Salut tuturor.

Imi doresc de mult timp o barca gonflabila cu motor termic.Imi trebuie doar sa traversez Dunarea pe vreme buna de vara cam 1000m dus intors.As vrea un sfat in alegerea barcii si a motorului va rog.Eu as vrea sa avhizitionez o barca HONWAVE DE 3 M si un Mercury sau Mariner de 3.5 cai.Este suficient de buna aceasta combinatie pentru traversarea Dunarii in siguranta cu 2 pescari plus ceva bagaj?Astept sfaturile dumneavoastra.Va multumesc.
 
Imi doresc de mult timp o barca gonflabila cu motor termic.Imi trebuie doar sa traversez Dunarea pe vreme buna de vara cam 1000m dus intors.As vrea un sfat in alegerea barcii si a motorului va rog.Eu as vrea sa avhizitionez o barca HONWAVE DE 3 M si un Mercury sau Mariner de 3.5 cai.Este suficient de buna aceasta combinatie pentru traversarea Dunarii in siguranta cu 2 pescari plus ceva bagaj?Astept sfaturile dumneavoastra.Va multumesc.

salut
eu am o barca honwave de 250 cm si sunt f multumit de ia,, impreuna cu motorul honda bf 5 face toti banii,,deci recomand acest producator de barci,,despre motor , nu stiu ce sa zic dar tine cont ca pe dunare sunt curenti si nu stiu daca 3.5 cp sunt suficienti,,, oricum, sa nu uiti de vestele de salvare,, ,, bafta
 
Esti sigur ca vei folosi barca doar pe distante foarte scurte? Din punctul meu de vedere cred ca acel motor e suficient, iar in caz de nevoie ai si vaslele. :)
Iti recomand totusi sa te mai gandesti odata cat si cum intentionezi sa folosesti barca. Ma astept ca mai tarziu sa vrei mai mult.
 
Va multumesc pentru raspunsurile voastre si promit ca nu ies pe Dunare fara vesta de salvare.Ma gandesc sa renunt la cumpararea unui motor Mercury de 3.5 cai si sa iau un Tohatsu sau Honda de 5 cai.Poate in viitor o sa vreau o barca ceva mai mare si sa pot utiliza acelasi motor pe ea.Astept in continuare opiniile si sfaturile dumneavoastra fiindca nu ma pricep deloc la barci sau motoare,deci orice opinie imi este de un real ajutor.Va multumesc.
 
Parerea mea este sa nu cumperi o barca foarte scurta, nu intru in detalii, dar pe langa faptul ca nu ai spatiu suficient, gliseaza greu. directie proasta la vasle, etc., iar pretul nu este cu mult mai mic fata de o barca, peste 3m.
Daca iti doresti neaparat pneumatica, parerea mea este ca dintre barcile din PVC pe care le gasesti in Romania, cele mai ok, sunt Quicksilver, le comercializeaza americannautics.
Eu as cumpara o pneumatica Quicksilver 340 Enduro Sport, in nici un caz mai scurta, are lipituri termosudate, iar materialul din care sunt fabricate este foarte ok, in comparatie cu alte barci din PVC.
Ca si motorizare, daca nu vrei permis, ia maximul admis, adica 5cp.In conditiile in care crezi ca iti vei lua permis de navigatie, cumpara un motor de 20cp, Suzuki este cel mai usor(45kg) si vei avea o barca decenta din toate punctele de vedere, spatiu interior, siguranta si viteza de deplasare.Succes!
https://www.youtube.com/watch?v=XGofXaS9Wgw
 
Ultima editare:
Am o barca de 3,3 m ,ALLPA SENS ,beton,care cred ca ar corespunde cu brio exigentelor tale. Podina aluminiu,chila gonflabila,solida,material super rezistent.Aproape noua, pret ok . Nu se pune problema de gauri,fisuri,lipituri.petice. Eu nu o mai folosesc ptr. ca am alta barca ,negonflabila.Daca te intereseza...
 

Atașamente

  • IMG_20130610_192527.jpg
    IMG_20130610_192527.jpg
    48.9 KB · Vizualizări: 22
  • IMG_20130610_192537.jpg
    IMG_20130610_192537.jpg
    52.6 KB · Vizualizări: 21
  • IMG_20130610_192607.jpg
    IMG_20130610_192607.jpg
    34.1 KB · Vizualizări: 19
  • IMG_20130610_192702.jpg
    IMG_20130610_192702.jpg
    16.8 KB · Vizualizări: 17
  • IMG_20130610_192617.jpg
    IMG_20130610_192617.jpg
    41.6 KB · Vizualizări: 13
Ultima editare:
Salut.Mi-ar place sa vad barca ta dar nu sunt in tara.Am intrat pe net sa vad ce si cum si imi place barca.Ce greutate are barca(fara vasle si toate cele) si care e pretul de vanzare al barcii?
 

Back
Sus