Constructie barci

Buna ziua tuturor . In primul rand felicitari tuturor pentru acest forum . Il urmaresc de ceva timp , si am gasit multe informatii utile .
Cu toate ca sunt satisfacut de acest forum , vreau sa intreb si eu : exista vreo scoala " de barci " ? unde poti invata aceasta deprindere ?
Am cautat si tot cautat , dar nimic .
Imi doresc sa imi construiesc o barca , si de ce nu ...poate in viitor sa fac o afacere din asta .
Din pacate , aceasta meserie " e cam pe duca " la noi , sau este tinuta prea secreta .
Daca aveti vreo recomandare ... lasati un comentariu .

Va multumesc
 
Dulgherul specializat în constructia ambarcatiilor se numeste marangoz. O scoala de marangozerie nu stiu sa existe, marea majoritate a bărcilor din lemn de la noi fiind construite de amatori autodidacți. Probabil că cea mai ușoară cale de a învăța meșteșugul ar fi să te asociezi cu unul din acești amatori. La Oradea eu am avut în anii trecuți doi discipoli ce și-au construit astfel propriile caiace. Vad că ești din Constanța: încearcă să-l contactezi pe mariusf.
 
Cristi, pentru a construi o barcă (sau bărci), poți avea în vedere mai multe aspecte:
1. Materialele de construcție și metoda.
2. Tipul de barcă
3. Proiectul

În funcție de asta, ai nevoie de o școală de marangozi (inexistentă dealtfel) sau de studii de specialitate (inginer navalist), sau nu ai nevoie de nimic altceva decât determinare și puțin simț practic.
De exemplu, pentru construcția unei ambarcațiuni de dimensiuni relativ mici, până la 7-8m, pe un proiect dedicat, cumpărat simplu de la unul dintre proiectanții de bărci ai lumii ăsteia (exemplu de la CLC până la catamaranele lui Richard Woods), pe o metodă stitch&glue (placaj acoperit cu fibră de sticlă), nu ai nevoie de nici un studiu ori școlire specială.
La fel poți construi in strip-planking (șipci din lemn) sau scânduri în clinuri, pentru că proiecte există duium și nu trebuie să aloci ani de studiu pentru a-ți proiecta singur. Ai astfel și avantajul experiențelor anterioare ale celor care au mai construit, alături de răspunsul lor cu privire la performanțele bărcii realizate.

Dacă dorești să faci o barcă din fibră de sticlă și rășină poliesterică, se poate cu muncă mai multă pentru realizarea matriței, ești limitat la dimensiunile bărcii (asta dacă vrei regie proprie), iar realizarea unei singure bărci nu prea merită efortul. Doar dacă e un caiac, o canoe sau oricum, o barcă mică. Dacă te decizi însă la o activitate productivă, poate fi o soluție, fiindcă investirea în matriță îți întoarce profit.
Aici deja intri în alt capitol, unde își trebuie nu numai cunoștințe despre construcția de bărci, dar și cunoștințe de legislație, studiu de piață, autorizarea activității și a produsului finit, ANR, etc....

Eu zic s-o iei cu începutul, pe care îl văd astfel:
1. Te orientezi la niște tipuri de bărci, ca dimensiune, metodă de navigație (vele, motor-deplasament, motor-glisaj...), ce ai dori tu.
2. Ieși pe apă cu ceea ce îți place. Să vezi dacă ele chiar îți plac, sau doar crezi că îți plac :)
3. După ce ai ales și testat ceva (ca model, monococa, multicoca, tip, mărime, etc...) găsește un proiect cu referințe bune, cumpără-l că nu poate fi scump și construiește-l exact după indicațiile și pașii pe care ți-i dă proiectantul.

După asta vei avea o barcă bună și o experiență care te va decide în ce direcție vei evolua :)
 
Buna Ziua .
in principiu eu vreau sa construiesc una in jur de 8 metrii , cabinata sau center console .
ca si materiale , placaj si fibra.
de iesit am iesit cu foarte multe barci . de tot felul . ultima a fost un yacht de 36' :) . nebunie curata .
in principiu , stiu pe ce sa ma axez . stiu ce vreau . depinde binenteles de fonduri si de calculele finale .
in materie de TCN ... am un basic , am facut UMC-ul ...dar la sectia adversa "la masina " .
am inceput sa studiez si sa ma deprind cu proiectarea 3d , prin Rhino si Orca3d .
pana sa incep constructia , am multe de terminat . proiect , gasirea spatiului , materialele ...etc.
am citit si la ANR conditiile inregistrarii unei ambarcatiuni construite in regie proprie...si din ce reiese de acolo ...ai nevoie de toata documentatia.
Cat despre cumpararea unui proiect , prefer sa nu . au fost ceruti si 3000 eur pentru un proiect , iar daca mai voiam sa fac inca o geamana ...binenteles ca mai trebuia platit .
eu va multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra sincere si suport .

vant din pupa !!!
 
Buna Ziua .
in principiu eu vreau sa construiesc una in jur de 8 metrii , cabinata sau center console .
ca si materiale , placaj si fibra.
de iesit am iesit cu foarte multe barci . de tot felul . ultima a fost un yacht de 36' :) . nebunie curata .
in principiu , stiu pe ce sa ma axez . stiu ce vreau . depinde binenteles de fonduri si de calculele finale .
in materie de TCN ... am un basic , am facut UMC-ul ...dar la sectia adversa "la masina " .
am inceput sa studiez si sa ma deprind cu proiectarea 3d , prin Rhino si Orca3d .
pana sa incep constructia , am multe de terminat . proiect , gasirea spatiului , materialele ...etc.
am citit si la ANR conditiile inregistrarii unei ambarcatiuni construite in regie proprie...si din ce reiese de acolo ...ai nevoie de toata documentatia.
Cat despre cumpararea unui proiect , prefer sa nu . au fost ceruti si 3000 eur pentru un proiect , iar daca mai voiam sa fac inca o geamana ...binenteles ca mai trebuia platit .
eu va multumesc mult pentru raspunsurile dumneavoastra sincere si suport .

vant din pupa !!!

Fac doar o observație: proiectele acoperă toată gama de prețuri, până la cele puse la dispoziție gratuit.
Dacă e vorba de o barcă motorizată (glisaj sau deplasament) aș putea crede că proiectarea poate fi o soluție. Pentru că performanțele mai pot fi reglate din puterea motorului sau dispozitive auxiliare cum ar fi trim tab-urile.
Dacă e vorba de un velier, eu unul aș merge pe varianta unui proiect rodat, care dincolo de calculele inginerești, are si răspunsul utilizatorilor.
 

Back
Sus