inmatriculare barca+motor belgia

salut, vreau sa mi inmatriculez barca in belgia . cunoasteti vre o persoana care se ocupa cu inmatricularea...belgia? un contact.multumesc
 
Ultima editare:
Era o data pe probaraca un anunt. Dar este foarte simpla procedura. Poate oricine sa o faca. Pe acest forum gasiti toate informatiile necesare.
 
In Belgia o poti inmatricula singur. Dar este obligatorie radierea ambarcatiunii si motorului, de la capitaniile unde au fost inmatriculate.
In Olanda te pot ajuta. Nu este necesara radierea, dar trebuie sa te reprezinte o persoana cu rezidenta olandeza.
Diferenta este ca in Olanda trebuie reinnoit din 2 in 2 ani certificatul, iar in Belgia din 5 in 5 ani.
 
barca nu este inmatriculata am avut 20 cai, am actele...am cumparat o de noua. vreau 30 -40 cai injectie[ 2000-3000 euro cam aici se invart preturile mana a doua VECHIME 2-5 ani] ce am gasit aduse din italia etc , oamenii mi dau cert. conf. si factura din italia sau de unde este... radiere "PAUZA"...???? mi e sa nu ma uit la el cum merge in butoi daca nu l inmatriculez
 
https://mobilit.belgium.be/fr
Este in limba franceza sau flamanda. Daca nu stiti franceza aveti nevoie cineva care stie franceza. Pe acest forum sau pe Cap Compas gasiti un tutorial foarte bine explicat. Eu am inmatriculat-o in Belgia si toata afacerea a costat 138 euro pentru o perioada de 5 ani. La prelungirea cu inca 5 ani se platesc doar 60 euro.
 
roraima: acum ceva timp m-a preocupat si pe mine subiectul, asa ca am trimis un mail unuia care se ocupa cu inmatricularea de barci in Belgia. Adresa respectivului este: mtm.cristi@gmail.com
iar raspunsul lui la intrebarea mea a fost urmatorul :
"Buna ziua. Eu inmatriculez ambarcatiunile in Belgia. Taxa catre autoritatile belgiene - o platiti dvs direct catre ei - 138 Euro. Certificatul de pavilion belgian este valabil oriunde in lume si va trebui reinnoit peste cinci ani cu aceeasi taxa. Nu exista inspectie tehnica, nu exista declararea ambarcatiunii la fisc. Comisionul meu, incluzand si semnele care se aplica pe ambarcatiune, este 80 de Euro.
Mai multe detalii la telefon 0729 481 920.
Cu stima, Cristi Ivan. "
 
Pe mine nu m-a întrebat nimeni de radierea motorului
:) Si acuș acuș face 2 ani de Belgia

Mie, pentru barca cu un motor de 130CP, belgienii mi-au cerut radierea , in decembrie.
Si eu am incercat in Belgia prima data. Au specificat clar ca este obligatorie radierea, pentru o ambarcatiune care trebuie inmatriculata in tara de achizitie, sau un document ca nu a fost inmatriculata in acea tara. Asa incat, am inmatriculat-o in Olanda, pentru ca vanzatorul mi-a cerut bani in plus ca sa se duca sa o radieze.
Daca nu se incadreaza in limitele minime obligatorii inmatricularii din Italia, poate nu-ti trebuie nici un alt document.
 
Atentie, de la 1 ianuarie 2019 se schimba legislația în Belgia, în sensul ca pentru inmatriculare va fi obligatoriu ca cel puțin 50% barca sa fie în proprietate cu un rezident belgian.
 
Salut. Ceva noutati referitor la modificarea de la 1 ianuarie 2019?
S-a adoptat?
Ce optiuni ne raman in acest caz?

Multumesc.
 
Romania, este tara noastra si trebuie sa o iubim si sa o respectam indiferent de cat de pline sau goale avem conturile bancare. Dar.....costurile de inmatriculare pentru o amarata de copaie de 4-5 m sunt enorme in RO versus Franta unde este gratis, Belgia si Olanda unde costurile se ridica doar la un procent de 10-15 % dintr-un salariu mediu. Asa ca atata timp cat un salariu mediu in Ro este 2000 ron, nu cred ca un procent de 75% din acest salariu este atractiv pentru cineva, nemaivorbind de impozitul anual pentru o barca, cuprins intre 230 si 520 ron in functie de toana celui de la ghiseu atunci cand este declarata barca la circa financiara.
Mai mult, cu banii incasati din activitatile nautice nu am vazut sa se construiasca sau sa se modernizeze ceva pana acum.
Oricum, patriotismul nu tine de foame, asa ca oamenii se adapteaza cum pot si cum gasesc portite. Nu este nimic rau asta si nici rusinos atata timp cat suntem guvernati asa cum suntem.
 
Chiar ai studiat piata? Si ai comparat absolut toate cheltuielile pe care le ai cu barca?
Probabil ca la barci mici si puse pe apa doar in concedii apar niste procente mai deranjante dar de la un anumit nivel "in sus" mie imi pare ca nu se merita ameteala asta cu alte pavilioane.

La mine de exemplu a fost invers! Am iesit mai ieftin pe Romania. Si mai sigur! Dar la mine e ditamai barca (zic unii) si cheltuielile cu ea nu constau doar in taxe de inmatriculare si impozit. Doar asigurarea (care include RCA, FULL CASCO, FULL CREW, SKIPPER) o platesc in jur de 1200 EUR pe an, si e asa de putin pentru ca barca e pe pavilion romanesc.
Aceeasi asigurare ar fi costat aproape 1500 EUR daca as fi avut pavilion olandez (de club, asa sunt toate care se dau la non-olandezi) si care doar asta m-ar fi costat cam 150 EUR + TVA pe an, la care adaug taxele ptr radio, inca vreo 50 EUR + TVA pe an...
Calculand diferenta si vazand ca per total aceasta nu exista am decis sa cheltui ceva mai mult cu inmatricularea pe Ro si suma respectiva sa o dau la impozit si nu la niste srl-uri olandeze.
Pe mine m-a costat mult inmatricularea ptr ca avand barca in Franta a trebuit sa duc inspectorul ANR acolo - si sa-l trimit si inapoi :)
Insa pavilionul romanesc e valabil international, barca e trecuta in registrul naval, si pot sa ma duc cu ea si in Somalia si in Brazilia.

Pavilioanele ce se iau (sau se luau) de la olandezi sunt valabile UE. Nici macar Europa. Deci in Albania sau Montenegro sau Israel nu prea ai ce cauta legal.
Olandezii iti vor spune ca "exista si alte tari in afara UE care accepta acest tip de pavilion" dar cere-le o lista oficiala si ai sa vezi cum dau din colt in colt. Mie mi-au zis ca inainte de a pleca spre o tara non-UE sa sun si sa intreb daca ma lasa sau nu cu pavilionul (de club) olandez.
Si stau eu si ma intreb cat de plauzibil e urmatorul scenariu: sun in Maroc! Am voie? Da, vino, ai voie! Ajung acolo, pocnesc pe careva sau ma pocneste careva! Ce crezi ca va face Pantaenius? Va zice: ce cautai tu cu pavilion olandez de club in afara UE? Ia mars de aici ca nu te despagubim deloc!

Deci cel mai corect e sa cercetezi toate aspectele, nu doar taxa de inmatriculare! Nu mai retin cat am platit taxa de inmatriculare pe RO, probabil prea putin compartiv cu asigurarea si drumurile in Franta.

Ca exista cazuri de barci ce stau pe Razelm si nu vor avea niciodata de traversat Mediterana si unde ajunge un pavilion de club olandez... Nu contest! Este posibil!

Una peste alta, la mine au contat banii! Neavand variante ieftine a trebuit doar sa aleg unde se duc banii si ce obtin in schimb!
Cat despre patriotism, da, ceva ceva a contat si asta! Am cel mai mare pavilion din marina, si e Romanesc! :)
Barcile belgiene, olandeze, englezesti si americane ce umbla prin mediterana sunt ca masinile bulgaresti ce umblau pana deunazi prin Romania. Poate nu e cea mai buna comparatie... :)

Din ceva statistica citita de curand pe FB se pare ca pe Romania sunt inmatriculate doar 39 de veliere de 12-15m! Unu din ele e Haimana :)
Sa ne uitam cate sunt pe baltoaca de Balaton? Tardiv!
 
Obiectivitatea este undeva la jumatate! Nu cred ca cineva care a cumparat o barca pentru care a platit o suma relativ mare, (sa zicem peste 20 000 euro), a intrebat pe acest forum sau altul ceva despre inmatricularea in alta tara decat RO. Cine poate plati pentru o barca o suma cu care altii ar putea renova sau construi o casa nu cred ca fac economie la inca 1000-2000 de euro in plus. Doar noi astia cu barci mici, ieftine si care le punem pe apa de 3-4 ori pe an dorim sa avem costuri mai mici. In 10 ani de utilizare de exemplu, costurile pentru inmatricularea in RO pot ajunge la, 1000 ron pentru inspectia ANR in vederea inmatricularii , 5200 ron impozit pe 10 ani plus revizia ANR la 2,5 ani care se ridica si asta la 1500 ron. In total inseamna 7700 ron, adica in jur de 1600 euro. O inscriere in BE pentru 10 ani costa 200 euro.
 

Back
Sus