Prima barca

Buna seara dragi colegi forumisti.Anul asta am fost prins de microbul pescuitului si impulsiv am cumparat o barca din uk mai exact din newport.Barca se află încă în uk dar cu informatiile de pe acest forum am ajuns la.concluzia ca cel mai simplu mod sa o aduc acasa este sa cumpăr o masina uk si sa trag trailerul după mine până în ro.barca este un shetland 610 cu trailer 2 axe am câștigat licitația cu 1040 lire fara avarii si un motor de 110 cp 2 t,frigider,aragaz,cuptor si toaleta.As dori niste informati suplimentare despre modelul de barca cumparat si niste sfaturi la transport si necondiționate.Multumesc anticipat
 
Buna seara dragi colegi forumisti.Anul asta am fost prins de microbul pescuitului si impulsiv am cumparat o barca din uk mai exact din newport.Barca se află încă în uk dar cu informatiile de pe acest forum am ajuns la.concluzia ca cel mai simplu mod sa o aduc acasa este sa cumpăr o masina uk si sa trag trailerul după mine până în ro.barca este un shetland 610 cu trailer 2 axe am câștigat licitația cu 1040 lire fara avarii si un motor de 110 cp 2 t,frigider,aragaz,cuptor si toaleta.As dori niste informati suplimentare despre modelul de barca cumparat si niste sfaturi la transport si necondiționate.Multumesc anticipat

Salutări și felicitări pentru achiziție. Mai există doi colegi de forum (forumuri) care au bărci Shetland 650, diferența de lungime fiind insignifiantă, iar partiția interioară similară.
Bărci robuste, dedicate deplasamentului, dar cu motorul potrivit atingând glisajul.
În cazul tău, cu motorul de 110 glisează fără probleme.
Nu cred că ai nevoie de detalieri ale tipului de barcă, fiind una de serie, google îți răspunde la orice întrebare.
Mult mai interesant în cazul tău este să accesezi forumul proprietarilor de Shetland, unde modelul 610 este chiar aici: http://www.shetlandowners.co.uk/viewtopic.php?f=6&t=1188
Discuțiile cu forumiștii de acolo sau simpla lecturare a forumului, îți vor fi mai folositoare decât orice.

Despre transport, ai mai avea soluția următoare: treci cu feribotul la Calais, lași barca în parcare și obții de la poliția franceză numere de tranzit pentru peridoc. Apoi îți continui drumul fără alte probleme.
Consider asta o bătaie de cap mult mai mică decât a cumpăra o mașină de la englezi.

L.E.
Un ”update” la informația de mai înainte. Nu știu exact dacă și în ce termeni se mai obțin acum numere de tranzit din Franța, dar aruncă o privire pe acest site, unde oamenii spun că trimit astfel de numere pentru toată Europa : http://www.temporara-inmatriculare.com/sofunktionierts.html
Astfel, ai putea pleca din start cu numere legale până acasă.
 
Ultima editare:
Multumesc foarte mult pentru raspuns o sa ma informez de numerele alea provizorii.Am inteles ca pescajul e undeva la 60 cm ,oare ma descurc cu ea in delta?Visul meu e sa o lansez la tulcea la apa si sa stau vreo 2 saptamani prin toată delta la.pescuit ,relaxare etc.oare e realizabil din moment ce are toaleta aragaz .etc? Va multumesc pentru timpul alocat
 
Multumesc foarte mult pentru raspuns o sa ma informez de numerele alea provizorii.Am inteles ca pescajul e undeva la 60 cm ,oare ma descurc cu ea in delta?Visul meu e sa o lansez la tulcea la apa si sa stau vreo 2 saptamani prin toată delta la.pescuit ,relaxare etc.oare e realizabil din moment ce are toaleta aragaz .etc? Va multumesc pentru timpul alocat

E perfect realizabil :) . Excluzând canalele mici ale deltei, nu numai din cauze de pescaj ci şi din cauză de gabarit.
Barca are tot ce îi trebuie, pentru traiul la bord.
Eu am petrecut şi 3 saptamâni la bord, cu familia (suntem 4) în astfel de condiții, având în plus doar panouri fotovoltaice pentru frigider, laptop şi alți consumatori casnici. Desigur, barca e mai mare pentru a adăposti 4 persoane, dar condițiile de trai la bord sunt identice.
 
Buna ziua dragi colegi s-au complicat un pic lucrurile cu adusul barcuței mele din anglia cand am aflat că peridocul cu 2 axe nu are sistem de franare.Pe bursa am primit o cotație de transport de 1450 euro ceea ce mi se pare foarte mult având în vedere că barca a costat 1100 euro.Poate un coleg ma poate ajuta cu niste sfaturi ce as putea sa fac in situatia asta si daca închiriază cineva in apropierea clujului un peridoc pentru o barca de 1200 kg de 6.3 m lungime pe 2.4 m lățime.Va mtumesc anticipat
 
Salut si felicitari de achizitie!
Barca este perfecta pentru pescuit stationar si sederi lungi in delta. Va trebui un pic retehnologizata, dar daca nu are structura putreda va fi o placere de facut asta. Cu motorul s-ar putea sa ai ceva probleme fiind in 2T si 4 carburatoare. Personal mi se pare la limita inferioara. Eu am un Shetland 570 si motorul maxim e dat de 115 CP. Neaparat sa iei certificatul de radiere al barcii si motorului -ca s-o poti inmatricula in Romania. Exista si alte variante -vezi forumul acesta si Cap Compas.
Depre transport DBR e omul care iti trebuie. Mai vorbim dupa ce o aduci acasa despre ce-ti trebuie pe ea!
Toate cele bune!
 
Sal, scuze ca intervin si eu ...pe unde mai precis in UK ? ca tocmai m-am intors cu nea Nicu Homemade din Essex Marina, Wallasea Island si ne plictisiram in 140 de km pana la Dover pe soselele lor ultraaglomerate.
Ps: feribotul pentru un Renault Clio 2 usi si 2 persoane a fost 140 Euro Dunkirk_Dover. Am plecat vineri dupa amiaza la ora 19 locala si am ajuns in Bucuresti azinoapte la ora 1.
 
Ce am spus mai devreme despre scumpetea de pe drum (motorina mai jos de 1.40 pe autostrada nu gasesti) si aglomeratia lor nu are legatura directa cu topicul....Noi ne intoarcem in doua sapt si venim de craciun. Daca e barca in SE UK-ului poate ti-o aducem noi
 
Buna seara dragi colegi azi am prins un tir sa încarce barca in cardiff dar ghinion.Aveau o macara mica gen cușca si nu încăpea tirul sub ea.Va rog daca aveti cunoștințe de un peridoc de inchiriat in zona clujului de 6.5m si 1500 kg mma sau de vanzare la un pret decent sa ma informati.Am găsit de inchiriat in bucuresti dar asta înseamnă să fac 1700 km in plus.Va multumesc anticipat
 
Buna seara dragi colegi in sfarsit am reusit sa aduc barca acasa azi am descarcat-o din tir.Patronul care a fost si soferul un om foarte descurcaret si serios fara de care mai trecea mult si bine până ajungea barca.A reușit să încarce barca cu tot felul de improvizații in siguranta.Transportul din Cardiff ă fost 1200 euro jumătate de tir un pret corect.O sa postez numarul lui daca se mai lovește cineva de transportat din uk.Costel Milosteanu
Mobil 0740452210.
 
Am incercat sa pun poze dar nu reusesc de pe telefon (android).Oare se mai plătește taxa de 10 euro pe cp la inmatriculare motoare peste 100 cp si daca se plătește am sanse sa păcălesc cu 10 cp.Am primit cu barca un motor mercury tower of power de 110 cp 6 cilindru 3 carburatoare si l-aș folosi pe acesta ca am de băgat bani seriosi in barca nu ajung finanțele pentru ceva mai nou.
 
Salut,
Nu stiu de 10Eu/cp! La motorul meu de 115CP am platit pe la 200 Eu, nu mai stiu exact. Sunt 2 taxe una ca iti face certificat de ambarcatiune de agrement si una pentru un raport de inspectie, am sarit de 300 Eu in total.
Dar exista si varianta inregistrarii in Belgia. Vezi topicurile de aici si de pe capcompas. Nu uita de poze. Parerea mea este ca daca barca este intr-adevar in buna stare ai iesit foarte bine la bani.
Bafta!
 
Ei na nu e in buna stare.Adica trebuie reconditionata interior exterior.Structural din cate imi dau eu seama pare perfectă. Am de vopsit tapitat instalatie electrica etc.
 
In primul rand trebuie sa fie OK dpdv structural, adica fara osmoza, iar infrastructura din lemn (cea acoperita cu fibra) sa fie fara infiltratii sau putreda. O vopseala nu costa mare lucru si daca o scoti din apa dupa fiecare folosire - sfatul meu!- nici nu trebuie antivegetativa.
Instalatia electrica ar trebui s-o regandesti in functie de ce vrei sa faci cu barca.
Eu la a mea i-am pus iluminare cu led-uri, pompa de santina, pompa de apa din Dunare, un panou solar pentru incarcarea bateriei, sonar cu GPS, 2-3 prize marine de 12 V, daca ai ganduri de pescuit pe timp rece- un Webasto sau similar pentru incalzire. Asta in afara de luminile obligatorii. Frigider poti pune cu gaz sau electric la 12V -dar iti trebuie un panou mai mare. Unii pun 2 baterii una pentru demaror si alta pentru consumatori, dar nu e obligatoriu.
Daca vrei sa refaci instalatia electrica, chiar daca nu dotezi barca de la inceput cu toate astea, e bine sa le ai in vedere, de pus, le pui mai tarziu, cum iti permiti...
Important e ca ai luat-o si te apuci de treaba! Pe acest forum si pe capcompas gasesti sfaturi si asistenta pentru tot ceea ce vrei sa faci.
Tine-ne la curent cu progresul (descriere si poze) si spor la treaba!
 
Am reusit sa postez poze astept sa ma speriați si sa i-mi spuneti in ce m-am bagat.
https://www.flickr.com/photos/158178234@N07/shares/2p424j

E ușor de apeciat nivelul de lucru pe care îl mai necesită barca, nu cred că ai nevoie de alte opinii. :)
Întotdeauna există o relație între preț și ceea ce cumperi. În cazul de față, prețul de 1040 lire aduce cu el o muncă de restaurare foarte migăloasă și cronofagă.
Din ce observ, tot interiorul bărcii necesită șlefuire a straturilor (de vopsea?!)pe care le văd cojite, chituire, apoi finisare. Desigur și exteriorul are nevoie de așa ceva, dar nu pot aprecia din poze cât de mult (iar interiorul este mult mai migălos). Toate elementele din lemn, inclusiv ușa toaletei, instalația electrică refăcută complet, dotarea cu necesarul de navigație (lumini, sonar, compass, etc...), montarea instalației de guvernare.
Observ că există scheletul unui bimini-top, pe care o să vrei să-l completezi cu un material de tip Sunbrella, croit pe dimensiuni . Vei dori probabil, să-i realizezi o închidere completă a cockpitului, așa cum se uzitează la acest tip de bărci. Toate acestea au costuri, iar nivelul lor îl vei decide singur, în funcție de timpul pe care i-l poți aloca.
Adică dacă ai acest timp, lucrezi singur, iar nivelul costurilor se reduce. Dacă nu, atunci apelezi la alții, iar nivelul costurilor crește. :)
Exact același tip de relație pecuniară atunci când cumperi barca: dacă e în stare mai puțin bună, costă și ea mai puțin, cu cât e în stare mai bună, costă mai mult.
Important este să nu existe urme de osmoză, mai important chiar decât dacă ai avea o lovitură în carenă. Pentru că o lovitură sau gaură, o poți repara local. Dar osmoza afectează întreaga operă vie.
Bărcile trailerabile ca aceasta, sunt ferite de osmoză, prin faptul că nu iernează pe apă.
Spor la treabă și să privim partea frumoasă a lucrurilor: având de refăcut interiorul, ai ocazia să-l faci după gustul și necesitățile proprii :)
 

Back
Sus