Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 15 of 15

Topic: Ce barca mi-ar trebui?

Tocmai am terminat scoala C+D si am de gand sa iau permisul (D macar) candva in vara asta. Deci se ingroasa gluma.

Am citit undeva aici pe forum despre diferenta dintre a merge cu barca si a fi proprietar de barca. Desi inclin spre cumparat, iau in calcul si inchiriatul.

Ca o estimare, ma astept sa am nevoie de o ambarcatiune gen Shetland 535 sau 640, pentru 2 - 4 zile in medie, de 4 - 5 ori pe an. Fara skipper, ceea ce ma astept sa complice lucrurile. Si in general din scurt, cu preaviz de maxim o saptamana.

In conditiile astea ce recomandati? Cam la ce costuri anuale sa ma astept in cele 2 situatii?

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    238

N-am auzit pe nimeni sa inchirieze cabinate...
    Se inchiriaza barci deschise cu motoare sub 20 CP cu 120-150 lei/zi cu benzina ta.
    Parerea mea e ca n-ai nici o sansa. Si vorba ardeleanului dupa ce s-a plimbat cu tramvaiul: "bine e sa ai lucru' tau!"

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    238

Imi completez raspunsul anterior cu costurile pentru situatia in care te decizi sa-ti iei o cabinata. Vorbesc din experienta proprie.
    In mod normal o barca decenta second hand te va costa cam 10,000 Euro cu un motor decent -adica sa gliseze cu 35-40 km/h.
    O asa barca e grea si trasul dupa masina este incomod, consuma timp si ameninta tractiunea unui autoturism normal. Se gasesc parcari de barci -pe peridoc - in Delta. Poti sa consideri cam 500 Euro pe an o parcare decenta care sa-ti asigure contra cost si lansarea si recuperarea precum si alte servicii (curatenie, mici reparatii, etc). Tinutul barcii pe peridoc are avantaje dar si costuri. Functie de cat de departe te deplasezi fata de parcare poti pune cca 20l/h de benzina. 120 l/iesire pe medie ard eu, dar ma duc cam departe... Impozitul e cam 250 lei/an barca + peridoc si mai sunt inspectiile initiala (100+k*P) Euro si periodica (50+k*P) unde P-puterea in kW iar k un coeficient =0.75 P > 55Kw pānă la 150Kw inclusiv. Deci vreo 116 Euro la 120CP fiecare 2 ani.

Junior Member
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1

Un Shetland 640 cu tot ce trebuie pe ea nu satisface? tel 0723142085

La ce bănuți?
    Faci și schimburi?
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

6.  

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Alte topicuri asemănătoare

1. Sfaturi despre ce/cum ar trebui sa fac
    de stefan_dumitru_m īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 7 Mar 2015, 11:32 AM
  2. Am cumparat o barca din Anglia cum o aduc in tara ce imi trebui??
    de Marianst īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 26 Mar 2010, 12:16 PM

Tags for this Thread

Bookmarks