Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 27

Topic: Prima barca

Default Prima barca

Buna seara dragi colegi forumisti.Anul asta am fost prins de microbul pescuitului si impulsiv am cumparat o barca din uk mai exact din newport.Barca se află încă în uk dar cu informatiile de pe acest forum am ajuns la.concluzia ca cel mai simplu mod sa o aduc acasa este sa cumpăr o masina uk si sa trag trailerul după mine până în ro.barca este un shetland 610 cu trailer 2 axe am câștigat licitația cu 1040 lire fara avarii si un motor de 110 cp 2 t,frigider,aragaz,cuptor si toaleta.As dori niste informati suplimentare despre modelul de barca cumparat si niste sfaturi la transport si necondiționate.Multumesc anticipat

Quote Originally Posted by Tilicaraul View Post
    Buna seara dragi colegi forumisti.Anul asta am fost prins de microbul pescuitului si impulsiv am cumparat o barca din uk mai exact din newport.Barca se află încă în uk dar cu informatiile de pe acest forum am ajuns la.concluzia ca cel mai simplu mod sa o aduc acasa este sa cumpăr o masina uk si sa trag trailerul după mine până în ro.barca este un shetland 610 cu trailer 2 axe am câștigat licitația cu 1040 lire fara avarii si un motor de 110 cp 2 t,frigider,aragaz,cuptor si toaleta.As dori niste informati suplimentare despre modelul de barca cumparat si niste sfaturi la transport si necondiționate.Multumesc anticipat
    Salutări și felicitări pentru achiziție. Mai există doi colegi de forum (forumuri) care au bărci Shetland 650, diferența de lungime fiind insignifiantă, iar partiția interioară similară.
    Bărci robuste, dedicate deplasamentului, dar cu motorul potrivit atingând glisajul.
    În cazul tău, cu motorul de 110 glisează fără probleme.
    Nu cred că ai nevoie de detalieri ale tipului de barcă, fiind una de serie, google îți răspunde la orice întrebare.
    Mult mai interesant în cazul tău este să accesezi forumul proprietarilor de Shetland, unde modelul 610 este chiar aici: http://www.shetlandowners.co.uk/view...php?f=6&t=1188
    Discuțiile cu forumiștii de acolo sau simpla lecturare a forumului, îți vor fi mai folositoare decât orice.

Despre transport, ai mai avea soluția următoare: treci cu feribotul la Calais, lași barca în parcare și obții de la poliția franceză numere de tranzit pentru peridoc. Apoi îți continui drumul fără alte probleme.
    Consider asta o bătaie de cap mult mai mică decât a cumpăra o mașină de la englezi.

L.E.
    Un ”update” la informația de mai înainte. Nu știu exact dacă și în ce termeni se mai obțin acum numere de tranzit din Franța, dar aruncă o privire pe acest site, unde oamenii spun că trimit astfel de numere pentru toată Europa : http://www.temporara-inmatriculare.c...tionierts.html
    Astfel, ai putea pleca din start cu numere legale până acasă.
    Last edited by Florio; 23 Nov 2017 at 07:43 PM.

Multumesc foarte mult pentru raspuns o sa ma informez de numerele alea provizorii.Am inteles ca pescajul e undeva la 60 cm ,oare ma descurc cu ea in delta?Visul meu e sa o lansez la tulcea la apa si sa stau vreo 2 saptamani prin toată delta la.pescuit ,relaxare etc.oare e realizabil din moment ce are toaleta aragaz .etc? Va multumesc pentru timpul alocat

Multumesc foarte mult pentru raspuns o sa ma informez de numerele alea provizorii.Am inteles ca pescajul e undeva la 60 cm ,oare ma descurc cu ea in delta?Visul meu e sa o lansez la tulcea la apa si sa stau vreo 2 saptamani prin toată delta la.pescuit ,relaxare etc.oare e realizabil din moment ce are toaleta aragaz .etc? Va multumesc pentru timpul alocat
    E perfect realizabil . Excluzând canalele mici ale deltei, nu numai din cauze de pescaj ci şi din cauză de gabarit.
    Barca are tot ce îi trebuie, pentru traiul la bord.
    Eu am petrecut şi 3 saptamâni la bord, cu familia (suntem 4) în astfel de condiții, având în plus doar panouri fotovoltaice pentru frigider, laptop şi alți consumatori casnici. Desigur, barca e mai mare pentru a adăposti 4 persoane, dar condițiile de trai la bord sunt identice.

Buna ziua dragi colegi s-au complicat un pic lucrurile cu adusul barcuței mele din anglia cand am aflat că peridocul cu 2 axe nu are sistem de franare.Pe bursa am primit o cotație de transport de 1450 euro ceea ce mi se pare foarte mult având în vedere că barca a costat 1100 euro.Poate un coleg ma poate ajuta cu niste sfaturi ce as putea sa fac in situatia asta si daca închiriază cineva in apropierea clujului un peridoc pentru o barca de 1200 kg de 6.3 m lungime pe 2.4 m lățime.Va mtumesc anticipat

6.  

vorbeste cu DBR, rezolva el

Scuze sunt foarte nou cine este dbr?

Senior Member pelicanul's Avatar
    Locația
    Constanta
    Posturi
    1.032

Scuze sunt foarte nou cine este dbr?
    https://forum.capcompas.ro/index.php...rofile;u=30561

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    281

Salut si felicitari de achizitie!
    Barca este perfecta pentru pescuit stationar si sederi lungi in delta. Va trebui un pic retehnologizata, dar daca nu are structura putreda va fi o placere de facut asta. Cu motorul s-ar putea sa ai ceva probleme fiind in 2T si 4 carburatoare. Personal mi se pare la limita inferioara. Eu am un Shetland 570 si motorul maxim e dat de 115 CP. Neaparat sa iei certificatul de radiere al barcii si motorului -ca s-o poti inmatricula in Romania. Exista si alte variante -vezi forumul acesta si Cap Compas.
    Depre transport DBR e omul care iti trebuie. Mai vorbim dupa ce o aduci acasa despre ce-ti trebuie pe ea!
    Toate cele bune!

Senior Member
    Locația
    bucuresti
    Posturi
    147

Sal, scuze ca intervin si eu ...pe unde mai precis in UK ? ca tocmai m-am intors cu nea Nicu Homemade din Essex Marina, Wallasea Island si ne plictisiram in 140 de km pana la Dover pe soselele lor ultraaglomerate.
    Ps: feribotul pentru un Renault Clio 2 usi si 2 persoane a fost 140 Euro Dunkirk_Dover. Am plecat vineri dupa amiaza la ora 19 locala si am ajuns in Bucuresti azinoapte la ora 1.

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. prima barca.
    de sspoll în topicul Construcţia de bărci
    Răspunsuri: 81
    Ultimul post: 20 Nov 2018, 12:12 PM
  2. Prima barca
    de Adrian777 în topicul Începători şi visători
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 7 Jun 2017, 09:48 AM
  3. prima mea barca...
    de raitmaerg în topicul Începători şi visători