Lotca Bratesul Galati versus Lotca Black Sea

Salut dragi prieteni,
am cautat in ultima vreme referinte despre cele doua barci mentionate in titlu si am constatat ca mediul electronic este sarac in informatii. De aceea am deschis acest topic pentru a va ruga pe cei care ati avut, aveti, ati guvernat vreo data una dincele doua barci, sau si mai bine ambele, ori pur si simplu aveti cunostinte despre ele sa va expuneti parerile.
Va multumesc anticipat pentru sprijin.

Capitanu'
 
Salut,
Am avut si operat o lotca Bratesul de 515 cm, dar nu avea cele doua flotoare laterale (a fost cumparata de noua in 2002). E o barca de tractiune buna de carat chestii, la pescuit comercial, nu o recomand pentru pescuit recreativ.
Se lasa mult pe spate daca o conduci de la mansa motorului, trebuie sa pui incarcatura in fata ca s-o echilibrezi. Nu gliseaza, este barca de deplasament. Poti trece relativ usor peste plauri si maluri datorita chilei ascutite. E foarte buna pe valuri -clasa C, nu ti-e frica cu ea pe Razelm, lacuri agitate sau Dunare, nici in vecinatatea unor nave mari. Usor instabila lateral, mai ales daca e sprijinita pe chila, trebuie ca echipajul sa fie antrenat - e posibil ca cele doua flotoare sa-i fi atenuat aceasta tendinta.
Din ce vad pe site-uri nu sunt diferente mari intre cele doua modele, dar la Black Sea iti va fi greu sa mai pui o bancheta...
Nu gasesti informatii pe forumuri pentru ca este destinata mai ales pescarilor comerciali, care nu prea le au cu internetul. Pescarii recreativi si plimbaretii au trecut la alte clase mai rapide si mai confortabile.
Bafta in alegere!
 
Multumesc mult pentru raspuns. Ma intereseaza in mod special lucratura, daca ai avut probleme cu materialele si tehnologia folosite. Comportamentul il cunosc foarte bine, am navigat cu lotca in toate felurile, motor, vasle si vela. La vasle am coborat din Germania de la Ingolshtadt. Lotca mea de lemn a avut nevoie de cateva reparatii majore insa in ultima vreme si datorita lipsei de timp am decis ca "reparatia" sa fie facuta in stil american, adica prin inlocuire cu una din rasini armate. Vizez gama 7 metri, ca si model insa cel mai tare ma intereseaza o parere despre calitatea in sine comparativ intre cele doua produse. Am avut Black Sea Fishing de la Pronautica si am fost usor nemultumit de calitatea materialelor insa producatorul se jura ca a inlaturat problema.

O zi cat mai buna si ape line.
Capitnu'

Ps: atasez doua poze si cu vechea ambarcatiune ce s-a cerut scoasa la pensie, asa pentru divertisment.
 

Atașamente

  • legenda 1.jpg
    legenda 1.jpg
    91.3 KB · Vizualizări: 38
  • parus.JPG
    parus.JPG
    56.9 KB · Vizualizări: 33

Back
Sus