Reglaj mansa Suzuki

Buna ziua si bine v-am gasit.
Am de 3 ani o barca glastrom de 4.8m cu un suzuki DFA 60. Barca este destul de grea si de obicei suntem 2 persoane la 100 kilograme sau ocazional chiar 3.
Motorul ca si putere cred ca este la limita si de cele mai multe ori trebuie accelerat la maxim ca barca sa gliseze.
Daca nu reusesc sa il accelerez la maxim ajung undeva la 3800 de rotatii si nu imi este suficient sa glisez cu elice de 16 sau 17. Cand se accelereaza la maxim urca la 4200 rot/min si gliseaza cu 2 persoane si elice de 17. Dupa ce a glisat continua accelerarea pana la 5200 - 5600 rot/min unde am o viteza undeva la 59km/h. De obicei reduc turatia pe la 4500 si sta glisata fara probleme.
Cand sunt in 3 persoane grele schimb elicea cu una de 13 cu care pur si simplu sare din apa in cativa metrii si se tureaza si la 6000rot/min daca vreau dar pe undeva pe la 5400 ramane fara apa.

Ca sa il accelerez la maxim trebuie sa umblu la reglajul cablurilor si sa le intind la maxim, dar atunci imi ramane turat la relanti undeva la 1100 si face urat la introducerea in viteza.
Am fost si la Suzuki am platit o revizie si am rugat sa imi regleze cablurile. Le-au regalt, au pus urechi pe motor si mi-au aratat ca relantiul e bun la 800 rot/min si se tureaza la 6200 rot/min dar era pe uscat. Cand am ajuns in Delta, teroare, abia se tura la 2900 rot in sarcina. Am umblat iarasi la cabluri ca sa pot sa il accelerez cat imi trebuie si sa pot glisa.

Cu manualul in mana am dat jos cablul de acceleratie si am verificat cursa clapetei si este ok.

Problema este oarecum la mansa si aici nu am gasit un manual de reparatii sau reglaje.
Tija la care se leaga cablul de acceleratie nu face cursa completa astfel incat cu cablul montat sa miste complet clapeta de acceleratie de la motor.
Mai mult, tija din caseta accelerata la maxim sau lasata la punctul mort are un joc liber de cca 1,5cm.
Se poate regla acest joc sau este ceva uzat in caseta?

Surubelul din poza ce rol are? caci pare cam muncit.

Imi cer scuze daca s-a mai discutat , dar eu nu am gasit.
 

Atașamente

  • surub caseta.jpg
    surub caseta.jpg
    26.9 KB · Vizualizări: 21
Asa este. Am gasit pe net. Deci nu ma ajuta in marirea cursei cablului de acceleratie.
Rezolvat se poate inchide, am gasit o bucsa sarita in mansa. Acum face cursa completa.
 
Ultima editare:

Back
Sus