Lefkada -Atena cu barca

În anii 90 am făcut curs si dat examen de timonier cuter de croaziera, secund cuter de croaziera, apoi cu noile reglementari, am facut curs pentru clasa A. Am făcut teorie și practica navigatie cu vele cu domnul amiral Stefan și cu domnul Maraloi. A trebuit sa prezint și o dovada ca am navigat un număr de n mile cu ambarcatiuni cu vele.
Intrebare, chiar trebuie sa fac curs pentru S? Parcă nu îmi vine sa mai dau 200 de euro.
 
În anii 90 am făcut curs si dat examen de timonier cuter de croaziera, secund cuter de croaziera, apoi cu noile reglementari, am facut curs pentru clasa A. Am făcut teorie și practica navigatie cu vele cu domnul amiral Stefan și cu domnul Maraloi. A trebuit sa prezint și o dovada ca am navigat un număr de n mile cu ambarcatiuni cu vele.
Intrebare, chiar trebuie sa fac curs pentru S? Parcă nu îmi vine sa mai dau 200 de euro.

În Romania se cere această atestare, pentru a naviga cu vele. Eu am făcut acest curs cu dl. Maraloi, după ce navigasem cu vele niște ani. Evident că era o formalitate, dar una legal necesară.
 
in Grecia nu-ti trebuie carnet daca motorul e sub 30 de cai,am inchiriat o salupa si nu mi-a trebuit decat buletinul,ideea e ca daca vreau sa inchiriez un velier cu motor de pana in 30 de cai si am doar diploma de S pot sa-l inchiriez,o sa incerc la anul si va spun
 
Întrebarea nu e dacă poți închiria, întrebarea e daca știi ce să faci cu barca astfel încât să nu pierzi garanția sau cine știe ce alte evenimente sa ai... Unele din ele pot fi chiar penale. Chiar și în Grecia...
Marea nu cere acte, cere să o respecți.
Nu tu treci prin furtuna care te prinde pe mare ci furtuna e cea care te lasă să treci prin ea, cu condiția să fii în stare.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Vorbesti de diploma aia pentru S pe care ti-o da scoala de sailing XY din Romania? Nu are nici o valabilitate legala decit in fata ANR-ului. Oricum, nici permisul ala dat de ANR nu-i impresioneaza prea mult pe greci, din cite am auzit. Uite aici lista statelor europene care au aderat la conventia privind ICC (International Certificate for Operators of Pleasure Craft): http://www.unece.org/fileadmin/DAM/trans/doc/2016/sc3wp3/ECE-TRANS-SC3-WP3-2016-8r1e.pdf Grecia nu e pe lista... :)
 

Back
Sus