Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Topic: inmatriculare barca+motor belgia

Default inmatriculare barca+motor belgia

salut, vreau sa mi inmatriculez barca in belgia . cunoasteti vre o persoana care se ocupa cu inmatricularea...belgia? un contact.multumesc
    Last edited by roraima; 1 Feb 2018 at 05:29 PM.

Senior Member stefand600's Avatar
    Locația
    Domnesti Ilfov
    Posturi
    113

Era o data pe probaraca un anunt. Dar este foarte simpla procedura. Poate oricine sa o faca. Pe acest forum gasiti toate informatiile necesare.

multumesc .

In Belgia o poti inmatricula singur. Dar este obligatorie radierea ambarcatiunii si motorului, de la capitaniile unde au fost inmatriculate.
    In Olanda te pot ajuta. Nu este necesara radierea, dar trebuie sa te reprezinte o persoana cu rezidenta olandeza.
    Diferenta este ca in Olanda trebuie reinnoit din 2 in 2 ani certificatul, iar in Belgia din 5 in 5 ani.

Pe mine nu m-a întrebat nimeni de radierea motorului
    Si acuș acuș face 2 ani de Belgia
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

6.  

cum se numeste situl respecti pt. inmatriculare in belgia ?
    Last edited by roraima; 3 Feb 2018 at 11:02 PM.

barca nu este inmatriculata am avut 20 cai, am actele...am cumparat o de noua. vreau 30 -40 cai injectie[ 2000-3000 euro cam aici se invart preturile mana a doua VECHIME 2-5 ani] ce am gasit aduse din italia etc , oamenii mi dau cert. conf. si factura din italia sau de unde este... radiere "PAUZA"...???? mi e sa nu ma uit la el cum merge in butoi daca nu l inmatriculez

Senior Member stefand600's Avatar
    Locația
    Domnesti Ilfov
    Posturi
    113

https://mobilit.belgium.be/fr
    Este in limba franceza sau flamanda. Daca nu stiti franceza aveti nevoie cineva care stie franceza. Pe acest forum sau pe Cap Compas gasiti un tutorial foarte bine explicat. Eu am inmatriculat-o in Belgia si toata afacerea a costat 138 euro pentru o perioada de 5 ani. La prelungirea cu inca 5 ani se platesc doar 60 euro.

roraima: acum ceva timp m-a preocupat si pe mine subiectul, asa ca am trimis un mail unuia care se ocupa cu inmatricularea de barci in Belgia. Adresa respectivului este: mtm.cristi@gmail.com
    iar raspunsul lui la intrebarea mea a fost urmatorul :
    "Buna ziua. Eu inmatriculez ambarcatiunile in Belgia. Taxa catre autoritatile belgiene - o platiti dvs direct catre ei - 138 Euro. Certificatul de pavilion belgian este valabil oriunde in lume si va trebui reinnoit peste cinci ani cu aceeasi taxa. Nu exista inspectie tehnica, nu exista declararea ambarcatiunii la fisc. Comisionul meu, incluzand si semnele care se aplica pe ambarcatiune, este 80 de Euro.
    Mai multe detalii la telefon 0729 481 920.
    Cu stima, Cristi Ivan. "

stefand600 si bluenote va multumesc mult pt. informatie

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Inmatriculare barca motor mai mare decat in specificatii
    de pubert în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 2 Mar 2016, 10:07 AM
  2. Barca agrement inscrisa in Belgia, ce aprobari sunt necesare pentru Marea Neagra ?
    de Crica Bogdan Ionut în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 13
    Ultimul post: 2 Dec 2015, 02:59 PM
  3. Inmatriculare barca cu un motor mai mare
    de dell_ser în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 4 Jun 2015, 02:55 AM
  4. inmatriculare barca+motor aduse din olanda
    de vasilep07 în topicul Probleme legislative
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 20 Jun 2012, 11:11 AM
  5. acte necesare inmatriculare motor barca