Restaurare schifuri producție Reghin

Bună tuturor

de curând mi s-a propus să încerc restaurarea unor schifuri producție Reghin. Bucuria de a ajuta la păstrarea unor ambarcațiuni fabricate în Ro și de a mă implica în această muncă mă face să caut cât mai multe informații despre acest tip de ambarcațiune și în consecință să apelez la voi pentru ajutor. Am descoperit acest loc căutând urmele lăsate în spațiul virtual de ceea ce a fost fabrica din Reghin și am îndrăznit să fac acest apel. Nefăcând parte din domeniu, ci din unul cel mult adiacent, voi pune probabil problema puțin din perspectiva unui restaurator mai degrabă decât a unui marangoz.

În principiu am nevoie de cât mai multă documentație despre acest tip de ambarcațiune:
- materiale folosite:
- tipul esenței de lemn pentru structură, vâsle și pentru ”pereți” - mă scuzați dacă nu voi folosi limbajul de specialitate, sunt nouă în acest domeniu, formarea mea este de arhitect și, ca obișnuință, voi tinde înspre termeni pe care-i cunosc
- componența ”lipiciului”, cleiului de prindere între aceste două elemente
- tipul esenței de lemn pentru micile șipci de prindere a pânzei
- tipul de pânză
- aliajul din care sunt făcute structurile metalice pentru susținerea vâslelor (cred că se numesc portanți și furcheți) și sfoara folosită pe post de distanțier...
- se folosește același tip de lipici pentru sparge valul cât și pentru structură?
- cuițele folosite au anumite condiții de materialitate? (poate ceva mai rezistent la coroziune?)
- sistem de construire:
- etapizare
- planuri, schițe
- aici cel mai interesant e procedeul de curbare a lemnului și de îmbinare a lui în zonele specifice (capete)
- procedeul de lăcuire
- cărți! cărți! cărți! despre ambarcațiunile de la Reghin și despre acest tip de ambarcațiuni în general
- meșteri - în cazul în care ar mai fi cineva din Reghin care a făcut parte din colectivul de execuție a bărcilor fabricate acolo am fi tare recunoscători să-l implicăm activ în acest proiect de restaurare

Poate ar fi trebuit să încep cu ultimul punct. Meșterii sunt cei mai importanți în felul în care vedem noi lucrurile. De fapt în lipsa lor am ajuns să încercăm să strângem noi informațiile.

Mulțumesc! Îmi pun nădejdea în ajutorul vostru. Pentru îndrumare. Pentru început.
 
mai intai cred ca ar trebui sa construiesti un schif inainte de a a restaura ...demersul tau e foarte mancator de timp .... tot ce vrei sa stii trebuie sa descoperi singura prin cercetare la fata locului si eventual demontare.... sfatul meu este sa te deplasezi la Reghin si sa intrebi in stanga si in dreapta pentru a gasi un batranel fost lucrator in fabrica, ce-ti va da toate detaliile .... batraneii astia e posibil sa mai lucreze inca in domeniu avand in vedere ca se mai produc acolo si chiar se exporta instrumente muzicale si nu numai
 
- componența ”lipiciului”, cleiului de prindere între aceste două elemente
Incepand cu cca. 1974 clei epoxidic de mare densitate, furnizat de firma Stohl /Austria si Ciba /Elvetia

- tipul esenței de lemn pentru micile șipci de prindere a pânzei
Cu mare probabilitate molid, calitate 1. ("lemn de rezonanta" , adica fara noduri si fibra densa)
S-a incercat si cedru (import URSS) dar cred ca majoritatea skiffurilor s-au puntat cu sipci de molid + panza


- tipul de pânză
Panza de in, impregnata cu lac nitro, la unele exemplare cu lac poliuretanic

- aliajul din care sunt făcute structurile metalice pentru susținerea vâslelor (cred că se numesc portanți și furcheți) și sfoara folosită pe post de distanțier...
S-au utilizat tevi de duraluminiu (import Polonia) de diverse diametre cat si piese frezate din duraluminiu (AlMgCu3) productie locala, IPL Reghin

- sistem de construire
Schelet pozitiv (un "sablon" de care s-au fixat coastele, si chila mai apoi bordajul, confectionat din placaj de aviatie (tei) de diverse grosimi


- procedeul de lăcuire
Manual ! :)

- cărți! cărți! cărți! despre ambarcațiunile de la Reghin și despre acest tip de ambarcațiuni în general
Cautati cartea Ambarcatiuni reghiniene , autori dl. Ing. Varga István si Bartos Zoltán

http://www.cuvantul-liber.ro/news/72794/61/CARTEA-br-AMBARCATIUNI-REGHINENE-bdquo



- meșteri - în cazul în care ar mai fi cineva din Reghin care a făcut parte din colectivul de execuție a bărcilor fabricate acolo
Mai sunt in viata cativa, probabil pensionari cu toti insa...
Din pacate IPL a avut incepand din cca. 1988 o cadere rapida iar dupa 1990 a intrat (cu concursul conducerii) in agonie .
Evenimentele se poat inscrie la capitolul de capitalism salbatic:
-Sa privatizam rapid si ieftin prin furt si "cupoane" averea Statului !


Fabrica, care in anii 1950..1960 producea planoare competitive, avioane ultrausoare si au construit chiar si un elicopter care a efectuat cu succes probe de zbor,
iar in anii urmatori pana cca. 1980 realizau ambarcatii competitive la nivel international
schiuri de calitate acceptabila
iar la sectia Instrumente Muzicale s-au format maistrii lutieri buni, capabili sa realizeze instrumente muzicale de calitate buna si chiar excelenta
(echipa regretatului dl. Boianciuc)
a ajuns in perioada directoratului dl. Moldovan terenul de experimentare pt trocuri gen

" Categoria VI-special contra miei si tzuica !"
respectiv
" Aduceti rudele de la coada vacii la oras si transformati-i in (pseudo)muncitori industriali!"

Actiunea era de fapt la unison cu mania industrializarii fortate si rapide impusa de Ceausescu.

Vorba regratatului meu instructor de modelism si mentor, Hans Polen, un adevarat polihistor in d`ale ambarcatiunilor:
CU TARANI NU POTI FACE INDUSTRIE...
(se referea evident nu la locul de nastere a respectivilor, ci la mentalitatea inradacinata
-La ca-i bine si asa !
la ura pe care cel educat la sapa il simte in fata preciziiei si a disciplinii tehnologice)

Asa ca au ramas amintiri, cateva carti, fotografii si ...regretul pentru performanta unor timpuri trecute.
 
Ultima editare:

Back
Sus