Motor electric eficienta >90%

Salutare!

Stiu ca au mai fost idei nastrusnice despre motoarele electrice.
Doar ca la o eficienta de >90% a motoarelor electrice de azi, eu cred ca trebuie sa incepem sa discutam din nou despre acestea.

Ce spuneti?
 
Ultima editare:
Motoarele electrice pentru ambarcatiuni cu puteri (reale, nu marketing) de peste 1 KW au preturi prohibitive. Problema este a acumulatorilor si a specificului deplasarii pe apa. La 10-15 Kn trebuie o putere serioasa. Eu am un motor de 1200 W (aprox.1,6 cp) care merge la 24 V, consumand in capacitate maxima 50 Ah. Am reusit sa merg aproape 3 ore cu niste baterii Li-Fe-Ph, capacitate 300 AH ((pe 12V, de fapt peste 13 V) configurate la 24 V aveam 150 Ah. Barca 4,2 m, viteza aprox. 4 Kn in apa statatoare. Bateriile au costat cam 1500 Euro si au asigurat o autonomie reala de 10 Nm, cu 2 Nm rezerva intangibila.
 
Bateriile au costat cam 1500 Euro si au asigurat o autonomie reala de 10 Nm, cu 2 Nm rezerva intangibila.
Te poti declara fericit !
Iata politica de pret (cam perversa) a Volkswagenului , apropos de mantra prea des repetata ca automobilul electric va inlocui in curand modelele dotate cu motoare termice.
a) Golf - model de baza , motor benzina 1.0 litri, 5 viteze, 75 CP, pret (incl. TVA) 18.000 euro
b) Golf "electrificat", caroserie grea , raza de actiune extrem de limitata pret aproape 36.000 euro (incl. TVA)

Vasazica modelul electric - care se poate produce mult mai rentabil fata de cel cu motor termic costa totusi DUBLUL !
De ce ? (stiu raspunsul partial dar nu vreau sa ma intind...)

Daca ma gandesc la diferenta dintre simplitatea fabricarii unui motor electric (+ invertorul/regulatorul electronic aferent)
si complexitatea producerii doar a celor vreo 12 de roti dintate, cu danturare speciala dintr-o cutie de viteza cu 5 trepte ca sa nu mai pomenim cele cateva sute piese din componenta unui motor termic cu 4 cilindri,
raportul de preturi ar trebui sa fie tocmai invers.
-varianta electrica sa coste max. 1/2 din pretul variantei cu motor termic, la dotari similare !

Preturile pe care le-am aflat la cateva targuri/ expozitii recente de barci,
la sectiile motoare electrice in clasa 20kW (cca. 26CP) pretul pt instalatia completa -motor, baterii, incarcator rapid
trec lejer cu factor 3x pretul unor modele termice de putere similara,
fabricate de producatori cu reputatie buna (Honda, Suzuki, Mariner).

Utilizarea motoarelor electrice se justifica in primul rand acolo unde legislatia interzice utilizarea motoarelor termice
(de ex. lacul Bowden/ Elvetia, Balaton/Ungaria etc)
sau ca si propulsie secundara, silentioasa dar cu viteze f. moderate (de ex. trolling la pescuit din barca)
 

Atașamente

  • Golf_.JPG
    Golf_.JPG
    14 KB · Vizualizări: 9
  • Golf_e.JPG
    Golf_e.JPG
    19.1 KB · Vizualizări: 9
Ultima editare:
Pretul vehiculului este dictat de pretul bateriei de tractiune. Din 36 000 euro, 25 000 costa bateria. Oricum, poluarea din spatele fabricarii unei baterii de tractiune de 330 V este mai mare decat polueaza un motor termic pe toata durata de viata. Este vorba de poluarea chimica.
 
Afacerea asta cu vehiculele electrice este foarte buna pentru vanzatorii de baterii (nu m-ar mira ca sa fie aceeasi nababi din spatele industriei petroliere).
Daca la un motor termic pentru combustibil cheltuiesc banii progresiv, pe masura ce fac km cu vehiculul, urmand sa ajung la (sa zicem) 25000 Euro in 10 – 15 ani, la propulsia electrica dau toti banii pe baterie de la inceput. Ca la … neprihanite. Si daca te gandesti ca sunt foarte multi utilizatori care isi innoiesc masinile o data la 5 ani, castigul este dublu sau triplu pentru vanzatorii de baterii.
 

Back
Sus