Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 29 of 29

Topic: inmatriculare barca+motor belgia

Senior Member stefand600's Avatar
    Locația
    Domnesti Ilfov
    Posturi
    112

Sunteti un norocos! De la 1 septembrie s-a schimbat legea in BE si nu se mai emit scrisori de pavilion. Din pacte, s-au schimbat si conditiile pentru inmatriculare sau "lettre de enregistrement" care este in locul scrisorii de pavilion. trebuie sa fii coproprietar cu o persoana de cetatenie BE. Cei care au "scrisori de pavilion" sunt valabile pana la expirare, si nu se mai pot reinoi.

Da, am citit, am prins ultimul tren

Locația
    Domnesti Ilfov
    Posturi
    112

Pana la urma, vad ca si in RO au inceput sa scada (sau sa fie aplicate corect) costurile pentru inmatriculare. Cativa colegi care au barcile proaspat inmatriculate spun ca au cheltuit in jur de 1300 ron. Evident ca in plus intervine plata impozitului la fisc.

Quote Originally Posted by ArmandV View Post
    Da, am citit, am prins ultimul tren
    Salut !

Daca este asa, pai nu prea ai facut mare afacere ! Un "tren" cam pagubos ! 220 E pentru 5 ani ?
    Aici te-ai gandit cam cat te costa si pe ce perioada ?

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    371

Aici costă de câteva ori mai mult.

6.  

Quote Originally Posted by ghrt View Post
    Aici costă de câteva ori mai mult.
    Puteti fii mai exact ? Ce inseamna dupa parerea dvs. "Aici costa de câteva ori mai mult." Sunt foarte curios. Aveti ceva informatii oficiale, sau doar " asa cred eu " ?
    Puteti face si un calcul pentru tot ce inseamna inmatriculare plus ITP ?

Locația
    Domnesti Ilfov
    Posturi
    112

Aici, inseamna intre 1300 si 1500 ron inmatricularea la care mai adaugati cate 240-520 ron pe fiecare an impozit la fisc.

Senior Member ghrt's Avatar
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    371

Chiar mai mult în cazul bărcii mele, care e un velier micuţ şi vechi (LOA 6,90, din '79), dar în accepţiunea autorităţilor locale, o ard pe lux şi opulenţă şi trebuie să fiu taxat ca atare.

Scuze, John, dar nu am de ce să îmi pierd timpul cu calcule; dacă pentru tine e mai bine în RO sau doreşti să arborezi pavilionul RO la pupa în loc de crucetă, e ok, nu am nimic cu asta.

Quote Originally Posted by stefand600 View Post
    Aici, inseamna intre 1300 si 1500 ron inmatricularea la care mai adaugati cate 240-520 ron pe fiecare an impozit la fisc.
    Înmatricularea în alte țări mai permisive e preferată uneori dintr-un cumul de factori. Parțial legislația noastră rigidă în unele părți (cerința aceea de radiere chiar și pentru bărcile neînmatriculate conform țărilor de origine), parțial impozitarea și inspecțiile la doi ani și jumătate (știm că inspecția se face o dată la 5 ani, dar nu e așa. Se face o dată la 2 ani și jumătate).
    Toate acestea pot genera șicane nedorite. De exemplu, având pavilion românesc, nu poți părăsi portul Mangalia către exterior, dacă nu ai formularul de inspecție la zi și formularul numit ”Permis de navigație” al bărcii.
    Cele două formulare conțin în fapt, aceleași informații .
    După situație, oamenii vor prefera înscrierea în România sau în afară.
    Așa cum le este mai comod, sau mai puțin costisitor.

P.S.
    Personal, cred că dacă statul român are grija cetățeanului, a sănătății și integrității lui, așa cum justifică obligativitatea inspecțiilor ambarcațiunilor, atunci ar trebui să nu taxeze ambarcațiunile cu vele, care înseamnă și sport și sănătate și navigație fără noxe. Sau să fie vizibil în scăderea impozitului pe acestea.
    Așa cum scade impozitul autoturismelor hibrid sau cum decid ca acelea electrice să nu aibă deloc impozit.
    Last edited by Florio; acum 3 săptămâni at 05:01 PM.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Alte topicuri asemănătoare

1. Inmatriculare barca motor mai mare decat in specificatii
    de pubert în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 2 Mar 2016, 09:07 AM
  2. Barca agrement inscrisa in Belgia, ce aprobari sunt necesare pentru Marea Neagra ?
    de Crica Bogdan Ionut în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 2 Dec 2015, 01:59 PM
  3. Inmatriculare barca cu un motor mai mare
    de dell_ser în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 4 Jun 2015, 01:55 AM
  4. inmatriculare barca+motor aduse din olanda
    de vasilep07 în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 20 Jun 2012, 10:11 AM
  5. acte necesare inmatriculare motor barca