Pareri alegere RIB

Salutare si bine v-am gasit stimabililor.

Dupa ani de zile de experiente cu transportatorii pe apa care activeaza in Delta Dunarii, experiente placute sau nasoale cu senzatii tari sau fara, am luat anul acesta hotararea sa aplic solutia finala si sa incep sa dezvolt flota.

Barcuta va fi folosita de cateva ori pe an la doua-trei iesiri la pescuit la crap in Delta si una-doua iesiri pe mare in preajma tarmului in Grecia.
In Delta va transporta maxim doi pescari si bagajele aferente sau un pescar (subsemnatul) si/sau consoarta.
Cea mai mare parte a timpului nu va fi incarcata decat cu doua persoane + bagajele de o zi.
Am avut ocazia sa calatoresc cu un Romcraft 510M (parca) echipata cu Mercury de 20 noi noute amandoua, plina ochi cu 3 pescari si bagajele pentru 4 zile si la dus am atins cred 15 km la ora pe GPS iar la intoarcere 20-25 in functie de cum batea vantul sau semnalul satelitului. S-a cam chinuit. Deci greutatea fibrei nu ma atrage. Plus ca la imbarcarea pe peridoc la intoarcere s-a ciobit stratul de protectie la contactul cu una din rolele peridocului, desi barca era asezata pe directia potrivita si tractata doar din troliu. defect de fabricatie sau vina de manipulare...nu stiu.

Sa zicem doar ca hotararea asupra ideii de RIB a fost luata si foarte foarte greu o voi schimba.
Din pacate sunt 0 in materie de navigatie, barci, etc. si urmeaza sa fac cursurile de C,D dar apa e a doua natura si abia astept sa iau permisul.

Momentan sunt setat pe doi producatori - Gala si 3dtender (plang dupa Xproul care s-a dat aici dar nu l-am vazut la timp).
Gala - bani si creier canadieni (zic ei) dar pusi la lucru in Ucraina. 3dtender cica produse in Franta.
Mai stiu ca barca as vrea sa fie intre 3 si 4 metri, podea dubla, plata.

De la Gala m-am oprit la ATLANTIS LITE TENDERS A360D iar la 3dtender la XPRO RIB Aluminium 360 sau 390.
Problema mea este la forma chilei si unghiul V-ului acesteia care la Gala este mai deschis sau cel putin asa vad eu in poze.

Daca este cineva dispus sa arunce o privire si sa imi ofere o parere avizata cu privire la cele doua modele, pareri pro/contra, avantaje dezavantaje, experiente anterioare placute/neplacute, cat de mult conteaza diferenta de unghi al carenei, etc.
Pot pune si link-urile dar nu am vrut sa se considere reclama.

Va multumesc si sper sa gasesc suficienta empatie printre voi si sa descurcati un biet bibanas din meandrele concretului incert.
 
Salutare
Cred că cel mai în măsură să îți răspunda e userul AdiZUZ care o tot arde cu RIB-uri de câțiva ani.
Din ce știu eu nu sunt prea nimerite pt Delta dar super pt mare.
Baftă in alegere și nu te grăbi
 
Stimati colegi toata treaba e finalizata.
Am ales gala pana la urma pentru ca "din stoc" (la 3dtender aveam de asteptat) + trim tabs incorporate in carena din fabricatie.
Motor am luat mercury de 20 efi - 25 era limita maxima.
Peridoc repo pentru 5 metri. Strans la maxim bara cu lampile spate vine in spatele elicii la 10-15 cm.
In we prelungit de 15 aug am facut si prima iesire, ocazie cu care pot spune ca nu inteleg de ce am asteptat atatia ani sa fac pasul asta.
Scriu aici - sa ramana scris si pentru alti noobi ca mine - inainte de prima iesire, dati o tura scurta sa faceti ultimele reglaje.
In fine, barca incarcata aproape la maxim s-a comportat elegant sau cel putin asa am avut eu impresia. Barcagiul mai are de stans niste ore de experienta.
Prima iesire in glisaj a venit asa de repede si m-a speriat asa de tare ca am taiat gazul instant :)
Dar incetul cu incetul ne-am obisnuit unul cu altul si am inceput sa prindem curaj, mai ales fata in fata cu siajul salupelor de carat turisti.
Am prins si vant am prins si valuri mari, am topait pe unele, altele le-am luat elegant.
Mai sunt mici modificari de facut la peridoc - un reazem pentru motor care sa il impaneze corespunzator, etc.
 
Stimati colegi toata treaba e finalizata.
Am ales gala pana la urma pentru ca "din stoc" (la 3dtender aveam de asteptat) + trim tabs incorporate in carena din fabricatie.
Motor am luat mercury de 20 efi - 25 era limita maxima.
Peridoc repo pentru 5 metri. Strans la maxim bara cu lampile spate vine in spatele elicii la 10-15 cm.
In we prelungit de 15 aug am facut si prima iesire, ocazie cu care pot spune ca nu inteleg de ce am asteptat atatia ani sa fac pasul asta.
Scriu aici - sa ramana scris si pentru alti noobi ca mine - inainte de prima iesire, dati o tura scurta sa faceti ultimele reglaje.
In fine, barca incarcata aproape la maxim s-a comportat elegant sau cel putin asa am avut eu impresia. Barcagiul mai are de stans niste ore de experienta.
Prima iesire in glisaj a venit asa de repede si m-a speriat asa de tare ca am taiat gazul instant :)
Dar incetul cu incetul ne-am obisnuit unul cu altul si am inceput sa prindem curaj, mai ales fata in fata cu siajul salupelor de carat turisti.
Am prins si vant am prins si valuri mari, am topait pe unele, altele le-am luat elegant.
Mai sunt mici modificari de facut la peridoc - un reazem pentru motor care sa il impaneze corespunzator, etc.

Felicitări pentru barcă!
La RIB-uri cam tot forumistul este ”newbie” :) , de aici și lipsa sfaturilor.
Nu sunt foarte răspândite, deși performanțele unui RIB sunt destul de clare.
Văd două modele, unul cu consolă și unul fără. Presupun că ai ales varianta fără consolă, pentru spațiu interior deschis:

A360L-A400L-top-view-menue2.jpg


A300-A360-top-view-menue2.jpg
 
Da, este modelul fara consola. Am mai iesit o data de la ultima postare. Tot la pescuit. Cu 200 kg pasageri + minim 40 porumb + 40 boilies + restul bagajelor . Plina ochi. 36 km/h pe gps.
Am incercat-o si goala. A fugit imediat de sub mine, cat pe ce sa ma arunce in apa :)
Goala gliseaza aproape instant si zboara...
 
RIB-ul acela mic de 2.5m cu un motor de 5CP pare o combinatie interesanta.
Dar ma intreb la ce viteze poate ajunge si cat de stabil si de manevrabil este.
 
RIB-ul acela mic de 2.5m cu un motor de 5CP pare o combinatie interesanta.
Dar ma intreb la ce viteze poate ajunge si cat de stabil si de manevrabil este.

RIB-ul este o barca foarte stabila si manevrabila. in materie de vitee nu poate face minuni, cu un motor de 5CP va avea o viteza destul de mica pentru amatorii de glisare.
 
Ai PM . Ti s-a livrat la Bucuresti ? Cu cat notezi firma de la care ai cumparat ?
 
Ultima editare:
Firma... cam dezinteresati. Pe de alta parte, am mai luat legatura cu alti importatori si acolo era debandada. La cei care aduc 3dtender persoana care raspundea la telefon nu avea habar ca vand asa ceva. Comparand cu ce am gasit in piata, galatenii au fost ok.
La momentul cand am luat-o aveau doua in stoc, in ambalajele in care s-au livrat. De livrat s-a livrat in alta localitate, nu in bucuresti. Am luat-o pe nevazute/neprobate.
Asigura transportul pe distante rezonabile, a mea a incaput intr-un sprinter lung.
Per total ii recomand.
Am oscilat mult intre o fibra/o gonflabila/rib. Gonflabila era mai comoda de luat in masina, fara peridoc. Fibra mare, grea dar incapatoare.
A doua iesire in delta, la sfarsitul lui sept mi-a demonstrat ca am ales corect. Apa era atat de scazuta incat cu rotile spate ale masinii in apa, barca era mai jos decat peridocul. Am flexat putin bicepsul si am ridicat-o cu mana pe peridoc. Daca era fibra nu stiu cum o mai scoteam, nici la troliu nu cred ca iesea.
La anul vreau sa pun carlig pe masina personala si sa o iau in concediu in grecia.
Aveau planuri sa puna cateva pe apa la galati, de inchiriat/probat.
Nu stiu daca au si reusit.
 
Cat de multumit esti de peridoc si daca ai cumpara peridoc din nou ce alegere ai face ? Al tau e cu role sau cu scanduri cu mocheta ?
A venit si barca mea acasa si...vrea peridoc:D !!!
 
Felicitari! Ce ti-ai luat?
Eu am cu scanduri, mi-a fost gandul doar la gropile patriei vs aluminiul ala.
Nu as mai lua repo. Calitate romaneasca slaba. Suduri necuratate sub galvan, la unul din reglajele pe inaltime s-a smuls piulita din sudura, cu inaltimea suportilor reglata cu ruleta barca atingea intr-o aripa, etc.
O multime de maruntisuri care per ansamblu imi strica impresia despre el.
Cea mai proasta componenta in tot ansamblul e peridocul la mine.
 

Back
Sus