Achizitie velier Suedia

Buna ziua, Sorin este numele meu si doresc sa adresez cateva intrebari domnilor cu experienta de aici.

Pe scurt, este vorba de cumpararea unui velier Maxi 77 din Suedia zona Stockholm. Doresc sa ajung cu el in tara pe apa si as dori sa urmez urmatorul traseu. Pe langa tarm Suedia - Danemarka - Kiel Canal - Amsterdam - Rhine - Maine - Dunarea - Marea Neagra. Mentionez ca sunt incepator dar detin cat C iar in primavara anului urmator dau diferenta pentru D si voi urma si curs pentru S.

1 - As vrea intai niste detalii despre actele pe care trebuie sa le intocmesc in Suedia, despre cumpararea - inmatricularea velierului pe plan local - Suedia apoi in Romania (barca are un motor outboard de 9.9 hp Yamaha, lungimea ei este de 7.7m)
2 - Legat de costurile acestei experiente mi-am facut deja o idee, dar oricand sunt binevenite niste sfaturi din partea unor persoane cu experienta.
3 - De ce ar trebui sa tin seama pe traseul urmat?
4 - Ce legi se aplica in functie de tara ?

Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri !
 
Ultima editare:
Buna ziua, Sorin este numele meu si doresc sa adresez cateva intrebari domnilor cu experienta de aici.

Pe scurt, este vorba de cumpararea unui velier Maxi 77 din Suedia zona Stockholm. Doresc sa ajung cu el in tara pe apa si as dori sa urmez urmatorul traseu. Pe langa tarm Suedia - Danemarka - Kiel Canal - Amsterdam - Rhine - Maine - Dunarea - Marea Neagra. Mentionez ca sunt incepator dar detin cat C iar in primavara anului urmator dau diferenta pentru D si voi urma si curs pentru S.

1 - As vrea intai niste detalii despre actele pe care trebuie sa le intocmesc in Suedia, despre cumpararea - inmatricularea velierului pe plan local - Suedia apoi in Romania (barca are un motor outboard de 9.9 hp Yamaha, lungimea ei este de 7.7m)
2 - Legat de costurile acestei experiente mi-am facut deja o idee, dar oricand sunt binevenite niste sfaturi din partea unor persoane cu experienta.
3 - De ce ar trebui sa tin seama pe traseul urmat?
4 - Ce legi se aplica in functie de tara ?

Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri !

Bun venit și spor la achiziție! Sunt mai multe de discutat cu privire la documente, și cumpărare, dar toate la timpul lor.
Primul lucru pe care pot să-l spun acum (puțin pe fugă :) )este că apele pe care dorești să navighezi au regim de ape interioare, iar categoria C nu acoperă acest areal.
Va trebui să îți iei categoria D sau să cooptezi un partener care să aibă această categorie.
 
cand iti faci planul de drum ai grija ca sunt ecluze ,,fara numar, fara numar... ,, pe traseul Rin-Main-Dunare foarte cronofage si ca, pe Dunare, in amonte de Regensburg poti merge cu un pescaj maxin de 1,60-1,70 metri
 
Salut Sorin si felicitari! Barca nu e proiectata pentru pasaje dificile pe mare. Si Skegerak nu e chiar o gluma. Daca vrei sa vii pe acolo trebuie sa pandesti ferestrele de vreme si chiar si asa nu e simplu. Din canalul Kiel poti sa continui pe canale sau sa iesi in mare pe la bremerhaven, care iar e foarte dificil. Variante de transport rutier sunt pe TIR (ceva gen 2000 euro+) sau pe o platforma, dar samsarii de masini cu platforme sunt extrem de neseriosi si daca gasesc ceva mai banos nu-ti mai raspund la telefon. Pentru inmatriculare in Belgia ai nevoie de o hartie de la o capitanie locala ca in Suedia nu e necesara inmatricularea pentru barci de pana la 24 m si ca barca n-a fost inmatriculata acolo. Din cate tin minte, pe Rin ai nevoie de documentele barcii (inmatriculare, statie radio, asigurare), precum si de carnet D si radio. Pe Rin si Dunare trebuie sa nu incurci circulatia vapoarelor si sa nu te infigi in bancuri de nisip, ceea ce, daca ai experienta e simpatic, daca nu, e un excelent exercitiu de intarire a muschilor sfincterului.
 
Buna ziua, Sorin este numele meu si doresc sa adresez cateva intrebari domnilor cu experienta de aici.

Pe scurt, este vorba de cumpararea unui velier Maxi 77 din Suedia zona Stockholm. Doresc sa ajung cu el in tara pe apa si as dori sa urmez urmatorul traseu. Pe langa tarm Suedia - Danemarka - Kiel Canal - Amsterdam - Rhine - Maine - Dunarea - Marea Neagra. Mentionez ca sunt incepator dar detin cat C iar in primavara anului urmator dau diferenta pentru D si voi urma si curs pentru S.

1 - As vrea intai niste detalii despre actele pe care trebuie sa le intocmesc in Suedia, despre cumpararea - inmatricularea velierului pe plan local - Suedia apoi in Romania (barca are un motor outboard de 9.9 hp Yamaha, lungimea ei este de 7.7m)
2 - Legat de costurile acestei experiente mi-am facut deja o idee, dar oricand sunt binevenite niste sfaturi din partea unor persoane cu experienta.
3 - De ce ar trebui sa tin seama pe traseul urmat?
4 - Ce legi se aplica in functie de tara ?

Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri !

Revin acum, pentru răspunsuri punctuale, dincolo de remarca de mai înainte :) .

1. Acte de compărare sau de înmatriculare pe plan local? Pentru actul de vânzare-cumpărare e simplu, se urmărește procedura locală, menționând ceea ce este strict necesar, în plus de asta dacă barca este sau nu înmatriculată în Suedia (presupun că nu, ei nu au obligativitatea înmatriculării la această mărime. Dar nu e exclusă înmatricularea la cerere). Traducerea legalizată a acestui act te va scăpa de bătaie de cap la înmatricularea în România (7,7m), când ANR îți va cere radierea bărcii din Suedia.

2. Legat de costuri nu pot aprecia, așa că las subiectul deschis celor care au bătut traseul. Ca idee generală eu aș aprecia o viteză medie de 5 nd, care îmi va da un timp al traseului (pentru Dunăre mai pun 1-1,5 nd în plus). Totodată din acest consum de viteză medie-deplasament vor rezulta costurile de carburant.
Numărul de zile rezultat, vor da și un cost de excursie :) (alimente, lichide de care-ți plac, costuri extra pentru ”loisir”). Pentru că eu unul aș face acest traseu gândindu-l ca pe o excursie de plăcere. Maximum 60 de mile pe zi.
Pentru partea de Dunăre ecluzarea este gratuită. Pentru canalele menționate în amonte de Dunăre, nu am cunoștință de taxe.

3. Deja a răspuns Călin pentru părțile delicate ce țin de mare. Pentru canale și Dunăre e destul de simplu. În principiu este de evitat circulația pe timp de noapte sau ceață densă. Ai surpriza să întâlnești nave nesemnalizate corespunzător. Pentru partea de Dunăre, circulă pe cât se poate la marginea șenalului. Astfel nu încurci traficul, beneficiezi și de viteza curentului, eviți și eventuale probleme de pescaj date de foarte posibile bancuri de nisip, prezente uneori chiar pe zonele întinse ale Dunării. În general sunt semnalizate aceste zone predispuse la colmatări sezoniere, dar poate nu ai hartă și nu poți fi foarte atent la semnalistica de pe maluri.

4. Legile care te interesează pe tine ca barcă de tranzit, aplicate pe porțiunile de ape navigabile interioare, sunt în principiu aceleași. Nu ai probleme deosebite, doar trebuie să te anunți (VHF) la intrare și ieșire dintr-o țară în alta, pentru a-ți face intrarea legală pe teritoriu. Pentru partea de Dunăre internațională, trebuie să eviți debarcarea pe ostroave, dacă nu știi precis cărei țări aparțin. O eroare constituie infracțiune pe zona de frontieră.

Bottom line, dacă ai timp și plăcere, aceasta poate fi o călătorie de pomină, pe care o să o țio amintești cu plăcere, o viață. De principiu ar trebui făcută la începutul verii.
Dacă nu ai timp, transportul pe uscat este și economic și rapid.

Succese!

P.S.
Nu uita de clasa ”D”. E musai :)
 
Multumesc pentru raspunsuri !

Sunt destul de hotarat sa vin cu ea pe apa, am o usoara teama in ceea ce priveste experienta mea care nu prea exista, oricum sper sa ma mai linistesc dupa ce urmez si S-ul. O sa dau diferenta pentru D undeva prin Februarie - Martie.
Legat de acte, cineva mi-a recomandat o vizita la consulat in Suedia pentru a avea cu mine un fel de certificat provizoriu de inmatriculare valabil 9 luni pana la ajungerea cu velierul in tara. Pe scurt am nevoie de Act Vanzare-Cumparare, Documentul in care este specificat ca suedezii nu inmatriculeaza barci pana in 24m si Asigurarea obligatorie, corect ?
Nu am de gand sa merg noaptea si nici pe vreme rea, acum sper sa tina vremea buna cu mine iar plecarea va fi undeva la mijlocul lunii Iunie, si da, mi-am propus sa fie o plimbare, nu o cursa, nu vreau sa depasesc 50-60 mile pe zi. Pescajul barcii este de 1.45, inteleg ca la limita iar pentru traseu incerc sa ma informez de pe www.european-waterways.eu

@Calin, la ce te fereri cand spui foarte dificil ? Legat de Bremerhaven ?

Am atasat o poza cu traseul preferat prin Marea Baltica, exista ceva mai special de care ar trebui sa am grija pe traseul ales ?
 

Atașamente

  • Baltic.jpg
    Baltic.jpg
    42.8 KB · Vizualizări: 42
Totuși barca e foarte bine lestată, se vede asta din parametrii de mai jos.
Cu puțină atenție la meteo, eu cred că vei naviga pe mare fără probleme :)

L.E.
Fără probleme din partea bărcii. Marinarul, deh, după cum îl țin curelele.
 

Atașamente

  • maxi77.jpg
    maxi77.jpg
    93.1 KB · Vizualizări: 34
Ultima editare:
Cand iesi din estuarul Elbei sau a Weser-ului iei in bot tot vantul si valurile din Marea Nordului care sunt amplificate de palnia care se formeaza intre insulele Britanice si Scandinavia/Iutlanda, asa ca nu e neobisnuit sa stai acolo o saptamana-doua asteptand o fereastra de vreme. Dar la traseul ales de tine ai optiuni de a ajunge in Rin la Duisburg fara sa mai iesi in mare (de exemplu pe Mitellandkanal, caz in care ar putea fi mai interesant sa ajungi la Lubeck si de acolo pe canalul Lubeck-Elba). Dupa care mai e o portiune distractiva in cheile Rinului, unde ai ocazia sa admiri pe indelete Lorelei in timp ce te tarasti cu jumatate de nod SOG
 
Cred că ar fi bun un curs de germană, prin ţara aia este mai greu cu engleza.
Înainte de a pleca trebuie să verifici bine barca, nu doar să te urci pe ea şi să ridici velele. Ţinând cont că din ce spui nu pari să ai experienţă îţi sugerez să îţi cauţi un coechipier care să suplinească latura asta.
 

Back
Sus