Results 1 to 10 of 10

Topic: Ce barca mi-ar trebui?

Default Ce barca mi-ar trebui?

Salutari barcaholici,

Intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat, ma gandesc sa schimb categoria de la caiac la barca cu motor. Stiu in mare ce imi trebuie, dar nu stiu ce caut in materie de marca / model / pret.

Ce imi trebuie:
    1. cabina cu loc de dormit pentru 1-2 persoane, pentru ca nu ma impac deloc cu statul la cort
    2. baie, preferabil cu dus
    3. motor care sa-mi permita o viteza de croaziera de 40 - 50 km/h
    4. pret maxim: 15000 euro, dar ideal ar fi un 10000

La capitolul "nice to have":
    1. versatilitate: sa o pot folosi si in delta, si in conditii de mare deschisa
    2. fiabilitate; sa fie un fel de Logan al barcilor
    3. loc sa car un caiac de 3 - 4m.

McGregor.....
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Barca asta indeplineste toate conditiile cerute , mai putin viteza de deplasare
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate y0y.jpg‎  

Quote Originally Posted by mihaio07 View Post
    Salutari barcaholici,

Intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat, ma gandesc sa schimb categoria de la caiac la barca cu motor. Stiu in mare ce imi trebuie, dar nu stiu ce caut in materie de marca / model / pret.

Ce imi trebuie:
    1. cabina cu loc de dormit pentru 1-2 persoane, pentru ca nu ma impac deloc cu statul la cort
    2. baie, preferabil cu dus
    3. motor care sa-mi permita o viteza de croaziera de 40 - 50 km/h
    4. pret maxim: 15000 euro, dar ideal ar fi un 10000

La capitolul "nice to have":
    1. versatilitate: sa o pot folosi si in delta, si in conditii de mare deschisa
    2. fiabilitate; sa fie un fel de Logan al barcilor
    3. loc sa car un caiac de 3 - 4m.
    Shetland 640. Oferta variată de prețuri, unele mult sub 10000 E. Depinde de stare și dotari.
    Coca se pretează la Deltă dar și la mare, costier.
    Loc de dormit, bucătărie cu chiuvetă, baie.
    Are loc și să cari caiacul.
    Cockpitul se īnchide avānd īnălțime de stat īn picioare.
    Versatilă și fiabilă.
    Pentru viteza dorită e bun un 100 cp.

O idee: https://www.boatshop24.co.uk/inland-...and-4-2/170874
    sau
    https://www.boatshop24.co.uk/cabin-c...ly-four/170096
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate 170874_shetland-4-2_photo_0_1503588207_img.jpg‎   170874_shetland-4-2_photo_2_1503588208_img.jpg‎   170874_shetland-4-2_photo_3_1503588208_img.jpg‎   170874_shetland-4-2_photo_4_1503588209_img.jpg‎   170874_shetland-4-2_photo_5_1503588209_img.jpg‎  

Multumesc mult Florio, pare sa fie exact ce trebuie.

Niste costuri aproximative de parcat o astfel de barca in zona Tulcea?
    Si inca o intrebare, cat poate duce motorul de 25 hp?
    Last edited by mihaio07; acum 2 săptămāni at 04:35 PM.

6.  

Uite aici un Shetland 640 din Constanta, proaspat renovat si in stare foarte buna: https://forum.capcompas.ro/index.php....html#msg40554
    https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1848.0.html

Quote Originally Posted by mihaio07 View Post
    Multumesc mult Florio, pare sa fie exact ce trebuie.

Niste costuri aproximative de parcat o astfel de barca in zona Tulcea?
    Si inca o intrebare, cat poate duce motorul de 25 hp?
    Motorul de 25cp duce barca īn modul ei de deplasament cel mai economic (și plăcut din punctul meu de vedere ). Dar pentru viteza de glisaj pe care o dorești, fiind o barcă mare, e nevoie de acei 90-100 cp.
    Un motor mare nu consumă neapărat mult. Ai avantajul de a-l putea folosi la capacitatea lui, sau la turație redusă, unde consumă foarte puțin.
    Ca exemplu, barca mea fiind un velier, nu are nevoie de motor mare. Īnsa dispune de unul de 50cp, foarte mare pentru cei 8m ai bărcii. Īn ultimele două săptămāni am consumat īn Egee pe valuri de la moderate la 3-4m, 1,4- 1,5l/oră. Incredibil de puțin. E adevărat că īn rarele momente īn care a mers motorul, am avut și o velă sus. Dar chiar și așa, este un consum infim.
    Aceasta īnseamnă un motor mai mare, ținut la o turație de 1500-1800 rpm, cu barca mișcāndu-se īn deplasament
    Last edited by Florio; acum 2 săptămāni at 11:03 PM.

Am inceput sa studiez problema din ce in ce mai serios. Si destul de prematur, as putea zice.
    Conform site-ului de aici: http://www.go-fast.com/boat_speed_predictions.htm

O barca de 1100 kg cu un motor de 20hp ar atinge o viteza de 30km/h. La acesti parametri, nu ar fi nevoie de inmatricularea barcii si viteza ar fi acceptabila.

Cat de realista este estimarea respectiva? Pe site nu sunt mentionate unitatile de masura, asa ca am presupus kg si km/h. Si motor 4t.

Cred ca 30 km/h este o aberatie. Eu merg cu 30 km/h cu 20 HP cu o barca de 100 kg si cu 2 peroane la bord.

o barca de 1100 kg are nevoie de minim 55 cp pt a glisa, ideal 90-100 cp. restul e utopie

Alte topicuri asemănătoare

1. Sfaturi despre ce/cum ar trebui sa fac
    de stefan_dumitru_m īn topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 7 Mar 2015, 11:32 AM
  2. Am cumparat o barca din Anglia cum o aduc in tara ce imi trebui??
    de Marianst īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 26 Mar 2010, 12:16 PM

Tags for this Thread

Bookmarks