Va rooog să mă ajutați .....poate stie cineva?

Am un motor yamaha 4 cp 4 timpi din 2015 iar la ultima ieșire cu el in timp ce veneam la locul de andocare al bărcii și-a schimbat sunetul redat la funcționarea normală si nu-și mai făcea răcirea . L-am oprit iar cand m-am uitat atent la el la prima garnitura de sub corpul motorului in jurul ei era un plastic topit care pare sa fi ieșit pe lângă garnitura de cauciuc.
7212ce941c9cf8d949464efb61b3d336-1.jpg
75ebb4300ff3f2b1a255f3c346f8822f-1.jpg


Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
cfde17c163613292f81666c3cdfc8a98-1.jpg
20a5cd471d8d82d02fa413c8949e1757-1.jpg
 
Ultima editare:
Eu m-as gandi ca, dat fiind faptul ca ceva s-a topit (nu mi-e clar ce), motorul s-a supraincalzit. Daca avea jet de apa normal, poate s-a infundat vreo trecere din interiorul motorului (desi n-am mai auzit de asa ceva). Dar oricum, ca sa obtii pareri utile, ar trebui sa il desfaci si sa pui niste poze cu detalii.
 
Eu m-as gandi ca, dat fiind faptul ca ceva s-a topit (nu mi-e clar ce), motorul s-a supraincalzit. Daca avea jet de apa normal, poate s-a infundat vreo trecere din interiorul motorului (desi n-am mai auzit de asa ceva). Dar oricum, ca sa obtii pareri utile, ar trebui sa il desfaci si sa pui niste poze cu detalii.
Asta vreau sa fac...dar am zis sa cer si ceva ajutor

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
 
S-a topit bucsa de plastic pe care se roteste motorul in menghina. La un Selva de 4 cp, eu nu am gasit piesa si am inlocuito cu una facuta pe strung din duramit(un fel de plastic mai dur), ptr. montare am taiat bucsa pe lungime ca piesa găsită pe motor. Ca sa ajungi la ea se demontează cele 4 șuruburi care țin menghina . Rezolva problema cu racirea. Sper sa fie cu folos si cer scuze dar scriu de pe mobil.
 
S-a topit bucsa de plastic pe care se roteste motorul in menghina. La un Selva de 4 cp, eu nu am gasit piesa si am inlocuito cu una facuta pe strung din duramit(un fel de plastic mai dur), ptr. montare am taiat bucsa pe lungime ca piesa găsită pe motor. Ca sa ajungi la ea se demontează cele 4 șuruburi care țin menghina . Rezolva problema cu racirea. Sper sa fie cu folos si cer scuze dar scriu de pe mobil.
Mulțumesc pentru informație

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
 
Bună. Pentru ca plasticul de acest tip să se topească e nevoie de temperatură mare, peste 200 grade Celsius.
Este evident, ceva a mers foarte prost acolo. Partea bună e că ai oprit imediat ce ți-ai dat seama.
Pentru defecțiuni la circuitul de răcire, firesc e să verifici întâi impeller-ul. Foarte posibil să fie afectat din diverse motive. Numai cine a fost cu tine în barcă poate bănui :)
Mai există posibilitatea înfundării prizei de apă (depinde prin ce ape a mers). Oricum, dacă nu ai experiențe anterioare de ”minitehnicus”, cel mai bine e să apelezi la un mecanic serios (oricât de contradictorie ar fi expresia, mai există mecanici serioși :) ).
 

Back
Sus