Despre datul cu barca prin Pacific.


În navigație, sunt oameni cu experiență.
E greu să-i duci cu vorba, fiindcă oamenii ăștia nu sunt dintre cei care înghit din fotoliu, știri TV.
Să inventezi povești cu ”dacă nu ne găseau, în 24 de ore eram moarte”, sau furtuni inexistente care au defectat antena, sau alte bazaconii trase de păr... merge, dar la altă audiență.
Cum ar spune o vorbă clasică: ”hai, cântă la altă masă!” :)

Dar uite că se mai fabrică o știre de senzație, se mai mișcă nițel colosul media și scutură niște bani, iar consumatorul de shity-news rămâne cu ideea că fetele au supraviețuit numai mulțumită unui desalinizator, niște orez și-o biblie.

P.S.
Cu EPIRB-ul valid și funcțional. :D
 
Ultima editare:
Ceea ce mi s-a părut din start greşit la barca fetelor este ca pânzele alea erau puse pe rulouri verticale. Se ştie că tin foarte puţină umbră în acest aranjament şi cum radiaţiile UV omoară tot zilele astea, în emisgera sudică desigur... De asta aş sublinia încă din titlu - "Greşeală ce putea să le fie fatală - jaluzelele au fost puse greşit". E important să învăţăm din greşeli.

PS: Nu uitaţi să le cumpăraţi şi cartea şi să mergeţi la film.
 
Ceea ce mi s-a părut din start greşit la barca fetelor este ca pânzele alea erau puse pe rulouri verticale. Se ştie că tin foarte puţină umbră în acest aranjament şi cum radiaţiile UV omoară tot zilele astea, în emisgera sudică desigur... De asta aş sublinia încă din titlu - "Greşeală ce putea să le fie fatală - jaluzelele au fost puse greşit". E important să învăţăm din greşeli.

PS: Nu uitaţi să le cumpăraţi şi cartea şi să mergeţi la film.

Nu stiu care a fost planul initial, dar se prea poate ca filmul si cartea sa mai intarzie pentru ca fetele s-au impotmolit rau in variantele si detallile povestirii. Daca intalneau unicorni si sirene, era mai clar...
 

Back
Sus