Regatta Regina Maria

S-a desfasurat pe traseul Mangalia-Sozopol-Istanbul. Prima regatta intr-adevar OFFSHORE. Prima etapa de la Mangalia la Sozopol a fost interesanta, cu vant de la 0 noduri pana la vant de peste 40 de noduri.Desigur ca nu a fost usor, mai ales navigatia pe timp de noapte, cand nu vezi fumurile de la vele ca sa poti sa mergi cat mai eficient, dar ....am recuperat ziua. Marina de la Sozopol este foarte bine pozitionata, preturile mai mult decat acceptabile, autoritatzile aproximativ ok, putin cam scrupuloase parca. Canalul de comunicatii este 08 iar canalul marinei din Sozopol 88.In principal daca vreti sa mergeti la Sozopol trebuie sa faceti formalitatile de intrare la Bourgas, cam la 20 nm de Sozopol.
Plecarea de la Mangalia s-a facut la ora 9.30 sambata dimineatza. Duminica dimineatza am ramas pe la ora 1:00 travers Varna cu vant 0. Am ramas chiar pe traseul de intrare in portul Varna. Am stat intr-o oarecare deriva cam 2 sau 3 ore, lanaga o baliza de semnalizare marina, avea un semnal sonor de te trezea din adancuri:), eu cica dormeam. Pe la ora 3 a inceput sa adie un vinticel, strangem velele si incepem sa inaintam, cei de langa mal inaintasera oarecum cu curentul. Cam jumatate de ora a batut vanticelul, dupa care s-a rotit, volta si a incetat, cam in 2 minute a inceput sa bata vantul cu 40 de noduri, a 2-a tertzarola, focul la a 3-a bulina, barca era inclinata in 25-30 de grade. Apoi a inceput sa se intensifice vantul, instrumentele noastre nu functionau, dar am inteles de la unii dintre participantzi ca vantul ajungea la 52 de noduri pe rafale, lucru simtit de noi prin inclinare la 45 de grade:). Am mers asa cam 4 ore si am ajuns la Sozopol.Racerele ajunsesera cam cu 2 ore inaintea noastra, altii s-au refugiat in Nessebar, altii au ancorat o vreme in golful Bourgas. Noi nu aveam nici plotterul, ceea ce ne-a obligat sa navigam estimat, pe harta cu informatii despre coordonatele GPS de la un instrument auto. Dar ne-am descurcat; harta,creionul, echerul si raportorul sa traiasca :).
Pe traseul primei etape ne-au insotit o multzime de delfini cateva ore.

Etapa a 2-a, Sozopol- Karaburun .....mai tarziu :)
 

Atașamente

  • DSC00008.jpg
    DSC00008.jpg
    48.2 KB · Vizualizări: 57
  • DSC00004.jpg
    DSC00004.jpg
    79.8 KB · Vizualizări: 64
... cam in 2 minute a inceput sa bata vantul cu 40 de noduri, a 2-a tertzarola, focul la a 3-a bulina ....

Adi, felicitari pentru plimbare si multumiri pentru poveste. Am nelamuriri majore referitor la "bulina focului"? Cite sint? Cum sint numerotate? Cum se manevreaza? Care este relatia intre ele si tertarolele randei? Si daca ai timp ... ce fel de tertarolare folosesti?
Vint bun si inclinari moderate.
 
Datorita faptului ca Alexandra este cruiser, nu avem decat 3 vele, randa, foc si spin, speram sa ne luam un geanekker si un foc mai destept, lumea ii zice jib.
Focul e pe roll, ca atare cand e vantul puternic solutia de micsorare a suprafetei velice a focului e sa il roluiesti o bucata. De la ochiul de mura sunt 3 buline, la noi albastre, care nu au o legatura cu cele 2 tertzarole pe care le avem la randa. Depinde cum poti sa echilibrezi barca sa stea pe curs. Tertzarolele sunt un pic mai "evoluate, adica avem niste "scote" care sunt legate de randa la un anumit nivel si paralel trec printr-un scripete. Ele sunt actionate prin niste blocatori cu ajutorul cabestanelor.Filezi funga randei si tragi de care tertzarola consideri. Ca atare avem doar 2 posibilitatzi de a tertzarola. Cei care au randa pe roll in catarg, procedeaza ca si cu focul, avand practic un control mai bun asupra randei, sa zicem nenumarate tertzarole. Dezavantajul randei care se ruleaza in catarg este ca are balene verticale si nu potzi sa controlezi la fel de bine curbura randei, atunci cand vrei asta.Sper ca m-am facut intzeles, daca nu....fac poze. :))
 
Nu-i nevoie de poze. La randa ai tertarole de intindere cu sistem tip Cunningham si pe care probabil il folosesti si la controlul pozitiei adincimii randei in timpul curselor. Iar bulinele sint doar indicatoare pentru suprafata velica a focului. Ai mai folosit si alte siretlicuri ca sa limitezi inclinarea excesiva?
 
un fel de cunningham, cam aia e ideea. "siretlicuri" nu sunt, dar dai drumul sub vant la cursorul ghiului, ca sa nu mai aiba un bratz asa de mare de actzionare.
 
la controlul adancimii este alta comanda, o scota care e legata chiar de ochiul de scota de la randa. La noi randa nu are scote, o pozitzionam dintr-o "scota" a ghiului si din cursor.
 
pai si restul cursei cum a fost.
etapa pana la Istanbul, cum a fost pe Bosfor, cum a fost organizarea, festivitatea de premiere, etc.?
 

Back
Sus