Ceva de la Gumotex

Crocodile dragă, de povestit aș avea, dar nu am talentul tău. Nici al lui Florio, ori ceilalți. Au fost câteva escapade singur, câteva ieșiri cu familia pe la lacuri și râuri, anul ăsta. Cu pandemia asta a fost cam trist. Pun un filmuleț, dar și ăla, editat foarte prost. Mai am de învățat. Mă zburlesc tot când văd la doi nomazi ce filmări fac...

https://www.youtube.com/watch?v=DryOSgWFNv0
 
Crocodile dragă, de povestit aș avea, dar nu am talentul tău. Nici al lui Florio, ori ceilalți. Au fost câteva escapade singur, câteva ieșiri cu familia pe la lacuri și râuri, anul ăsta. Cu pandemia asta a fost cam trist. Pun un filmuleț, dar și ăla, editat foarte prost. Mai am de învățat. Mă zburlesc tot când văd la doi nomazi ce filmări fac...

https://www.youtube.com/watch?v=DryOSgWFNv0

Pai, nu-i concurs ;) Merci pentru filmulet. Vad ca se misdca bine pe apa caiacul tau!
 
@Crocodilu. Se mișcă ușor și rapid. Ca toate gonflabilele, are o mică deviere a prorei la înaintarea pe apă. Nu mult, dar are. Asta în funcție și cât de tare tragi din padelă. Am încercat să scot complet acea deviere, am reușit, dar prețul plătit este prea mare. Așa că am hotărât să nu o bag în seamă.
Sunt extrem de mulțumit de el. Apoi faptul că îl poți face pachet și merge cu el oriunde, este de departe cea mai mare calitate al lui.
 
Crocodile dragă, de povestit aș avea, dar nu am talentul tău. Nici al lui Florio, ori ceilalți. Au fost câteva escapade singur, câteva ieșiri cu familia pe la lacuri și râuri, anul ăsta. Cu pandemia asta a fost cam trist. Pun un filmuleț, dar și ăla, editat foarte prost. Mai am de învățat. Mă zburlesc tot când văd la doi nomazi ce filmări fac...

https://www.youtube.com/watch?v=DryOSgWFNv0

Kiru e maestru la povestit, eu fac doar jurnale de călătorie :) . Apropo de asta, am câțiva ani de când nu am mai pus aici călătoriile... sunt prea multe, iar timpul liber tot pe apă și mai puțin la computer.
Despre caiacul tău, cred că e o alegere foarte bună, transportabilitatea și ușurința stocării, sunt de neegalat. Materialul este și el unul foarte rezistent.
Am observat devierea stânga-dreapta la padelare, dar cred că e un dezavantaj foarte mic, comparativ cu avantajele de mai sus.
La gonflabilul meu Advanced Frame Convertible, nu exista acest baleiaj, dar cred că lungimea și forma lui (carenă, back-bone) făceau să se miște astfel.
De mulți ani ies numai cu rigide (am un rastel de 3 bucăți, pentru situații diferite. Ca la nebuni -împătimiți- :D )
Weekend-ul trecut am avut pe Dunăre niște valuri care îmi treceau peste punte, până în piept. O frumusețe!
Așa ceva numai cu un rigid sit-in se poate aborda.
Însă pentru ieșiri scurte, plimbări pe lacuri de acumulare, ieșiri la mare, caiacul tău este ideal :)

127197562_10217947841593997_8292616952593654602_o.jpg
 
@Florio. Am încredere în sinceritatea și obiectivismul tău. Dar voi scrie aici pentru acei care sunt la început de drum și caută opțiuni.
Eu, prima oară am luat în calcul greutatea. Majoritatea curselor aeriene sunt limitate la greutatea de 20 kg. Probabil te lasă și cu greutate peste la prețuri prohibitive, de-ți vine să-ți bagi picioarele în ea de excursie. Al meu caiac cântărește 16,5 kg, dar nu știu cum dracu fac că tot ajung la 20-21 kg. Pompa, padela, dispozitivul de gaz, cuțitul, sacul de dormit, orice lucru care este din metal, etc,etc.
Advanced are singur-singurel 23,5 kg. Cu ce mai trebuie să iei la tine ajungi la 30 kg. Turbează ăia de la aeroport.
Altfel, calitativ, sunt sigur că este cu ceva peste gumotex. Nu este așa de ridicat din apă, iar la vânt contează. Bine, dacă umbli brambura ca mine, te duci încotro bate vântul, și n-ai probleme. La preț cred că este cu ceva mai ieftin.
Apoi, materialul ăla din pânză,la A.F.C. , care trebuie pus la uscat tot timpul, un dezavantaj.
Poate dacă nu aș fi fost condiționat de greutate mă uitam către grabner. Ori Advanced. Cred că sunt cam la același nivel.
Încă mai cred că am ales cel mai bun raport între greutate-versatilitate-preț-performanță. Iar materialul este indestructibil, dacă nu-l bagi prin fiare, ca mine...
 
Crocodile dragă, de povestit aș avea, dar nu am talentul tău. Nici al lui Florio, ori ceilalți. Au fost câteva escapade singur, câteva ieșiri cu familia pe la lacuri și râuri, anul ăsta. Cu pandemia asta a fost cam trist. Pun un filmuleț, dar și ăla, editat foarte prost. Mai am de învățat. Mă zburlesc tot când văd la doi nomazi ce filmări fac...

https://www.youtube.com/watch?v=DryOSgWFNv0

Foarte frumoasa filmarea. Imagine de calitate cu accente poetice. Sincer nu inteleg de ce te plangi. Nu uita ca iesirile mai lungi cu mai multe camere implica echipament si greutate mai mare. Basca ca filmarile necesita sacrificarea unui timp ce poate fi alocat pregatirii taberei, impachetatului, etc.

In privinta dificultatilor transportului aerian te intelegem perfect. Joaca noastra cu U-Boat-ul in Groenlanda a implicat batai de cap suplimentare si a trebuit sa recurgem la serviciul cargo. De fapt si in Delta Dunarii U-Boat-ul a ajuns tot cu cargo... :)

Insistenta ta de a te incadra pe aproape de cele 20 Kg este pe deplin justificata,
 
Ultima editare:
“Ca la nebuni -împătimiți- :D )
Weekend-ul trecut am avut pe Dunăre niște valuri care îmi treceau peste punte, până în piept. O frumusețe!
Așa ceva numai cu un rigid sit-in se poate aborda.
Însă pentru ieșiri scurte, plimbări pe lacuri de acumulare, ieșiri la mare, caiacul tău este ideal :)


Hai, mai Florio, de ce sperii lumea?... :) Cand vrei se poate cu ce ai, vointa sa fie, nu numai in kayak rigid. Eu de exemplu sunt indragostit de Seaward Passat G3 la categoria rigide de dus in natura dar n-as da U-Boat-ul pe nici un rigid daca-i vorba de tavaleala si conditii mai grele. Zic si eu, din ce-mi aduc aminte.. :) Seaward-ul in Pacific si U-Boat-ul in Atlantic, ca acum ma dau cu ratustele in cada de cand cu mizeria asta de pandemie... Acum planuim ca niste marinari batrani si fara rost sa navigam macar printre paharele de mojitos si margaritas prin barurile de pe Duval Street, daca o fi sa fie in acest 2020 mizerabil.

@licap Daca te simti bine in kayak-ul tau, du-l fara frica unde-ti pofteste inima si se poate, nu ezita pentru ca iti va parea rau.
 
Ultima editare:
..................
Apoi, materialul ăla din pânză,la A.F.C. , care trebuie pus la uscat tot timpul, un dezavantaj.

Exact.
Mi s-a întâmplat să ies și iarna, când nu se poate usca pe mal. Dar acasă a trebuit să-l desfac musai, pentru a se usca.

.......
Încă mai cred că am ales cel mai bun raport între greutate-versatilitate-preț-performanță. ...

Și eu cred la fel.
M-am uitat la ofertele de acum pentru caiace gonflabile și aș prefera tot genul acesta de material rezistent și nepretențios.
 
...........
Hai, mai Florio, de ce sperii lumea?... :) Cand vrei se poate cu ce ai, vointa sa fie, nu numai in kayak rigid. Eu de exemplu sunt indragostit de Seaward Passat G3 la categoria rigide de dus in natura dar n-as da U-Boat-ul pe nici un rigid daca-i vorba de tavaleala si conditii mai grele. .............

Hahaha... departe de mine să sperii lumea! Caiacul colegului nostru este unul foarte bun, din gama gonflabilelor :)
Făceam doar niște considerații cu privire la vremea extremă. Un gonflabil chiar nu ar fi putut înainta pe condițiile acelea de vânt frontal și val mare, cu deferlant. Iar riscul unei răsturnări ar fi fost mare.
Dar nu e în aria de activități de acum, a colegului :) .

Iar pe tine, te-aș ruga să nu te alinți :D : U-boat-ul vostru e un cuirasat făcut să reziste la chestii grele, nu glumă! Ia să ne uităm la filmarea ieșirii din Dranov în Razelm, că eu n-am uitat :)
 
Hahaha... Iar pe tine, te-aș ruga să nu te alinti... U-boat-ul vostru e un cuirasat făcut să reziste la chestii grele, nu glumă! Ia să ne uităm la filmarea ieșirii din Dranov în Razelm, că eu n-am uitat :)

Macar de-ar fi si barcagii pe masura barcii... asa, in general, ca anii trec... Entuziasmul colegilor care descopera bucuriile iesitului in natura imi trezeste nostalgii care perpelesc la foc mic... :)
 
Vă rog să-mi dați și mie o trimitere către filmarea nomazilor cu ieșirea din Dranov în Razelm. Am căutat prin postările lor, dar nu am găsit-o.
 
Vă rog să-mi dați și mie o trimitere către filmarea nomazilor cu ieșirea din Dranov în Razelm. Am căutat prin postările lor, dar nu am găsit-o.

https://vimeo.com/50826642

Incepand de la min 40:17 dar nu e din Dranov... :) am uitat cum ii spune canalului ala, parca Dunavat... plecasem in dimineata aia de la pensiune direct spre Portita, cu o trecere pe la Insula Popina. Aveam sa ajungem la Portita doua zile mai tarziu dupa ce ne-au scos valurile intai la Sarichioi unde am dormit o noapte si apoi a doua zi la Calugaru la cativa km sud de Sarichioi. Dupa ce am reparat o mica defectiune am iesit la Portita.

Mie imi place cum s-a comportat U-Boat-ul la Chituc cand am iesit in larg prin valuri fara nici o problema... :)

Ma mai alint si eu, vorba lui Florio...
 
Ultima editare:
@DoiNomazi. Meserieeeeeeeeeeee ! Da de ce o trebuit să ducă fomeia ta caiacu de căpăstru ? Chiar nu se putea avansa doar cu un stabilizator și schimbarea centrului de greutate ???
Caiacul vostru este ca un Panzer !
Fany, cum se citea bucuria pe fața voastră. Mă gândesc că v-ați simțit atât de fericiți și pentru că erați în țara de care vă leagă atâtea amintiri ???
 
Ultima editare:
Panzeru’ merge doar pe uscat, al nostru e U-Boat intrat la apa... :) desi, la drept vorbind, de vreo 5 ani e doar un fel de Panzer parcat intr-un sarcofag. Dupa Marea Neagra, am scos U-Boat-ul in Groenlanda (fara vela datorita vantului puternic de acolo si a putzinelor locuri potrivite pentru acostare) si in Everglades. Din cauza logisticii (transport aerian) am renuntat sa-l mai caram cu noi si evident, am regretat decizia... U-Boat-ul ne-ar fi avantajat mult in iesirile ulterioare pe coasta de est a Groenlandei.

Pe Razem, cu o AMA avariata, am coborat vela imediat sa ne mentinem echilibrul, dar nu puteam continua spre Gura Portitei. Vantul ne-a purtat in stuf si in lipsa unui loc de acostare a trebuit sa coboram rapid din kayak si sa luam U-Boat-ul de capastru. Singura optiune a fost ocolirea portiunii de stuf prin apa si iesirea la cel mai apropiat mal pentru evaluarea optiunilor. Si daca tot am iesit pe mal pentru reparatii am facut tabara si ne-am odihnit.

Cu vreo 3 zile inainte la Holbina a trebuit sa inlocuim unul din cele 4 flotoare longitudinale care se perforase in marsul spre Perisor.

Razemul ne-a intarziat cu 48 de ore si ne-a modificat punctul de iesire ales initial la Vama Veche. Am iesit la Constanta pentru ca se apropiase plecarea avionului si U-Boat-ul trebuia spalat, uscat, impachetat si trimis la cargo. Asa-i cu kayaku’ la pachet.

Nu regret deciziile luate chiar daca n-am ajuns in Vama Veche. Pierderile si degradarile de material au fost minime, noi nu ne-am fracturat nimic si am facut o buna parte din ce ne-am propus. In Portul Tomis ne-am intalnit din intamplare cu Constantin Lascu si am ramas cu o amintire placuta... La fel cum mi-a facut placere si intalnirea cu Pupezica pe Sf. Gheorghe si cu Florio la Perisor... :)

Asa a fost sa fie... :) Au ramas doar amintirile pe cale sa se topeasca si ele inevitabil in negura uitarii. E randul iesirilor si al filmelor noi... Scoate kayak-ul pe apa si vorba Crocodilului, daca ai chef filmeaza si mai posteaza pe aici.

Multumim pentru rabdarea cu care ai vizionat secventa cu iesirea pe Razem.

LE: Intre Murighiol si Mamaia, ne-am simtit foarte bine, insa incepand de la Mamaia, desi suntem amandoi nascuti in Constanta, mai putzin... motivele nu mai conteaza. Imi aduc aminte ca inainte de a debarca pe plaja la Yaki, mai in larg, ne-a intampinat o barca de la Salvamar si un tip din barca, erau vreo 4, ne-a luat la misto prin porta-voce sa iesim mai repede la mal “ca vine furtuna si va rasturnati cu jucaria”. Probabil ca nu observase ca nu iesisem la o plimbare scurta de pe plaja Mamaia si veneam intins de la Capul Midia in copaia noastra... :)

Bine ca nu s-a invrednicit sa ne dea vreo amenda ca eram iesiti dincolo de geamandura. Sau poate erau alte regului in 2012, dracu’’ stie... De atunci nu am mai avut ocazia sa trec prin Ro. si nici nu pare ca se va intampla curand.
 
Ultima editare:

Back
Sus