pacuiul lui soare

Acum fix un an deschideam topicul asta:
https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=5672
in care intrebam despre insule in Romania.

Ei bine, am gasit fix ce cautam, pe Dunare, la cativa km de Calarasi. O insula linistita cu niste ruine interesante. Pe parcursul catorva clipe de neatentie, in care nu observam cele cateva urme ale civilizatiei moderne (sub forma unor gunoaie), m-am simtit ca un aventurier care descopera pentru prima oara urmele unei civilizatii antice.

Din punct de vedere al turei in sine, nu ar fi multe de zis; am folosit caiaculdoar ca sa trec Dunarea si am stat mai putin in caiac decat am stat pe bacul dintre Calarasi si Ostrov. In rest, Loganul a fost baza. Am marcat locul de lansare cel mai apropiat pe harta.

Las si un link cu poze, dar va recomand sa nu il deschideti. Pentru cei care nu au mai fost, impresia la prima vedere este de nepretuit.

https://drive.google.com/open?id=0ByO1NhsO00LIaWZHM0FFdmJXTms
 
Locul este destul de cunoscut, nu doar de mine, calarasean fiind. Era mai interesant, dar solicitant fizic daca nu esti bine antrenat, sa fi lansat caiacul la Borcea si sa vaslesti pana acolo. Cu o conditie fizica de pieton, chiar daca vasleai ca un peisagist, ajungeai cam in doua ore, maxim. Sa incerci candva si varianta asta :)
 
Bluenote, eu am batut tara in lung si in lat si nu am auzit pana recent de acest loc. Nu ma mir ca cineva din Calarasi il cunoaste. Dar pentru terti, sunt multe obiective turistice mult mai mediatizate in Dobrogea: Histria, Enisala, Adamclisi, Capidava, chiar si Ibida. Si asta numai la capitolul cetati.
Plus ca fiind accesibila doar pe apa, nu e la indemana oricui. Daca exista tururi organizate, nu este deloc evident de unde se pleaca, eu pe unde am luat-o nu am vazut tipenie de om.

Crocodilu, daca dai click pe poze, se maresc. Ai si optiunea "Download All" in dreapta sus.
 
mihaio07 : Nu exista niciun fel de tur organizat, adica organizarea unui program turistic care sa implice "Pacuiul lui Soare". De fapt, locul e cunoscut si apreciat indeosebi de amatorii de plimbari cu barca/caiac etc Discutam cu un inginer de la ferma piscicola de la Bugeac si-mi spunea ca nu pricepe ce ma fascineaza pe mine asa mult sudul Dobrogei, manastirile Dervent, Sf Andrei, satele alea in care oamenii zdrobesc strugurii in caruta cu picioarele goale, iar mustul curge undeva prin spatele carutei, unde e un fel de jgheab etc El imi spunea ca peste tot vede doar saracie ! Fiecare vede cat intelege, ma bucur cand vad si alti oameni care stiu sa aprecieze locurile alea.
 
Din ce am cazut, exista niste case pe malul drept al Dunarii, si un panou care mentioneaza o rezervatie arheologica. Ma gandesc ca inca se fac sapaturi in zona. Dar pe insula nu prea sunt urme de amenajare.

Ceea ce e foarte bine, ca o "introducere in circuitul turistic" inseamna de multe ori o restaurare de neam prost (cum s-a facut la Capidava de exemplu), garduri, poteci amenajate si bineinteles gunoaiele de rigoare.
 
mihaio07: "rezervatia arheologic" la care faci referire e acolo din vremea adolescentei mele. Am implinit anul asta 40 de ani, iar sapaturile despre care vorbesti erau incepute dinaintea anilor 90, cand eram pustan si m-a dus tata cu barca acolo. Era un domn distins coordonatorul lucrarilor de arheologie, iar echipa era formata din studenti. Acum nu cred ca se mai fac sapaturi la cetatea aia medievala de acolo.
 

Back
Sus