lunga sau mai scurta, nu faci nimic. Cauta pe forum despre inaltimea la cizma vizavi de inaltimea oglinzii.

A 3-a chestie e adoptarea unghiului optim al oglinzii, ori cu pana, ori din trim, iti spune singura barca daca unghiul e cel bun.

A 4-a treaba trebuie sa fie asigurarea rezervei de flotabilitate. Trebuie sa faci un compartiment la prova cu volum suficient, in care pui polistiren extrudat (nu expandat), taiat dupa formele barcii si imbracat in saci menajeri. Compartimentul respectiv ramane exclusiv pentru flotabilitate. E bine sa pui si la pupa ca barca sa-si pastreze o pozitie buna in caz de inundare, dar in cazul asta vei pierde spatiu pretios la pupa.

A 5-a treaba e echilibrarea barcii pe longitudinala. Va trebui sa montezi bancheta pupa macar la 50 cm distanta de oglinda, plus ca va trebui sa gasesti o solutie de guvernare (prelungitor sau alta eche, mai lunga). Sau poate motorul iti permite sa guvernezi din pozitia aia.
Va trebui sa-ti faci un alt compartiment in prova, exclusiv pentru bagaje, unde sa-ti pui toate bagajele, iar la nevoie chiar si un sac de nisip, daca nu ai cum altfel sa echilibrezi barca atunci cand umbli la elice. Acest compartiment trebuie sa fie cat se poate spre extrema prova ca sa aiba efect.

A 6-a treaba e echilibrarea barcii in plan transversal, iar asta o faci prin lestare, ori cu nisip, beton sau alte tiganii romanesti, ori cu alt compartiment etans sub paiol, care sa se inunde cand dai barca la apa.
Ai nevoie ca barca sa ajunga cu ambele gurne in apa, ceea ce se va intampla doar atunci cand sunteti 2 persoane in barca. Cand esti singur, va trebui sa compensezi prin aceasta greutate suplimentara, a lestului.

In toate variantele barca se va comporta mediocru, din cauza greutatii suplimentare necesare pentru echilibrare. Lumea isi ia barci de aluminiu tocmai ca sa fie usoare, performante si economice, ceea ce nu e cazul la barca ta. Din cauza formei si volumetriei fundului la cuplul maestru (mijlocul barcii), trebuie cum spuneam sa scufunzi barca pana ajunge cu ambele gurne in apa ca sa ai stabilitate. Chiar si asa, barca va avea ruliu mai pronuntat decat orice alta barca avand fund in V.

Cam atat deocamdata, umbla unde ti-am aratat si povesteste-ne cum s-a schimbat treaba. Succes ;).
 
Mulțumesc ,Aștept să găsesc 10 cp cu cizma lunga sa pot proba , până atunci lucrez la soluții pentru echilibrare și siguranță
 
... nu am probat cu 10 cp fiindca nu era acasa proprietarul . Din foto pare a fii ceva gresit in constructia barcii ? Deja am insomnii :ss:
8d9f66d59552b71238e6a1996421dc6f.jpg
asa ceva ar ajuta mult la problema ta , legat de ce zicea Vali cu rezerva de flotabilitate in zona pupa + ca barca iti va sta mult mai sus pe apa

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Ultima editare:
@Ynu
Ma regasesc si eu in povestea ta, m-a costat si pe mine destul de mult distractia cu barci scurte.Dupa toate explicatiile pe care ti le-au dat colegii, nu cred ca ar trebui sa pierzi timpul cu tot felul de modificari aiurea si cheltuieli inutile.Barca ta nu este pentru Dunare.Eu as vinde-o la cineva care sa o foloseasca pe un lac linistit, iar daca iti doresti barca din aluminiu, suna-l pe Romica de la motomarine si iti va oferi o barca sigura si adaptata nevoilor tale.
Cam asa merg barcile de la motomarine
https://www.youtube.com/watch?v=cDQQmt_zWq0
https://www.youtube.com/watch?v=2VUs4RVEv80
 
Ultima editare:
... nu am uitat ca va sunt dator cu rezultate dar de cand a dat frigul nu am mai facut nimic .Am luat o prelata noua , am acoperit-o pe peridoc si astept cu nerabdare primavara sa pot transfera de pe hartie in practica tot ceea ce am stabilit cu titlu adaugat-modificat .Am o dilema referitor la '' solutia '' de protejare la abraziune a carenei tinand cont de textura malurilor zonei CS - MH care se compun cu precadere din nisip - prundis chiar pietris destul de mare si mai rar din lut . Maturire ,degresare . primer , semimatuire si un strat de teroson ar fii o solutie ? Multumesc .
 
.... asa cum spuneam ;
Barca se comporta asa cum trebuie daca toate sunt ok . Instabilitatea e data de greutatea scazuta dar nu este ceva iesit din comun , sa nu poti sa te tii in picioare .Cu 7,5 cp ( la '' blana '' ) , singur . gliseaza frumos .La limita dar gliseaza . Am potrivit inclinatia motorului si sunt multumit de rezultat. Totusi un 10 cp daca nu 15 cp ar fii perfect ( asa recomanda si producatorul , quintrex ) barca mea fiind o copie a acesteia .Nu stiu de ce nu pot incarca un filmulet cu ea pe apa
 
Salutare la toți. Mulțumesc atât celui care a deschis topicul cât și celorlalți. Eram in tratative de a cumpăra varianta de 3 m a acestei bărci de la același producător. Tot pe Dunăre as fi folosit-o.
Aș vrea să știu dacă Ynu o mai are și ce modificări a făcut la ea?
 
Da ,o mai am .sigur ca da .M-am obisnuit cu '' instabilitatea '' in stationare .Am pus podina din tego de 20 mm [asa am avut ], am inchis bancheta din fata cu tego de 9mm si am placat interior cu polistiren pt izolare termica , rezervor incorporat sub bancheta spate ,prelata de stationare , bateria pentru sonar incadrata pe un suport chiar in '' bot ''sus ........ si cel mai important ar fii de schimbat motorul actual de 7.5 cp cu unul mai mare pentru a glisa mai usor fara sa merg la max . turatie .Dilema mea este legata de cum se va comporta barca pe valuri daca adaug 20 kg pe spate [greutatea motorului de 15 cp 4t e de 50 kg iar actualul are 28 kg ] oare nu se va ridica si mai usor de prova la val avand atat de multa greutate concentrata inspre pupa ? 50 kg motorul .110 kg eu si 10 l rezervorul , dintr- un total de aprox 250 kg cu greutati si toate cele ???????
 
Ultima editare:
Da ,o mai am .sigur ca da .M-am obisnuit cu '' instabilitatea '' in stationare .Am pus podina din tego de 20 mm [asa am avut ], am inchis bancheta din fata cu tego de 9mm si am placat interior cu polistiren pt izolare termica , rezervor incorporat sub bancheta spate ,prelata de stationare , bateria pentru sonar incadrata pe un suport chiar in '' bot ''sus ........ si cel mai important ar fii de schimbat motorul actual de 7.5 cp cu unul mai mare pentru a glisa mai usor fara sa merg la max . turatie .Dilema mea este legata de cum se va comporta barca pe valuri daca adaug 20 kg pe spate [greutatea motorului de 15 cp 4t e de 50 kg iar actualul are 28 kg ] oare nu se va ridica si mai usor de prova la val avand atat de multa greutate concentrata inspre pupa ? 50 kg motorul .110 kg eu si 10 l rezervorul , dintr- un total de aprox 250 kg cu greutati si toate cele ???????
Ți-am trimis mesaj privat
 

Back
Sus