Herreshoff 12 1/2 clinker

Salut, baieti!

Cred ca stiti Herreshoff-ul de 12 1/2.
Blogul cu lucrarea aici: http://emblasail.blogspot.ro/2013/01/sheer-strakes-installed.html
Planurile costa 250$.

Nu e nimeni interesat? Cred ca ar fi o dulceata pe Dunare si pe mare, aproape de plaja.

O barcă foarte frumoasă și în principiu ușor de construit în clinuri.
Într-adevăr, Dunărea, delta ei, lacurile lagunei Razelm-Golovița-Zmeica-Sinoe, sunt perfect accesibile cu barca aceasta.
Un day sailer cu care te distrezi excelent, fără taxe, revizii și alte impozite. Cred că e posibilă și o mică închidere pentru prova.

L.E.
Văzând mai multe seturi de poze, observ că barca are o închidere în prova. Randa cu pic și focul autovoltant dotat cu o vergă, duc navigația în zona de distracție fără multă muncă la manevre.
Cu barca asta se poate merge duminica în Herăstrău, e ușor de transportat și lansat, iar armarea e floare la ureche :)
 
Ultima editare:
Chiar frumoasa barcuta.
Dar, vorba Capitanitzei... "frumoasa, frumoasa, dar cam mica... "
Cum sa nu le iubesti !!! :)
 
Herreshoff este, in opinia mea, cea mai frumoasa barca cu vele din toate timpurile
Ehei, nea Herreshoff "a comis" cateva proiecte superbe si in materie de nave nu doar barci.

Pe deasupra a inspirat prin proiectele proprii, linii elegante cuplate cu utilitate, simplitate si o eleganta decenta pe multi arhitecti de seama.
Gasiti la woodenboat o suita de proiecte inspirate de Herreshoff.
https://www.woodenboatstore.com/category/s?keyword=herreshoff

Favoritul meu personal este Flatfish-ul proiectat de Joel White.
Am atasat o interpretare personala a proiectului - cu linii ceva mai zvelte.
 

Atașamente

  • Flatfish_R03_flow.jpg
    Flatfish_R03_flow.jpg
    40.5 KB · Vizualizări: 31
  • ACDSee Pro Print Job.pdf
    1.2 MB · Vizualizări: 17
da, m-am exprimat gresit si am dat impresia ca exista o singura barca care se numeste Herreshoff. sper insa ca am fost inteles corect. proiectele lui Herreshoff au cateva caracteristici usor reconoscibile care mie imi sunt extrem de dragi. candva, poate imi voi face curaj sa construiesc una.....curaj, timp, bani....ma rog. sunt indragostit de clasic si de mestesugul care transforma un brat de lemne intr-o mica sau mai mare opera de arta. Imi plac si barcile whitehall dar si ce a scos Riva si Chris Craft, in trecut. Fibra de sticla si rasina sunt materialele zilelor noastre dar sunt folosite in productia de serie. Lemnul va fi intotdeauna un atribut al elegantei si unicitatii. Nimeni nu se va lauda ca poseda o barca din fibra de sticla veche de peste o suta de ani, asta-i clar. Altfel stau lucrurile cu o barca de lemn :)
 

Back
Sus