Va salut prieteni pescari.

Am gasit barca asta+motor 3.5 cai in 4 timpi(mercury sau tohatsu).Nu intentionez sa ma deplasez pe Dunare distante mari gen 10-15 km si nu ma intereseaza viteza de deplasare.Pescuim 2 persoane si traversam Dunarea 1000m dus-intors.De cele mai multe ori pescuiesc singur si ma gandesc ca aceasta barca nu este grea(35kg),motorul(17kg).Credeti ca e o varianta buna sa cumpar aceasta barca raportat la nevoile mele???Astept raspunsurile dumneavoastra.
9445d949757c436852e1c89e1e8d30f4-1.jpg


Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Am gasit barca asta+motor 3.5 cai in 4 timpi(mercury sau tohatsu).Nu intentionez sa ma deplasez pe Dunare distante mari gen 10-15 km si nu ma intereseaza viteza de deplasare.Pescuim 2 persoane si traversam Dunarea 1000m dus-intors.De cele mai multe ori pescuiesc singur si ma gandesc ca aceasta barca nu este grea(35kg),motorul(17kg).Credeti ca e o varianta buna sa cumpar aceasta barca raportat la nevoile mele???Astept raspunsurile dumneavoastra.
9445d949757c436852e1c89e1e8d30f4-1.jpg


Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Salut Boby. Nu mă pot referi la pescuit, fiindcă acolo tu îți știi cel mai bine prioritățile și necesitățile.
Din punct de vedere al deplasării pe Dunăre, barca nu poate avea nici o problemă, chiar și dacă decizi să mergi distanțe de 10-15 km :) .
E stabilă, pare să aibă podea gonflabilă de înaltă presiune, flotoarele ieșite din volumul compact al bărcii îi dau stabilitate și la deplasare cu viteze mari.
Motorul în opinia mea, este calibrat la minim, pentru așa o barcă. Adică în condiții de vânt tare sau în amonte se va tura binișor ca să facă față, iar deplasarea va fi destul de domoală.
Însă pentru unu-doi kilometri nu văd nici o problemă.
Înțeleg dorința ta firească de a merge către un minim necesar activității tale pe apă, fiindcă orice suplimentare înseamnă eforturi mult mai mari ( motorul de 6 ori 10 cp e mult mai greu, barca mai mare e iarăși greu manipulabilă).
 
Salut Boby. Nu mă pot referi la pescuit, fiindcă acolo tu îți știi cel mai bine prioritățile și necesitățile.
Din punct de vedere al deplasării pe Dunăre, barca nu poate avea nici o problemă, chiar și dacă decizi să mergi distanțe de 10-15 km :) .
E stabilă, pare să aibă podea gonflabilă de înaltă presiune, flotoarele ieșite din volumul compact al bărcii îi dau stabilitate și la deplasare cu viteze mari.
Motorul în opinia mea, este calibrat la minim, pentru așa o barcă. Adică în condiții de vânt tare sau în amonte se va tura binișor ca să facă față, iar deplasarea va fi destul de domoală.
Însă pentru unu-doi kilometri nu văd nici o problemă.
Înțeleg dorința ta firească de a merge către un minim necesar activității tale pe apă, fiindcă orice suplimentare înseamnă eforturi mult mai mari ( motorul de 6 ori 10 cp e mult mai greu, barca mai mare e iarăși greu manipulabilă).
Salut Florio si multumesc de raspuns.Am citit mult pe forum in ultimul timp si cred ca am inceput sa inteleg cate ceva legat de barci gonflabile si motoare.Am fost sfatuit sa iau o barca mai mare(minim 3.40 m) pentru 2 pescari +bagaje.Consider ca e un sfat bun si deja m-am orientat catre un ELLING PULOT PL340K cu kila in V si podina din tego.E cam grea barca dar e termosudata in 5 straturi si pare foarte solida.Are si 5 ani garantie ceea ce e important ptr mine.Ma gandesc sa cumpar un Tohatsu de 5 cai in 4 timpi si astfel cred ca am rezolvat problema.Rog pe toti cei care folosesc barci de aceasta marime sa imi spuna daca este buna varianta asta.Deci barca este ELLING 340 CU KILA IN V+PODINA TEGO iar motorul TOHATSU 5 CAI 4 TIMPI ca sa nu am nevoie de permis de navigatie.Pe placa motor scrie 3.68KW deci e bine cred.Inclin sa cred ca aceasta combinatie e buna pentru inceput si nu cred sa am probleme in a ma deplasa pe Dunare.Astept totusi parerile dumneavoastra data fiind lipsa mea totala de experienta in ale pescuitului cu barca.Mentionez ca nu am mai pescuit din barca niciodata dar sper din toata inima sa-mi vad acest vis implinit.Va multumesc tuturor dragi pescari si astept comentariile dumneavoastra.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Aia voiam sa spun su eu: un motoras de 5cp ar fi mai potrivit :)
Cat despre pescuitul din barca....depinde la ce vrei sa dai. Pentru stationar poate fi ok.
Pentru rapitor la artificiale, barca mi se pare mica si greu de folosit, mai ales ca lansarile corecte se fac din pozitia in picioare [cine imi spune ca lanseaza din stand in sezut, nu e pescar de rapitor... ].
Si mai ales ca pe langa tine, o sa mai ai nevoie de ceva spatiu pentru scule, ancora,etc. Mie intotdeauna mi-a fost teama sa pescuiesc la stiuca in ambarcatiuni de cauciuc. Stiuca este imprevizibila si poate arunca lingura in barca si sa o intepe. Daca ai un prieten care are o barca, indiferent ca e din cauciuc sau din fibra, mergeti la un pescuit odata sa vezi ce si cum.
Pescuitul din barca este total diferit fata de cel de pe ponton sau mal!
 

Back
Sus