Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 28 of 28

Topic: Lefkada -Atena cu barca

Senior Member home made's Avatar
    Locația
    SLOBOZIA IL.
    Posturi
    842

eu sint prin zona........

Īn anii 90 am făcut curs si dat examen de timonier cuter de croaziera, secund cuter de croaziera, apoi cu noile reglementari, am facut curs pentru clasa A. Am făcut teorie și practica navigatie cu vele cu domnul amiral Stefan și cu domnul Maraloi. A trebuit sa prezint și o dovada ca am navigat un număr de n mile cu ambarcatiuni cu vele.
    Intrebare, chiar trebuie sa fac curs pentru S? Parcă nu īmi vine sa mai dau 200 de euro.

Quote Originally Posted by Deltasub View Post
    Īn anii 90 am făcut curs si dat examen de timonier cuter de croaziera, secund cuter de croaziera, apoi cu noile reglementari, am facut curs pentru clasa A. Am făcut teorie și practica navigatie cu vele cu domnul amiral Stefan și cu domnul Maraloi. A trebuit sa prezint și o dovada ca am navigat un număr de n mile cu ambarcatiuni cu vele.
    Intrebare, chiar trebuie sa fac curs pentru S? Parcă nu īmi vine sa mai dau 200 de euro.
    Īn Romania se cere această atestare, pentru a naviga cu vele. Eu am făcut acest curs cu dl. Maraloi, după ce navigasem cu vele niște ani. Evident că era o formalitate, dar una legal necesară.

Member
    Locația
    campulung moldovenesc
    Posturi
    46

in Grecia nu-ti trebuie carnet daca motorul e sub 30 de cai,am inchiriat o salupa si nu mi-a trebuit decat buletinul,ideea e ca daca vreau sa inchiriez un velier cu motor de pana in 30 de cai si am doar diploma de S pot sa-l inchiriez,o sa incerc la anul si va spun

Īntrebarea nu e dacă poți īnchiria, īntrebarea e daca știi ce să faci cu barca astfel īncāt să nu pierzi garanția sau cine știe ce alte evenimente sa ai... Unele din ele pot fi chiar penale. Chiar și īn Grecia...
    Marea nu cere acte, cere să o respecți.
    Nu tu treci prin furtuna care te prinde pe mare ci furtuna e cea care te lasă să treci prin ea, cu condiția să fii īn stare.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

6.  

Member
    Locația
    campulung moldovenesc
    Posturi
    46

intrebarea e dpdv legal nu al skililui

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.003

Vorbesti de diploma aia pentru S pe care ti-o da scoala de sailing XY din Romania? Nu are nici o valabilitate legala decit in fata ANR-ului. Oricum, nici permisul ala dat de ANR nu-i impresioneaza prea mult pe greci, din cite am auzit. Uite aici lista statelor europene care au aderat la conventia privind ICC (International Certificate for Operators of Pleasure Craft): http://www.unece.org/fileadmin/DAM/t...-2016-8r1e.pdf Grecia nu e pe lista...

Member
    Locația
    campulung moldovenesc
    Posturi
    46

ok, multumesc de raspunsuri

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Alte topicuri asemănătoare

1. Sailing Lefkada-Meganisi-Kefalonia-Zakynthos
    de Doru578 īn topicul Marea Egee si Marea Ionica
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 18 Jul 2014, 10:41 AM
  2. Cine stie : Parcare masina in Atena langa marina ...
    de remyx īn topicul Marea Egee si Marea Ionica
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 10 Oct 2012, 04:11 PM
  3. Doua locuri libere pentru Atena - Dodecaneze
    de Constantin Lascu īn topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Ultimul post: 21 Sep 2011, 10:28 AM
  4. Last minute Atena Santorini
    de Sailingtours īn topicul Oferte charter, cursuri, turism şi servicii turistice
    Ultimul post: 28 Apr 2010, 09:38 PM

Tags for this Thread

Bookmarks