inmatriculare barca+motor belgia

Sunteti un norocos! De la 1 septembrie s-a schimbat legea in BE si nu se mai emit scrisori de pavilion. Din pacte, s-au schimbat si conditiile pentru inmatriculare sau "lettre de enregistrement" care este in locul scrisorii de pavilion. trebuie sa fii coproprietar cu o persoana de cetatenie BE. Cei care au "scrisori de pavilion" sunt valabile pana la expirare, si nu se mai pot reinoi.
 
Pana la urma, vad ca si in RO au inceput sa scada (sau sa fie aplicate corect) costurile pentru inmatriculare. Cativa colegi care au barcile proaspat inmatriculate spun ca au cheltuit in jur de 1300 ron. Evident ca in plus intervine plata impozitului la fisc.
 
Aici costă de câteva ori mai mult.

Puteti fii mai exact ? Ce inseamna dupa parerea dvs. "Aici costa de câteva ori mai mult." Sunt foarte curios. Aveti ceva informatii oficiale, sau doar " asa cred eu " ?
Puteti face si un calcul pentru tot ce inseamna inmatriculare plus ITP ?
 
Aici, inseamna intre 1300 si 1500 ron inmatricularea la care mai adaugati cate 240-520 ron pe fiecare an impozit la fisc.
 
Chiar mai mult în cazul bărcii mele, care e un velier micuţ şi vechi (LOA 6,90, din '79), dar în accepţiunea autorităţilor locale, o ard pe lux şi opulenţă şi trebuie să fiu taxat ca atare.

Scuze, John, dar nu am de ce să îmi pierd timpul cu calcule; dacă pentru tine e mai bine în RO sau doreşti să arborezi pavilionul RO la pupa în loc de crucetă, e ok, nu am nimic cu asta.
 
Aici, inseamna intre 1300 si 1500 ron inmatricularea la care mai adaugati cate 240-520 ron pe fiecare an impozit la fisc.

Înmatricularea în alte țări mai permisive e preferată uneori dintr-un cumul de factori. Parțial legislația noastră rigidă în unele părți (cerința aceea de radiere chiar și pentru bărcile neînmatriculate conform țărilor de origine), parțial impozitarea și inspecțiile la doi ani și jumătate (știm că inspecția se face o dată la 5 ani, dar nu e așa. Se face o dată la 2 ani și jumătate).
Toate acestea pot genera șicane nedorite. De exemplu, având pavilion românesc, nu poți părăsi portul Mangalia către exterior, dacă nu ai formularul de inspecție la zi și formularul numit ”Permis de navigație” al bărcii.
Cele două formulare conțin în fapt, aceleași informații :) .
După situație, oamenii vor prefera înscrierea în România sau în afară.
Așa cum le este mai comod, sau mai puțin costisitor.

P.S.
Personal, cred că dacă statul român are grija cetățeanului, a sănătății și integrității lui, așa cum justifică obligativitatea inspecțiilor ambarcațiunilor, atunci ar trebui să nu taxeze ambarcațiunile cu vele, care înseamnă și sport și sănătate și navigație fără noxe. Sau să fie vizibil în scăderea impozitului pe acestea.
Așa cum scade impozitul autoturismelor hibrid sau cum decid ca acelea electrice să nu aibă deloc impozit.
 
Ultima editare:

Back
Sus