Proiectul Didi Mini Mk 3

Salut tututror,

Ma gandesc foarte serios sa achizitionez planurile de constructie pentru un Didi Mini Mk 3.
Planurile le voi cumpara de la dixdesign: http://dixdesign.com/priceabr.htm dar nu imi pot da seama la ce costuri ar ajunge un asemenea proiect ?
Poate ma ajutati cu niste informatii macar despre ce lemn as putea folosi ? Vad niste dimensiuni care cred ca pot fi realizate doar intr-un atelier specializat.
De exemplu : 19x32mm (3/4"x1 1/4") (hull and deck stringers) - 154m (505') nu inteleg cum as putea gasi asa ceva la aceste dimensiuni ?
Placaj Okoume am vazut pe forum ca se poate cumpara de aici : http://www.bricoflor.ro/2013/02/placaj-okume.html dar si aici am o intrebare deoarece mi-ar trebui de grosimile:
3mm (1/8") - 7 sheets
6mm (1/4") - 16 sheets (19 sheets for Cruise-Mini)
9mm (3/8") - 15 sheets
12mm (1/2") - 2 sheets (4 sheets for Cruise-Mini)
- Dar pe site la bricoflor sunt cu grosimi de 5 dar sunt mai multe straturi
Lista de materiale : http://dixdesign.com/did21mat.htm
Stiu ca multe neclaritati ale mele probabil ca se regasesc deja in alte proiecte care au fost deja discutate pe site, am tot citit, dar vroiam sa va rog poate sa mai ajutati putin cu clarificarile deoarece am vazut foarte multe proiecte interesante realizate intr-un mod spectaculos aici si foarte multi oameni pasionati de constructia de barci.

Va multumesc anticipat,
Cristi
 
Salut tututror,

Ma gandesc foarte serios sa achizitionez planurile de constructie pentru un Didi Mini Mk 3.
Planurile le voi cumpara de la dixdesign: http://dixdesign.com/priceabr.htm dar nu imi pot da seama la ce costuri ar ajunge un asemenea proiect ?
Poate ma ajutati cu niste informatii macar despre ce lemn as putea folosi ? Vad niste dimensiuni care cred ca pot fi realizate doar intr-un atelier specializat.
De exemplu : 19x32mm (3/4"x1 1/4") (hull and deck stringers) - 154m (505') nu inteleg cum as putea gasi asa ceva la aceste dimensiuni ?
Placaj Okoume am vazut pe forum ca se poate cumpara de aici : http://www.bricoflor.ro/2013/02/placaj-okume.html dar si aici am o intrebare deoarece mi-ar trebui de grosimile:
3mm (1/8") - 7 sheets
6mm (1/4") - 16 sheets (19 sheets for Cruise-Mini)
9mm (3/8") - 15 sheets
12mm (1/2") - 2 sheets (4 sheets for Cruise-Mini)
- Dar pe site la bricoflor sunt cu grosimi de 5 dar sunt mai multe straturi
Lista de materiale : http://dixdesign.com/did21mat.htm
Stiu ca multe neclaritati ale mele probabil ca se regasesc deja in alte proiecte care au fost deja discutate pe site, am tot citit, dar vroiam sa va rog poate sa mai ajutati putin cu clarificarile deoarece am vazut foarte multe proiecte interesante realizate intr-un mod spectaculos aici si foarte multi oameni pasionati de constructia de barci.

Va multumesc anticipat,
Cristi

Bună, Cristi. Mi-ar plăcea să văd o astfel de barcă făcută la noi, motiv pentru care te încurajez în demersul tău.
Dar mai întâi aș întreba dacă mai ai ori ai mai avut bărci, dacă știi bine ce barcă îți dorești sau ți se potrivește.
Acest velier este unul mic, destul de spațios, rapid, cu o formă interesantă și o suprafață velică de invidiat, transportabil, derivor fix sau mobil la alegerea ta.

La noi, cei ce preferă bărcile mici le preferă pentru două mari avantaje:
1. Transportabilitatea (o duci pe ce apă dorești și nu trebuie să plătești spațiul de stocare în extrasezon, dacă ai curtea ta).
2. Nu e obligatoriu să o înmatriculezi (eviți taxe și revizii, de unde ar apărea alte costuri).


La acest model văd câteva aspecte pe care le-aș discuta.
Cel mai important: lățimea bărcii este de 3m, ceea ce te scoate din zona celor ușor transportabile fără permise speciale (până la 2,5m lățime). Dacă vei căuta pe site, găsești detaliat subiectul cu limitele legale și ceea ce presupune transportul.
Acesta este din punctul meu de vedere un dezavantaj important.
Al doilea lucru este să fii sigur că te mulțumește înălțimea spațiului interior. Văd că există chiar și o toaletă închisă, ceea ce e excelent ca utilitate. Dar n-am găsit nicăieri specificații despre cabină, dacă este ”stand up”. Din măsurătorile empirice ale fotografiilor de pe site, apare 1,45 o înalțime maximă de la linia de plutire, la care s-ar mai putea adăuga 25- maximum 30 cm sub aceasta. În zona catargului însă, ies cam 1,2m de la linia de plutire.

Restul sunt doar avantaje, chiar dacă ele sunt mai greu de realizat în regim de amator. Catarg foarte înalt, suprafață velică foarte mare și ea, stabilitate de forma excelentă, lest sub mai multe forme la alegere, design modern, cu prova dreapta și lățime mare la pupa cât la cuplul maestru, ca la racere :) .

Acum, despre materiale și proceduri de lucru.
Aici nu sunt multe taine, proiectantul îți spune clar ce materiale și cât, grosimea aceea care nu se găsește la noi, o vei rotunji în sus că e mai bine, cantitățile și tipul de rășină și fibră de sticlă, le vei folosi întocmai (sfatul meu este fără invenții și intervenții, că nu e cazul). Dilema pe care o ai la stringheri, nu e de fapt o dilemă: oamenii îți dau dimensiunile de secțiune și o lungime totală a stringherilor adunați (ca și când ar fi o stinghie continuă. Evident că nu este, vei face bucăți de lungimile aferente fiecărei porțiuni în funcție de secțiunea bărcii).
Proiectantul îți poate da și sfaturi de lucru efectiv, așa cum de exemplu am avut o broșură când am construit acel Wood Duck (cum să tai plăcile, cum să le îmbini, care este ordinea unor operațiuni, etc...). Scrie-i.
Există și un blog pe Dudley Dix, pe care îl poți folosi în relația cu altii ca și tine: http://dudleydix.blogspot.ro/2010/02/didi-mini-mk3.html

Aici pe site sunt oameni cu experiență, te-aș sfătui să-i scrii un mesaj lui Gigi Tolan care construiește mici veliere de nu se mai oprește :) iar experiența lui de lucru este una extrem de bună.

Succese!

P.S:
Știi că de fapt barca întreagă (cu bompres) are o lungime de 8,3m! Ceea ce face lucrurile și mai excitante :)
 
Ultima editare:
Salut Florio,
Am mai avut impreuna discutia despre ce mi se potriveste la telefon de cateva ori :)) dar nu stiu ce mi se potriveste ;) Eu vreau foarte mult sa construiesc un velier. Imi trebuie pentru Dunare si mai ales pentru mare...Imi trebuie un velier...pentru mine...nu vreau "doar un cruiser" pentru ca am vazut la aceasta categorie foarte multe pocket cruisere...interesante dar imi place foarte mult forma acestui velier dar nu imi dau seama daca pot sa il construiesc si cam despre ce costuri vorbim....plus ca si proiectul costa undeva la 900 $ si am zis sa va intreb mai intai deoarece am vazut foarte multe modele interesante facute de voi pe acest forum....doar ca nu am vazut un model construit pentru mare...sau nu am dat eu peste acel thread. Asa cum am zis....eu sunt foarte hotarat sa incep constructia unui velier in primavara dar vreau sa va rog sa ma ajutati sa pot face un calcul realist. Am mai vazut acest proiect facut de alti oameni din afara dar din ce am citit costurile s-ar ridica undeva pe la 16 000 euro ceva de genu`. Eu sper ca au ajuns la acele costuri din cauza lemnului de cedru pe care l-au folosit (cedru este dat ca lemn in necesarul de proiect).
La spatiu interior recunosc ca nu m-am uitat foarte atent deoarece o sa vad ce ii fac acolo...probabil doar mobilierul care este folosit ca la restul velierelor ca si element de sustinere...nu ma intereseaza atat de mult un confort in interior...ca dorm pe punte :)
Problema mea este cu calculele si...cu modalitatea de realizare in aceasta etapa.
oricum....multumesc mult pentru raspuns.

Cristi Uncescu
 
cred ca e util sa faci mai intai o barca mica - greselile inceputului vor costa mai putin, cevca de cirac 4 metri, proiecte sunt destule, cel putin asa am facut eu.
 
Salut tututror,

Ma gandesc foarte serios sa achizitionez planurile de constructie pentru un Didi Mini Mk 3.
Planurile le voi cumpara de la dixdesign: http://dixdesign.com/priceabr.htm dar nu imi pot da seama la ce costuri ar ajunge un asemenea proiect ?
Poate ma ajutati cu niste informatii macar despre ce lemn as putea folosi ? Vad niste dimensiuni care cred ca pot fi realizate doar intr-un atelier specializat.
De exemplu : 19x32mm (3/4"x1 1/4") (hull and deck stringers) - 154m (505') nu inteleg cum as putea gasi asa ceva la aceste dimensiuni ?
Placaj Okoume am vazut pe forum ca se poate cumpara de aici : http://www.bricoflor.ro/2013/02/placaj-okume.html dar si aici am o intrebare deoarece mi-ar trebui de grosimile:
3mm (1/8") - 7 sheets
6mm (1/4") - 16 sheets (19 sheets for Cruise-Mini)
9mm (3/8") - 15 sheets
12mm (1/2") - 2 sheets (4 sheets for Cruise-Mini)
- Dar pe site la bricoflor sunt cu grosimi de 5 dar sunt mai multe straturi
Lista de materiale : http://dixdesign.com/did21mat.htm
Stiu ca multe neclaritati ale mele probabil ca se regasesc deja in alte proiecte care au fost deja discutate pe site, am tot citit, dar vroiam sa va rog poate sa mai ajutati putin cu clarificarile deoarece am vazut foarte multe proiecte interesante realizate intr-un mod spectaculos aici si foarte multi oameni pasionati de constructia de barci.

Va multumesc anticipat,
Cristi

Uite aici https://www.holver.ro/shop/placi-brute-si-pt-constructii/placaj/placaje-alte-specii~c3039951 o oferta care include si placaje de 4 sau 6 mm.
In privinta costurilor totale, se pare ca depasesc 20.000 de euro, cel putin asa zice asta: http://dudleydix.blogspot.ro/2015/12/didi-mini-for-sale.html "She is being offered for 20,000 Euro, which is way below her replacement price with equipment"
Poate ca fara aparatura pe ea si construita "impreuna cu un prieten" sa fie ceva mai ieftina.
De unde iei catargul si velele?
 
Pai de asta intrebam si eu...ca am mai citit niste blogg-uri ale unor oameni care au mai construit barca din afara si spuneau de costuri de peste 20 000 euro...eu sincer nu inteleg de ce, pentru ca la materialele din lista cel putin care sunt pe site fara a cumpara proiectul nu ajungi la acest pret (bine este adevarat si ca nu stiu acum cum sa fac calculele pentru ca nu am mai construit barci pana acum). Probabil ca la acest pret ajungi impreuna cu catargul si derivorul si bineinteles velele se poate impreuna cu costurile inchirierii unui depozit sau mana de lucru...ca sincer am dubii ca toti si-au facut-o singuri.....
La vele nu am ajuns sa ma gandesc inca. Dupa discutia cu Florio de aseara am gasit un mini transat intr-adevar putin mai vechi dar la pretul de 3500 lire, ce trebuie reconditionat intr-adevar....oricum de-asta am initiat acest topic, ca poate gasesc o solutie mai buna :) Dar in primavara ma apuc de un proiect sigur...probabil un velier mai mic destinat pentru Dunare si poate si mare....ideea e ca ce am mai vazut construit pana acum pe acest forum nu imi inspira foarte mare incredere pe mare..
Dar mai citesc :))
 
Pai de asta intrebam si eu...ca am mai citit niste blogg-uri ale unor oameni care au mai construit barca din afara si spuneau de costuri de peste 20 000 euro...eu sincer nu inteleg de ce, pentru ca la materialele din lista cel putin care sunt pe site fara a cumpara proiectul nu ajungi la acest pret (bine este adevarat si ca nu stiu acum cum sa fac calculele pentru ca nu am mai construit barci pana acum). Probabil ca la acest pret ajungi impreuna cu catargul si derivorul si bineinteles velele se poate impreuna cu costurile inchirierii unui depozit sau mana de lucru...ca sincer am dubii ca toti si-au facut-o singuri.....
La vele nu am ajuns sa ma gandesc inca. Dupa discutia cu Florio de aseara am gasit un mini transat intr-adevar putin mai vechi dar la pretul de 3500 lire, ce trebuie reconditionat intr-adevar....oricum de-asta am initiat acest topic, ca poate gasesc o solutie mai buna :) Dar in primavara ma apuc de un proiect sigur...probabil un velier mai mic destinat pentru Dunare si poate si mare....ideea e ca ce am mai vazut construit pana acum pe acest forum nu imi inspira foarte mare incredere pe mare..
Dar mai citesc :))

Cred că trebuie să vii la un brainstorming, la mine, cu prietenii nostri de ape văratice și petreceri hibernale. Deschidem computerele, tragem alături paharele și dăm drumul la comparații pe tipuri de veliere, tipuri de ape de folosință, mărimi, transportabilitate, prețuri în piață.
Așa n-ai cum să greșești :)
 
Cu cea mai mare placere....cu o conditie...aduc eu vinul...ca eu am o crama in Giurgiu cu vreo 65 de sortimente de vinuri :) Medaliate international...nu fac reclama...dar promit ca aduc :))
 

Back
Sus