Page 4 of 4 FirstFirst 1234
Results 31 to 35 of 35

Topic: Ceva de la Gumotex

Quote Originally Posted by Florio View Post
    Hahaha... Iar pe tine, te-aș ruga să nu te alinti... U-boat-ul vostru e un cuirasat făcut să reziste la chestii grele, nu glumă! Ia să ne uităm la filmarea ieșirii din Dranov în Razelm, că eu n-am uitat
    Macar de-ar fi si barcagii pe masura barcii... asa, in general, ca anii trec... Entuziasmul colegilor care descopera bucuriile iesitului in natura imi trezeste nostalgii care perpelesc la foc mic...
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Vă rog să-mi dați și mie o trimitere către filmarea nomazilor cu ieșirea din Dranov în Razelm. Am căutat prin postările lor, dar nu am găsit-o.

Quote Originally Posted by licap View Post
    Vă rog să-mi dați și mie o trimitere către filmarea nomazilor cu ieșirea din Dranov în Razelm. Am căutat prin postările lor, dar nu am găsit-o.

Incepand de la min 40:17 dar nu e din Dranov... am uitat cum ii spune canalului ala, parca Dunavat... plecasem in dimineata aia de la pensiune direct spre Portita, cu o trecere pe la Insula Popina. Aveam sa ajungem la Portita doua zile mai tarziu dupa ce ne-au scos valurile intai la Sarichioi unde am dormit o noapte si apoi a doua zi la Calugaru la cativa km sud de Sarichioi. Dupa ce am reparat o mica defectiune am iesit la Portita.

Mie imi place cum s-a comportat U-Boat-ul la Chituc cand am iesit in larg prin valuri fara nici o problema...

Ma mai alint si eu, vorba lui Florio...
    Last edited by DoiNomazi; 27 Nov 2020 at 12:26 AM.

@DoiNomazi. Meserieeeeeeeeeeee ! Da de ce o trebuit să ducă fomeia ta caiacu de căpăstru ? Chiar nu se putea avansa doar cu un stabilizator și schimbarea centrului de greutate ???
    Caiacul vostru este ca un Panzer !
    Fany, cum se citea bucuria pe fața voastră. Mă gândesc că v-ați simțit atât de fericiți și pentru că erați în țara de care vă leagă atâtea amintiri ???
    Last edited by licap; 26 Nov 2020 at 09:51 PM.

Panzeru’ merge doar pe uscat, al nostru e U-Boat intrat la apa... desi, la drept vorbind, de vreo 5 ani e doar un fel de Panzer parcat intr-un sarcofag. Dupa Marea Neagra, am scos U-Boat-ul in Groenlanda (fara vela datorita vantului puternic de acolo si a putzinelor locuri potrivite pentru acostare) si in Everglades. Din cauza logisticii (transport aerian) am renuntat sa-l mai caram cu noi si evident, am regretat decizia... U-Boat-ul ne-ar fi avantajat mult in iesirile ulterioare pe coasta de est a Groenlandei.

Pe Razem, cu o AMA avariata, am coborat vela imediat sa ne mentinem echilibrul, dar nu puteam continua spre Gura Portitei. Vantul ne-a purtat in stuf si in lipsa unui loc de acostare a trebuit sa coboram rapid din kayak si sa luam U-Boat-ul de capastru. Singura optiune a fost ocolirea portiunii de stuf prin apa si iesirea la cel mai apropiat mal pentru evaluarea optiunilor. Si daca tot am iesit pe mal pentru reparatii am facut tabara si ne-am odihnit.

Cu vreo 3 zile inainte la Holbina a trebuit sa inlocuim unul din cele 4 flotoare longitudinale care se perforase in marsul spre Perisor.

Razemul ne-a intarziat cu 48 de ore si ne-a modificat punctul de iesire ales initial la Vama Veche. Am iesit la Constanta pentru ca se apropiase plecarea avionului si U-Boat-ul trebuia spalat, uscat, impachetat si trimis la cargo. Asa-i cu kayaku’ la pachet.

Nu regret deciziile luate chiar daca n-am ajuns in Vama Veche. Pierderile si degradarile de material au fost minime, noi nu ne-am fracturat nimic si am facut o buna parte din ce ne-am propus. In Portul Tomis ne-am intalnit din intamplare cu Constantin Lascu si am ramas cu o amintire placuta... La fel cum mi-a facut placere si intalnirea cu Pupezica pe Sf. Gheorghe si cu Florio la Perisor...

Asa a fost sa fie... Au ramas doar amintirile pe cale sa se topeasca si ele inevitabil in negura uitarii. E randul iesirilor si al filmelor noi... Scoate kayak-ul pe apa si vorba Crocodilului, daca ai chef filmeaza si mai posteaza pe aici.

Multumim pentru rabdarea cu care ai vizionat secventa cu iesirea pe Razem.

LE: Intre Murighiol si Mamaia, ne-am simtit foarte bine, insa incepand de la Mamaia, desi suntem amandoi nascuti in Constanta, mai putzin... motivele nu mai conteaza. Imi aduc aminte ca inainte de a debarca pe plaja la Yaki, mai in larg, ne-a intampinat o barca de la Salvamar si un tip din barca, erau vreo 4, ne-a luat la misto prin porta-voce sa iesim mai repede la mal “ca vine furtuna si va rasturnati cu jucaria”. Probabil ca nu observase ca nu iesisem la o plimbare scurta de pe plaja Mamaia si veneam intins de la Capul Midia in copaia noastra...

Bine ca nu s-a invrednicit sa ne dea vreo amenda ca eram iesiti dincolo de geamandura. Sau poate erau alte regului in 2012, dracu’’ stie... De atunci nu am mai avut ocazia sa trec prin Ro. si nici nu pare ca se va intampla curand.
    Last edited by DoiNomazi; 28 Nov 2020 at 09:04 AM.

6.  

Page 4 of 4 FirstFirst 1234

Alte topicuri asemănătoare

1. Vand canoe rafting expeditie Gumotex Orinoco
    de piesenoi111 în topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 29 Mar 2014, 08:49 PM
  2. Monitor de ceva rechini
    de simba_the_sailor în topicul Alte mări şi oceane
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 7 Feb 2013, 03:55 AM
  3. Noul caiac Gumotex Solar 410 C
    de ovidiu66 în topicul Caiac, canoe, canotaj
    Răspunsuri: 24
    Ultimul post: 20 Apr 2011, 11:26 PM
  4. Canoe Gumotex Palava de vanzare
    de koma în topicul Caiac, canoe, canotaj