Inmatriculare/omologare/atestate de bord ... m-am pierdut in ele! Help!

Domnilor,

De curand am cumparat planurile unui PHANTOM 16' de pe Bateau si pana sa finalizez desenele si sa tai totul pe cnc, m-a lovit... Se poate inregistra o astfel de barca? Vreau sa ii pun un motor de 50 cp... M-am pierdut in legislatia asta incalcita si cer ajutorul. Ma poate directiona cineva catre informatii clare si concise?
 
Salut si felicitari pentru intreprindere!
Da, dar proiectul tau trebuie avizat la RNR iar motorul trebuie sa aiba acte de provenienta.
Mai faci si o declaratie pe proprie raspundere ca l-ai construit in regie proprie si ar fi bine sa ai si ceva facturi de materiale.
Multa bafta si asteptam poze cu constructia si produsul finit!
 
Salut !

Bine ai venit ! Pentru "informatii clare si concise " cred ca ar trebui sa contactezi capitania in a carei zona de jurisdictie se executa constructie pentru emiterea unei autorizatii de constructie, autorizatie care se obtine in baza unui proiect tehnic avizat de ANR. Asta in cazul in care doresti inmatricularea/inscrierea ambarcatiunii, iar dupa puterea motorului pe care vrei sa il montezi....cred ca o sa fi obligat.

Toate cele bune !
 
Da, am sunat la ANR, am fost transferat pe peste tot... nimic clar. Ideea e ca mi s-a zis sa le dau calculele pt barca, pe langa proiect (le-am explicat ce am pe hartie). Ce calcule, ce volum de documentate, habar nu am. Am intrebat si mi s-a spus ca sa intreb persoana ce imi facuse legatura si tot asa. Nici nu mai stiu...
A mai trecut cineva prin asa ceva? Sincer... m-ar ajuta sa stiu ce trebuie sa adaug proiectului ca sa fie aprobat, ca sa primesc autorizatia de constructie.
 
Salut !
Dl Pop Viorel, inspector ANR Bucuresti 0722.703.880. Avizare plan si informatii suplimentare.

Succes !
 
fa-ti barca,dai o declaratie la notar cu 2 martori,(sa ai facturile si chitantele ce le ai ,pentru materiale) ca ai facut-o tu si o inregistrezi in alta tara.punct.
bafta!
 
Și...funcționează ?

Nicu și-a construit acel yacht de 12m din imaginea de avatar, care se vede mai bine aici, în Marea Egee:
file.php


Proiect consacrat, execuție conform proiectului, cum își face omul pentru sine : http://www.woodenboat.ro/proiecte/homemade-40ft/

La înmatriculare s-a lovit de tandemul format de zidul birocratic și taxele uriașe, lucru care l-a direcționat volens-nolens, către a înregistra barca în altă țară mai permisivă.
Lucrul acesta se întâmplă în continuare cu alți români care își construiesc bărci sau și le cumpără.
Personal cred că suprataxarea nu este o metodă de a dezvolta ci de a inhiba un domeniu. De ce se întâmpla asta, e o filozofie în care nu vreau să mă lansez, că nu-și are rostul în acest topic.

Răspunsul direct la întrebarea de mai sus, este da. Funcționează :)
 
Ultima editare:
Ma intrebam daca functioneza..."jmecheria", nu...barca !!!
Nu e nici o "jmecherie". E o posibilitate absolut legala de a inmatricula barca intr-o tara cu o legislatie mult mai permisiva.
De altfel, exista si armatori romani care folosesc aceasta "jmecherie" pentru ditamai vapoarele, cu avantajul, in cazul acelora, de a ocoli si problemele fiscale si/sau de legislatia muncii.
Chestie care nu se aplica in cazul lui Nea Nicu "Home Made" care nu incaseaza nici un ban de pe urma barcii.
Uite aici cel mai cunoscut exemplu: https://en.wikipedia.org/wiki/Histria_Shipmanagement Companie romaneasca cu toate navele sub pavilion strain. Si sint nave noi, nu vechituri de pe vremea lu Ceashca.
 

Back
Sus