Kayace traditionale

Buna seara tuturor forumistilor,

Este prima mea postare pe acest forum, prin urmare voi incepe prin a ma prezenta: ma numesc Catalin, am descoperit kayakul acum ceva timp, pe alte meleaguri si...m-a prins. De atunci, multe mile au trecut pe sub chila kayacelor pe care le-am cumparat, construit sau imprumutat. Multe expeditii in medii destul de variate, multe valuri, multe noduri de vant, multe rostogoliri in multe stiluri, cu si fara maini si...multi, multi prieteni.

Si iata-ma intors acasa, pentru un timp cel putin, si iata-ma mai ignorant decat am plecat, prin simplu fapt ca la plecare, kayakul era doar un concept in mintea mea, iar la intoarcere este ceva intim, adanc incetatenit in suflet. De ce ignorant ? Pentru ca nu m-a interesat niciodata Romania, ca spatiu geografic, si ca si comunitate, din punct de vedere kayacistic. Nu am avut acea pasiune la plecare. Prin urmare habar nu am unde merge lumea, cine este aceasta lume si ce face. Eu cunosc Mediterana si Egeea si vanturile de acolo, si apele de acolo, dar habar nu am nimic de Romania si marea ei Neagra, lacurile si raurile de pe aici.

Si totusi am un plan. Pe undeva pe drum, in afara activitatii in sine, am mai descoperit ceva. Cultura care a creat kayakul ca si ambarcatiune, si constructia acestuia. Traditiile. Oamenii. Fascinatie totala. Si atunci am inceput sa intreb, sa citesc, sa cumpar carti, sa le invat din scoarta in scoarta si in cele din urma sa construiesc primul kayak, prima padela. Stiti copiii aceia, care desfac primul cadou de Craciun ? Chiar daca a iesit el cum a iesit si a fost construit din lemn de paleti, satisfactia a fost precum in reclama de la Visa. Timpul a trecut, alte barci am construit, incercat, apoi unele pentru prieteni, apoi am vandut cateva. Am variat metodele de constructie si tipurile de kayak, de la skin on frame la stitch and glue, am carpit unele ale prietenilor, am mai lucrat si la barci mai mari, dar tot kayakul a ramas prima dragoste. Dar sa nu ma intind.
Ce doresc: - sa va cunosc;
- sa-mi impart experienta cu toti. Nu, nu sunt instructor. Nici nu doresc sa fiu. In opinia mea, fiecare are de invatat cate ceva de la fiecare.
- sa incep un curent traditional printre kayacistii locali. Sa raspandesc cumva "credinta adevarata" :).
Cum: ei bine exista acest forum. Apoi am creat o pagina de facebook. Apoi am inceput din nou sa construiesc. Prin urmare, doritorii, pot vizita pagina pentru ceva mai multe detalii. Pagina aceea este abia la inceput si ea, dar se va imbogati curand.

Pe scurt, fie cu titlu doar de socializare, fie ca si produs finit, cine doreste o barca traditionala skin on frame, facuta dupa ergonomia sa (la cerere frumos decorata si chiar dupa specificatiile sale), padele traditionale din lemn, machete, sau o barca stitch and glue (poate fi si canoe sau dinghy, dupa proiect propriu sau planuri descarcate de pe net) poate arunca un ochi pe pagina, in special la poze, care au si descrieri pe ici pe colo. Pentru orice fel de informatie, nu ezitati sa ma bombardati cu intrebari. Ca bani, o sa fie mai mult decat accesibil, avand in vedere ca tematica principala este in fapt socializarea si raspandirea sportului, si de ce nu, munca in folosul celor nu au timp pentru un astfel de proiect, dar isi doresc unul.

La sfarsit, asa, ca o mica chestiune comerciala, am gata facute 4 padele stil groenlandez, doua de croaziera si doua scurte, de furtuna, facute din lemn recuperat. Cele lungi au 2.10 m, cele scurte, 1.50m. Toate cantaresc intre 500 si 800 g. Ar fi un cadouas ideal de Craciun, pentru barca sau chiar ca ornament de perete. Fiecare se vinde la 100 de lei.

https://www.facebook.com/kayace.traditionale/

pentru poze. Sau cautati kayace traditionale pe facebook. Sau scrieti-mi pe privat.

Gata. Am terminat deocamdata.

Toate cele bune.

Cata.
 

Atașamente

  • p1.jpg
    p1.jpg
    66.4 KB · Vizualizări: 24
  • p2.jpg
    p2.jpg
    55.8 KB · Vizualizări: 22
  • p3.jpg
    p3.jpg
    80.7 KB · Vizualizări: 19
Salut Cata si bine ai venit in tara si pe forum. De cativa ani caiacul a prins si in Romania si deja sunt multi posesori de ambarcatii care bat raurile si lacurile din tara si din tarile vecine. Ca sa vezi pe unde te poti plimba iti recomand sa arunci un ochi pe aceasta harta: http://www.proexpedition.org/locuri-de-lansare/
În ceea ce priveste oamenii, „rasfoieste” forumul si-ți vei da seama cu cine te potrivești. Acum nu e anotimpul potrivit, dar cel mai iute poti cunoaste oamenii invitandu-i pe apa.
 
Salut Cata si bine ai venit in tara si pe forum. De cativa ani caiacul a prins si in Romania si deja sunt multi posesori de ambarcatii care bat raurile si lacurile din tara si din tarile vecine. Ca sa vezi pe unde te poti plimba iti recomand sa arunci un ochi pe aceasta harta: http://www.proexpedition.org/locuri-de-lansare/
În ceea ce priveste oamenii, „rasfoieste” forumul si-ți vei da seama cu cine te potrivești. Acum nu e anotimpul potrivit, dar cel mai iute poti cunoaste oamenii invitandu-i pe apa.

Ba deloc, chiar acum e anotimpul perfect pentru a cunoaște oamenii de la nivelul apei :) : https://www.barcaholic.ro/showthread.php?t=4954


.


DSC03379JPG-1.jpg
 
Subscriu si eu la anotimpul hibernal. De fapt kayacul din tara gheturilor vine. Nu tu hoarde de turisti, nu tu preturi de sezon, nu bazaiala de skijeturi...Imbracaminte sa fie. Si o zi cu soare...Cele mai frumoase ture, iarna le-am avut.

Cata.
 

Back
Sus