Certificat operator radio GMDSS-LRC

Acum dupa obtinerea categoriilor C,D si anexa S :skip: ma intereseaza si certificatul de operator radio GMDSS-LRC fiinca mi-am luat o statie ICOM M-23 si sa fie totul legal ca la carte.
Intrebarea mea este: are cineva vre-un pont de un curs mai ieftin pt. certificat? Majoritatea scolilor cam vor sa faci cursurile la pachet ca sa ai un pret digerabil. Peste 150 eur doar pt. operator radio mi se pare mult.
Multumesc pt. orice informatie utila!
:titanic:
 
Certificatul de operator radio se obtine in urma unui examen la ANCOM (Agentia Nationala pentru Comunicatii).
Tot de acolo se pot obtine informatii privind tematica de examen.
Nu cred ca este necesar un curs. Mai ales scump...
 
Si totusi mai nou trebuie efectuat cursul.
Pe vremea mea, am mers direct la examen...

<<<Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) anunță programul sesiunilor ordinare de examinare în vederea obținerii certificatului de operator radio în serviciul mobil maritim pentru ambarcațiuni de agrement (GMDSS-LRC). Examinările vor avea loc la datele de 05.10.2017 şi 19.10.2017 în locația NAUTICAL BLUE S.R.L. din Constanţa, str. Pandurului nr. 60, cod poştal 900082, începând cu ora 09:00. Înscrierea la examen este condiționată de absolvirea cursului de operator radio urmat în cadrul NAUTICAL BLUE S.R.L. Depunerea solicitării de înscriere la examen va fi corelată cu data absolvirii cu calificativul admis a cursului de operator radio. Informații suplimentare: la sediul NAUTICAL BLUE S.R.L., str. Pandurului nr. 60, Constanța, tel.: +40241616786, e-mail: nauticalblue@yahoo.com . >>>
 
Da scrie clar la ANCOM trebuie curs. Am gasit ceva rezonabil (100 eur) la Arcturus Yachts dar nu au fost prea incantati ca vreau sa fac doar cursul de radio. Poate ceva prin Bucuresti la banii astia stie cineva?
 
Bună seara,

Cu tot respectul pentru dvs., cred cu tărie că orice curs (obligatoriu sau nu) reprezintă în primul rând un efort de ambele părți (profesor & elev) astfel încât acest efort trebuie recompensat corespunzător.
Îmi pare nespus de rău ori de câte ori citesc sau aud afirmații de genul celor de mai sus prin care uităm cu ușurință că nimic nu este gratis pe lumea asta.
Ne visăm navigatori în jurul lumii, adicătelea skipperi cu “patalama la mână” dar ne zgârcim la “tărâțe”.
De acord apriori cu posibila frază: “oferta de cursuri LRC din România este extrem de limitată și cu tendințe de monopol și m-aș bucura să constat că și ceilalți colegi de forum vor fi de acord cu mine.
Pentru că sailingul nu este un sport ieftin, pentru că pentru orice pasiune necesită timp, bani și efort.

Vînt din travers!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Certificat de Operator radio

http://www.ancom.org.ro/operatori-radio_2845

Căutați aici.....se găsesc toate datele necesare....
În atașament sunt și unitățile care pot și SUSȚIN EXAMINĂRI (sunt acreditate de ANCOM)....deci prețul este și pentru.... examinare... (cred..!)
 

Atașamente

  • 2018_OR_informare_privind_unitatile_de_examinare_recunoscute_de_catre_ANCOM.pdf
    493.1 KB · Vizualizări: 21
  • form_or_programa de examinare pentru navigatie de agrement.pdf
    244.8 KB · Vizualizări: 15

Back
Sus