Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24

Topic: Cizma scurta sau lunga pe o pneumatica

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    15

Default Cizma scurta sau lunga pe o pneumatica

Buna ziua,

Dupa vacanta de vara, ne-am decis sa cumparam o gonflabila de 3.3 - 3.6m (navigator sau kolibri) si un motor de 10CP.
    Barca o sa o folosim doar in concediu la mare (Romania, Grecia, etc) 2 adulti si 2 copii. Pt Delta am alta barca.

Am citit cam 80% din topicuri si eram hotarat pentru cizma scurta. Citisem de dezavantajele montarii unui motor cu cizma lunga pe o barca cu oglinda scurta si ca se pierde din randamentul motorului daca placa anticavitatie este mai jos de 2-3 cm sub barca.

Astazi purtand o discutie cu cineva despre lungimea cizmei, imi spune asa: Pt Delta cizma scurta e ok, apa nu are valuri si nu agati tot de pe fund cu ea. In schimb daca te duci pe mare si sunt ceva valuri si esti glisat, cu cizma scurta motorul poate ramane fara apa cand sari peste un val si se va tura in gol foarte tare.

Va rog pe cei cu experienta sa ma ajutati cu ceva sfaturi , caci eram deja hotarat sa iau un motor cu cizma scurta pe care trebuia sa il vad saptamana viitoare iar acum nu stiu incotro sa o iau.

Quote Originally Posted by scm_ro View Post
    Buna ziua,

Dupa vacanta de vara, ne-am decis sa cumparam o gonflabila de 3.3 - 3.6m (navigator sau kolibri) si un motor de 10CP.
    Barca o sa o folosim doar in concediu la mare (Romania, Grecia, etc) 2 adulti si 2 copii. Pt Delta am alta barca.

Am citit cam 80% din topicuri si eram hotarat pentru cizma scurta. Citisem de dezavantajele montarii unui motor cu cizma lunga pe o barca cu oglinda scurta si ca se pierde din randamentul motorului daca placa anticavitatie este mai jos de 2-3 cm sub barca.

Astazi purtand o discutie cu cineva despre lungimea cizmei, imi spune asa: Pt Delta cizma scurta e ok, apa nu are valuri si nu agati tot de pe fund cu ea. In schimb daca te duci pe mare si sunt ceva valuri si esti glisat, cu cizma scurta motorul poate ramane fara apa cand sari peste un val si se va tura in gol foarte tare.

Va rog pe cei cu experienta sa ma ajutati cu ceva sfaturi , caci eram deja hotarat sa iau un motor cu cizma scurta pe care trebuia sa il vad saptamana viitoare iar acum nu stiu incotro sa o iau.
    Salut. Hotărārea ta inițială este bună. Așa cum ai citit, este modul corect de a monta motorul pe o barcă.
    Nu trebuie să īți alegi tipul de cizmă pentru o situație particulară (valuri pe mare), ci pentru mersul īn condițiile uzuale, firești pentru barcă.
    Īn afară de aceasta, informația primită ulterior, nu e īntru totul corectă: o barcă gonflabilă de 3,5m n-o să salte pe valuri cāt să aereze elicea și nici tu n-o să poți merge īn glisaj cānd sunt valuri .
    Poate dacă-ți iei un RIB, ceea ce e altă poveste, deja ai o carenă īn ”V”.

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Salut. Hotărārea ta inițială este bună. Așa cum ai citit, este modul corect de a monta motorul pe o barcă.
    Nu trebuie să īți alegi tipul de cizmă pentru o situație particulară (valuri pe mare), ci pentru mersul īn condițiile uzuale, firești pentru barcă.
    Īn afară de aceasta, informația primită ulterior, nu e īntru totul corectă: o barcă gonflabilă de 3,5m n-o să salte pe valuri cāt să aereze elicea și nici tu n-o să poți merge īn glisaj cānd sunt valuri .
    Poate dacă-ți iei un RIB, ceea ce e altă poveste, deja ai o carenă īn ”V”.

Depinde un pic si de tipul de val... Noi cand am iesit cu KaBoat-ul la valuri elicea iesea din apa destul de des pe coama valului, mai ales cand mergeam cu vant/val de pupa. Motorul se ambala brusc si uneori ajungea sa traga si aer pe la impeller... Si asta in conditiile in care KaBoat-ul nostru cu 9.9 CP nu intra niciodata in glisaj, nici daca-l rogi frumos.

Recomandarea sosita cu barca noastra a fost sa utilizam cizma scurta si n-am considerat niciodata inlocuirea motorului. E asa cum e si asa mergem cu el, adaptandu-ne... pacat ca n-am mai iesit de mult...
    Last edited by DoiNomazi; 2 Sep 2017 at 12:48 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    15

Multumesc pentru sfat, nu vreau sa sar pe valuri cu 2 copii in ea, dar macar sa pot glisa fara probleme daca apa este un pic incretita cu niste valuri de 10 - 20 cm.
    O iau strict pentru mare . RIB nu pot lua ca imi trebuie peridoc si cuiul de la masina e deja ocupat de rulota, caci altfel luam barca mare si nu mai aveam batai de cap.

Deci: Am fost azi si am vazut un 10CP cu cizma scurta dar nu am avut un feeling bun si nu l-am luat.
    Am mai studiat oferta si cam greu de gasit ce vreau eu, cizma scurta 10CP cu acte si in 1000 Euro.
    Cu cizma lunga sunt mai multe oferte.

In weekend viitor sper sa ma intalnesc cu un prieten care are pe o pneumatica mai mare de 4 metrii un motor in 2 timpi de 25CP si sa o vad cum merge in Delta.
    Zice ca are cizma lunga pe el si singura problema era ca se inalta barca mult de prova, dar a rezolvat-o cu un hidrofoil si merge cu cizma lunga pe ea de 3 ani.

Mai exista varianta cu inaltatul oglinzii. Stiti daca rezista oglinda si prinderile pe baloane la Kolibri sau Navigator in cazul in care iau un 10CP in 4 timpi cu cizma lunga (app 37 kg greutate)? Am gasit 2 cu acte care imi surad.

Multumesc anticipat.
    Last edited by scm_ro; 3 Sep 2017 at 02:29 PM.

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    15

Deoarece toate sfaturile primite se bat cap in cap, un prieten din state imi spune ca 90% din barcile lor sunt cu cizma lunga, m-am hotarat sa iau mai intai barca si apoi sa testez cele 2 tipuri de motoare sa vad care este potrivit pentru ce vreau eu.

Desi imi place mai mult Navigatorul ca si culoare si design, am citit prin unele posturi de aici ca este lipita si nu termosudata. In descrierile de la navigator nu am vazut pomenindu-se nimic de supape de siguranta. Are sau nu? Kolibri pare castigator la acest capitol, desi nu ma incanta culoarea verde.

Cu motorul nu vreau sa sar de 10CP. Sa ma limitez la 3.3 sau merge si 3.6 glisata cu 2 adulti si 2 copii cu 10CP?

6.  

dupa cum am mai scris si in alte postari, pemtru glisare este nevoie de minimum 1cp/20kg, preferabil mai mult. cu 10 cp pori glisa cu maximum 200 kg sarcina totala

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    15

Am vazut postarile tale dar uitasem. Multumesc.
    Nasol. 100kg eu plus 60 sotia, 60 copii, ajungem la 220 fara barca si motor. Cu braca si motor cam 300kg.
    Pe youtube am vazut clipuri cu 360 si 3 persoane glisata cu un parsun de 9.9. Sunt false?
    Pe site-ul din RO scrie la 360 ca puterea maxima admisa este 10CP. Este cineva care a pus mai mult?
    Daca este sa sar la 15cp trebuie sa fie musai un 2 timpi ca sa ma pot lupta cu el.

nu oricw bEC inclinata spre pupa inseamna ca gliseaza. glisarea adevarata are loc atunci cand barca dizlociueste mai putina apa decat greutatea ei ,,planeaza,, putin deasupra apei. exista multe clipuri video cu barci margand inclinate spre pupa cu motoare mici, este de fapt un regim de semi-glisare care e foarte contraproductiv, consuma mult combustibil si forteaza motorul si carena barcii

90% din barcile lor, conform prietenului din State, sunt cu cizma lunga, inseamna 90% din barcile lor pneumatice sunt de 3.3-3.6 m? Ca de astea de 3.3 - 3.6 m vorbim...

La cat de putzin ma pricep eu la barci, nu stiu daca e buna solutzia modificarii oglinzii... o eroare de calcul sau apropierea de limitele extreme se resimte mult mai repede la lipituri

Nu poti sa faci pachebot dintr-o gonflabila de 3+ metri. E ce e si trebuie sa te bucuri de ea utilizand-o in conditiile pentru care a fost facuta. Vorba lui Don Basilio, nu orice barca apupata gliseaza. Poate iti trebuie o barca putzin mai mare...

Mi se pare mie sau faptul ca gaesti mai usor motoare cu cizma lunga (oare de ce?) atarna in balantza mai mult decat detaliile tehnice?

Mai asteapta putzin ca exista multzi oameni competentzi pe forumuri si probabil vei mai primi cateva pareri avizate.

Oricum vei proceda pana la urma, succes si sa te bucuri de barca si iesirile pe apa.
    Last edited by DoiNomazi; 9 Sep 2017 at 10:25 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Junior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    15

Nici vorba, ca barcile lor sunt de 3.3 - 3.6, poate nu m-am facut eu inteles bine, ci doar ca pe mare folosesc cizme lungi.

Nu are legatura cu faptul ca se gasesc mai usor cele cu cizma lunga, chiar am vorbit ieri cu cineva care are un Yamaha de 10 cp in 2 timpi cu cizma scurta si as putea sa merg sa il vad. Vreau doar sa fiu sigur ca fac alegerile bune cu Kolibri si dimensiunea cizmei.

Regret doar ca 12 zile am inotat in Croatia printre gonflabile si nici nu m-am gandit sa ma uit cum erau cizmele (scurte sau lungi).

https://www.youtube.com/watch?v=CF7283Lu0W4 . Don Basilio la min 10:30 cu motor de 9.8 pare glisata sau ma insel eu?

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. yamaha 4cp / 4timpi cizma scurta
    de nyk0009 īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 23 Jun 2014, 07:50 AM
  2. motor barca cizma scurta -lunga
    de vladut īn topicul Īncepători şi visători
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 22 May 2014, 08:16 PM
  3. Oglinda scurta(taiata) si motor cizma lunga.
    de Pike īn topicul Motoare de barcă
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 25 Nov 2012, 08:51 PM
  4. Cumpar motor 4t, 20 cp, cizma scurta
    de cataz īn topicul Motoare
    Ultimul post: 8 Jun 2012, 01:04 PM
  5. Yamaha 8 CP, 2 timpi, cizma scurta
    de piu īn topicul Motoare de barcă
    Ultimul post: 30 Oct 2011, 07:31 PM

Tags for this Thread