Laguna 480 vs Romcraft R480

Daca ati dori sa cumparati o barca pentru delta, cu care sa plecati de la Tulcea la mila 23 sau Crisan sau Sulina si sa faceti acolo un sejur de pescuiala de 7-10 zile, cu un Mercury de 20cp, la care v-ati opri ?
 
Sau BlackSea Fishing 510
Poți să le ai probezi în mila că sunt multe de închiriat în combinația ceruta
Daca vrei îți dau detalii
 
Va multumesc, dar daca se poate as vrea si niste argumente :)
In ce priveste probatul....eu sunt din ploiesti...mi-ar fi greu acum....si mai ales ca romcrraftul se face aici langa mine la moreni....
 
Laguna 480 merge bine cu 20 cp dar este un pic cam joasa. Romcraft 480 este mai eleganta mai lata mai grea si necesita motoare mai mari (25-30cp). O barca care merita luata in calcul este Mikro 500 Seamana foarte mult cu Black Sea 510. Este mai lata mai usoara si nu are dublu fund. Merge foarte bine cu motoare de la 10cp in sus. Eu am testat-o cu un Yamaha de 8cp 2t si am avut placuta surpriza sa vad ca prinde 23 km/h cu 2 pers. in apa moarta. Am pus si un Yamaha de 25 cp 4t cu care merge foarte bine in orice fel de conditii. Este mai accesibila si la pret fata de modelele enumerate in acest topic.
 
Am vazut acel micro500....seamana f mult cu pescarusul meu de 4.65 la conformatie.
Si eu am vazut laguna pe apa cu motor de 20cp si se misca f bine....problema e ca am auzit ca nu prea e ok barca....
Motorul meu de de 20 si nu o sa imi iau mai mare ptr ca, unu, abia am luat motorul de la american nautics si doi, mi-ar trebui sa inscriu barca, ceea ce nu vreau sa fac pentru ca ar insemna o complicatie in + :)
multumesc de raspunsuri :)
 
Salut,
Din enuntul tau deduc ca nu esti neaparat grabit (in sensul de a ajunge de la Tulcea la locul de cazare si de acolo la pescuit). Laguna 480 este solutia decenta (raport calitate /pret) pentru pescarii de delta, dar este categoria de navigatie D. Nu treci lacurile pe vant tare si te stropesti daca ai vant mediu din lateral. Pentru 2 persoane la spining e OK, poti si sa treci peste plauri cu o pregatire fizica decenta. La stationar din barca cu 2 pescari e un pic inghesuiala...
Si Romcraft 480 e tot categoria D, dar cu vreo 6-700 Euro mai scumpa.
In afara de barcile pe comanda- examineaza forumul ca e plin de comentarii! - lumea este multumita de Black Sea 510. Dar motorul tau e cam mic si nu vrei sa renunti la el. Cu 20 CP Black Sea 510 va glisa numai cand te duci la spining in 2 insi fara bagaj prea mult.
Sfatul meu este sa le probezi pe toate cu motorul tau si in conditiile cele mai apropiate ce ceea ce vrei tu sa faci. Si apoi alegi in cunostiinta de cauza si nici n-ai pe cine sa dai vina daca nu-ti mai place.....
 
Pai motorul e nou nout, acum ii fac rodajul. Lacurile pe vant tare? Nu intru pe lac daca e vant, ca nu am de ce. Eu cand merg in delta fac [faceam] drumul Tulcea-Mila23 cu barca mea pescarus si cu motorul meu de 9,9cp mercury. Drumul era ok, mai erau si stropi ca, deh, daca vrei sa prinzi raci trebuie sa te uzi la nadragi :)). Problema mea cea mare era ca ajungeam greu, fiind si cu ceva bagaje in barca. Din motivul asta am optat pentru ce am putut si eu sa imi iau, adica am sarit la 20cp, poate in felul asta ajung mai repede la destinatie si, de ce nu, de acolo, la locurile de pescuit. De la mila23 de la nea Forgo imi lua ceva sa ajung la crisan si poate si mai departe, pe ingusta, aproape de iesirea spre Raducu. Acum voi ajunge mai repede in mod sigur. Problema barcii am ridicat-o pentru ca pescarusul meu, barca buna de altfel, are o varsta si desi a fost bine intretinuta, totusi am mai pus impaslituri de fibra pe ea si s-a cam ingreunat. Mai aveam si acest inconvenient mare, ca la barca goala, la viteza maxima cu 9,9, ramanea cu varful ridicat si imi obtura vederea in fata.
 
Colegul Alex 1958 are dreptate. Cea mai buna solutie este probarea barcii in conditii normale de utilizare. Eu am doua barci. O Laguna 535 de Spat cu un Yamaha de 25cp 4t si un Mikro 500 cu Yamaha 8 cp 2t. Laguna am incercat-o si cu un Honda de 20cp 4t si pot sa spun ca nu merge bine. Cu 25,30 si chiar 40cp poti sa zici ca este barca perfecta. Mikro 500 cu 2-3 persoane si bagaje merge bine cu motor de la 20 in sus. Daca ai drum la Tulcea si motorul are cizma lunga 57cm pot oferii barca pentru probe.
 

Atașamente

  • DSC_3707.jpg
    DSC_3707.jpg
    75.4 KB · Vizualizări: 48
Daca ati dori sa cumparati o barca pentru delta, cu care sa plecati de la Tulcea la mila 23 sau Crisan sau Sulina si sa faceti acolo un sejur de pescuiala de 7-10 zile, cu un Mercury de 20cp, la care v-ati opri ?
Lotus Major făcută de Dima si Fii, merge excelent cu motorul Mercury de 20 HP cu elice SOLAS de 11 pitch și hydrofoil, sunt suflete pereche.. Mergea perfect și cu 2 persoane și încărcată la maxim.
Am avut și o Laguna 480 cu același motor Mercury de 20 HP, merge bine, dar stropește foate tare și parca nu gliseaza cum o face Lotus Major.
Pot sa îți spun de Romcraft 480 ca are un prieten de al meu cu motor Honda de 20 și este mulțumit, am mers și eu cu ea și se comport destul de bine.


Trimis de pe al meu E6653 folosind Tapatalk
 
Salut Dumi,

Eu am fost in aceiasi dilema ca si tine,am avut de ales intre Romcraft 480-500 pe care le-am vazut chiar la Moreni acolo unde se produc si Blacksea510 de la Pronautica Tulcea.
Le-am testat pe ambele,barcile de la Romcraft sunt mai usoare(mai subtiri in fibra) ,au consum mai mic dar in cazul unui impact cu un corp dur in apa se crapa mai repede,interiorul este mai subtire si flambeaza comparativ cu Blacksea 510.Eu mi-am comandat Blacksea si o sa soseasca peste o saptamana.Daca vrei mai multe informatii te rog suna-ma , 0722619971.
 
Daca interiorul la romcraft flambeaza, atunci sunt lamurit :)
Multumesc de raspuns!

eu am Romcraft 480M, si nu vad sa flambeze. (M este modelul mai instarit,ranforsat). am yamaha 20 cp, 4 t, si barca merge f bine. am fost 2 cupluri cu cate 2 copii de 4 ani, deci 4 adulti si 2 copii, cam 25 km/h. sunt in Timisoara, daca te ai drum, pot sa te ajut cu proba.
 

Back
Sus