Permis de conducator de barca si brevetul de ofiter

Salutare tuturor,
Am incercat sa gasesc un raspuns pe acest forum ca si Goagal insa fara succes.
Stituatia este de felul urmator:
--absolvent de Navigatie, 5 ani la Constanta, acum 14 ani
--posesor de brevet ofiter punte III cu toate actele de rigoare la vremea aia
--ceva voiaje pe mare ca treiar
--acum vreo 12 ani am renuntat si m-am apucat de altceva, deci brevetul este expirat ca si certificatul de competenta+carnetul de marinar, etc.

Deci, intrebarea este: pot sa obtin din oficiu cat C, conducator de ambarcatiuni sau trebuie sa trec prin toate alea?
Conform cu ceea ce scrie pe site-ul RNA.RO, in ordinul de ministru (Ordin 527 2016.pdf) este mentionat ca cei cu brevet ofiter punte pot obtine din oficiu cat C. Insa, nu este clar daca trebuie sa fie brevetul valid sau nu.

A mai trecut careva printr-o astfel de experienta?
Ce credeti?

Multam fain,
 
Salutare tuturor,
Am incercat sa gasesc un raspuns pe acest forum ca si Goagal insa fara succes.
Stituatia este de felul urmator:
--absolvent de Navigatie, 5 ani la Constanta, acum 14 ani
--posesor de brevet ofiter punte III cu toate actele de rigoare la vremea aia
--ceva voiaje pe mare ca treiar
--acum vreo 12 ani am renuntat si m-am apucat de altceva, deci brevetul este expirat ca si certificatul de competenta+carnetul de marinar, etc.

Deci, intrebarea este: pot sa obtin din oficiu cat C, conducator de ambarcatiuni sau trebuie sa trec prin toate alea?
Conform cu ceea ce scrie pe site-ul RNA.RO, in ordinul de ministru (Ordin 527 2016.pdf) este mentionat ca cei cu brevet ofiter punte pot obtine din oficiu cat C. Insa, nu este clar daca trebuie sa fie brevetul valid sau nu.

A mai trecut careva printr-o astfel de experienta?
Ce credeti?

Multam fain,

Mai mult ca sigur trebuie să fie un brevet valid.
Cele mai bune referințe le poate da colegul nostru Lindor (dl. comandant Alexandru Tudor) care pe lângă ”master on dry cargo vessel la Columbia Shipmanagement ”, este un împătimit al navigației cu vele și instructor la școala de navigație Maria Ta Travel & Adventure.
Totodată e foarte edificator un telefon direct la ANR.
 

Back
Sus