Sistem de ancorare

Salutare tuturor si La multi ani pe ape! Am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. M-am gandit impreuna cu un prieten sa construim un doc pt. barci, dar fiindca locul de amplasare este pe un lac de acumulare, cu cresteri si scaderi de nivel de ordinul metrilor sau chiar zecilor de m, nu gasim o rezolvare la ancorarea docului. Ce ne-ar ajuta ar fi un sistem de ancorare care sa pastreze pozitia docului, sa nu ne trezim cu el desprins sau esuat pe vreun mal. daca aveti idei sau sugestii, va astept cu placere sa ma luminati.
 
sal englezii fol pt aceeasi problema generata de flux/reflux o teava fixata vertical pe care este montat un inel atasat de ponton. Diferente de flux /reflux 6 m.
Bineinteles restul pontonului este fractionat pentru a se putea mula pe noul relief
 
Poti si prin intermediul unor scondrii, articulati la mal si la ponton.

41363641_zpsa1dsqwkj-1.jpg
 
Ancorare ponton pe lac de acumulare

Solutia propusa se poate aplica la variatii de 2-3 m. La zeci de m e mai greu. Trebuie sa faceti acei scondrii cat mai lungi si nu mai e practic. Trebuie tinut cont si de configuratia fundului si chiar daca acesta are un unghi foarte mare fata de orizontala, la variatii foarte mari scondrii si pasarela vor avea si ei acelas unghi, ceea ce va ingreuna accesul pe ponton.
Ar putea fi si o alta solutie cu 2 ancore legate cu lanturi grele si 2 legaturi la mal. Legaturile la mal trebuie sa fie suficient de lungi si se slabesc la parasirea pontonului pentru perioade lungi. Ramane de rezolvat problema puntii de acces la ponton.
 

Atașamente

  • 20180108071434.pdf
    32.4 KB · Vizualizări: 35
In cazul acestei solutii ar trebui rezolvata si problema recuperarii pontonului la mal, in situatia in care nivelul apei nu scade, vantul bate dinspre mal spre larg, iar legaturile sunt slabite la maxim la plecare.
Cred ca ar fi bine sa avem niste date mai exacte (variatia maxima a nivelului apei, structura malului, forma fundului, panta acestuia ...)
 

Atașamente

  • Ponton.jpg
    Ponton.jpg
    18.8 KB · Vizualizări: 43
Am si eu un ponton micut la Giurgiu ,recomand constructia sau cumpararea de pontoane doar celor foarte pasionati si cu mult timp liber(in toate lunile anului) sau celor care si permit sa angajeze pe cuneva sa stea acolo tot timpul.La cresterea apei cu 30 de cm (nici nu se discuta de metrii)trebuie sa fi acolo sa strangi sau sa slabesti ancore,la vanturi puternice nici nu se concepe sa nu ajungi acolo sa vezi ....mai e la mal sau in deriva.Eu am enumerat niste aspecte din extra sezon cand angajatul sau detinatorul cam ramane singur cu grijile si musafirii se cam raresc.Ancora care se strange sau se slabeste singura?Sigur exista dar cati ne permitem.Su consider ca ar trebui sa avem niste date tehnice minime despre ponton(cum ar fi :suprafata,tonaj,daca are sau nu constructie pe el,ce greutate suplimentara suporta...etc)Cred ca cel mai sigur ar fii cu pasarela fixa in mal, cu cabluri si binte pe mal.O pasarela metalica de 20 m (mai tapana)cred ca cantareste min.500 kgMax 1000 Kg deci ...cat de mare este pontonul?Eu de acasa pana la ponton fac 5 minute cu masina si tot e greu .Lume care se perinda pe acolo este 5 luni pe an restul anului doar oameni cu griji cativa pescari si pescarusii.Parere personala de om patit
 
Ultima editare:
Am si eu un ponton micut la Giurgiu ,recomand constructia sau cumpararea de pontoane doar celor foarte pasionati si cu mult timp liber(in toate lunile anului) sau celor care si permit sa angajeze pe cuneva sa stea acolo tot timpul.La cresterea apei cu 30 de cm (nici nu se discuta de metrii)trebuie sa fi acolo sa strangi sau sa slabesti ancore,la vanturi puternice nici nu se concepe sa nu ajungi acolo sa vezi ....mai e la mal sau in deriva.Eu am enumerat niste aspecte din extra sezon cand angajatul sau detinatorul cam ramane singur cu grijile si musafirii se cam raresc.Ancora care se strange sau se slabeste singura?Sigur exista dar cati ne permitem.Su consider ca ar trebui sa avem niste date tehnice minime despre ponton(cum ar fi :suprafata,tonaj,daca are sau nu constructie pe el,ce greutate suplimentara suporta...etc)Cred ca cel mai sigur ar fii cu pasarela fixa in mal, cu cabluri si binte pe mal.O pasarela metalica de 20 m (mai tapana)cred ca cantareste min.500 kgMax 1000 Kg deci ...cat de mare este pontonul?Eu de acasa pana la ponton fac 5 minute cu masina si tot e greu .Lume care se perinda pe acolo este 5 luni pe an restul anului doar oameni cu griji cativa pescari si pescarusii.Parere personala de om patit

Foarte posibil ca articulațiile și prinderile pontonului să aibă niște erori de concepție sau realizare.
În mod normal, dacă există o articulație mediană rigidă (puntea) pe care pontonul culisează pe verticală și două legături pe cablu în laterale (care nu îl lasă să derive stânga-dreapta), atunci nu mai este cazul nici unei ajustări oricât de mult ar varia nivelul apei.

Singura condiție este ca toate cele trei puncte de prindere să se situeze pe aceeași dreaptă.
E geometrie simplă, de la Euclid încoace nu s-a schimbat nimic :)
 
Ultima editare:
Pasarela de la pontonul meu nu este fixa in mal nefiinf dintr o bucata si nici foarte rigida(e din butoaie).Pontonul nu este mare dar nici chiar mic (8\7m)dupa ponton,spre mal am pe post de pasarela niste flotoare de fier mari (cum erau la dragi)si abia pe urma opasarela de 6m din buroaie,deci multe corpuri plutitoare la un loc.Am ancore la larg oblic date la colturi si binte,tot oblic pe mal deci toate sunt"in deriva".Creste apa slabesc legaturi ,scade strang ca o ia razna.Pontonul alaturat de mine are o amenajare cum spuneti Dv.Sa mai cresc si poate o sa mi permit si eu ceva asemanator,momentan e mai mult decat suficient pentru mine dar dificil de intretinut.Ca sa fac o pasarela prinsa intr un singur loc (fixa)la cat creste si scade apa in canalul Plantelor la Giurgiu cred ca ar trebui sa aiba lejer 20 m.Trec in fiecare zi pe langa Clubul nautic San Giorgio si vad ce si cum dar in primul rand trebuie amenajat malul si pe urma pasarela.Eu nu sun in masura sa dau sfaturi fiind relativ incepator in ale ambarcatiunilor,doar m am lovit de niste aspecte mai putin placute si am vrut sa atentionez si colegii.Ce e frumos vedem toti.
 
Dacă aveţi un cheu vertical betonat şi variaţie de multe zeci de metri: cred că aţi putea folosi, cu costuri rezonabile, un sistem asemănător celor din ecluze, adică nişte babale care să culiseze vertical, pe două şine fixate pe cheul vertical. Accesul când diferenţa de nivel este foarte mare se poate face, mai puţin comod, pe o scară gen cele de incendiu, sau dacă este spaţiu se poate fixa, de-a lungul malului, o scară obişnuită care să ajungă în jos până la adâncimea maximă, iar pontonul să fie ancorat chiar în dreptul ei.
 
In cazul lacurilor de acumulare malurile sunt oblice, astfel ca in timp linia malului variaza si pe orizontala si pe verticala. Daca e vorba de variatii mai mari de 2-3m, nu exista solutii viabile. La unele baraje am vazut un plan inclinat care coboara adanc in lac, dar nu cred ca te intereseaza o solutie atat de costisitoare si care e mereu alunecoasa sau murdara din cauza malului depus. Se pare ca nu-ti ramane decat sa improvizezi de cate ori ai nevoie. Un ponton mobil, gen pluta, ar putea sa ajute, dar daca nu esti mereu langa el, la retragerea apelor poate „naufragia”.
 

Back
Sus