Results 1 to 8 of 8

Topic: Barca din lemn de pin rosu si mahon model norvegian (viking) din 1971 de 8.5 metri

Default Barca din lemn de pin rosu si mahon model norvegian (viking) din 1971 de 8.5 metri

Buna ziua, sunt nou pe acest forum iar asta e prima mea postare.
    Vreau sa va consult intr-o problema.
    Acum 4 ani am adus din Suedia barca din titlu, cu gandul ca o voi restaura. Din pacate nu mai am nici o poza cu ea din acel moment dar voi pune poze din stadiul actual. Barca avea un motor pe benzina in doi timpi, inbord, de 15 cai, pe care eu vreau sa-l schimb, m-am gandit sa pun un diesel de autoturism, care ar trebui navalizat iar eu inca nu am gasit persoana care sa o faca. Am demontat ce era putred pe ea si impreuna cu un marangoz din Galati am refacut coca si cabina. Din pacate nu am avut timp sa ii pun inapoi mobilierul, adica 2 paturi WC-ul, comanda motorul transmisia, desii le am pe toate. Barca este acum intr-o hala care este joasa si din aceasta cauza are cabina data jos, Cam intr-o luna de zile trebuie sa o dau afara de acolo, si ma gandeam ca mai bine o vand, daca cineva o vrea, sa-mi zica si ce motor ar vrea, am trei VW 1,3 D, VW 1,6D, Vw 1,9D.
    Ce parere aveti?
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate WhatsApp Image 2018-05-21 at 20.42.06(1).jpg‎   WhatsApp Image 2018-05-21 at 20.42.06.jpg‎   WhatsApp Image 2018-05-21 at 20.42.07(2).jpg‎   WhatsApp Image 2018-05-21 at 20.42.07(4).jpg‎   WhatsApp Image 2018-05-21 at 20.42.07(3).jpg‎   WhatsApp Image 2018-05-21 at 20.42.07(7).jpg‎   WhatsApp Image 2018-05-21 at 20.42.07(6).jpg‎  

Salutare
    Cat ar fi o jucărie că asta cu motor cu tot?
    Mulțumesc
    Spor la vânzare
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Senior Member
    Locația
    Austria
    Posturi
    331

Quote Originally Posted by Ovi_Billy View Post
    Barca avea un motor pe benzina in doi timpi, inbord, de 15 cai, pe care eu vreau sa-l schimb, m-am gandit sa pun un diesel de autoturism
    Motorul pare a fi un ALBIN , sfarsitul anilor 1950, poate inceputul deceniului 1960.
    Re-motorizarea cu un diesel este o cale viabila insa una de autoturism
    - necesita oaresicare investitii pt. marinizare
    - atat gabaritul cat si puterea sunt peste necesar.
    Optimul ar fi un diesel naval (sau marinizat), 2 cilindri, putere in jur de 20 CP
    Last edited by solpet; acum 4 săptămâni at 03:53 PM.

Talking

Quote Originally Posted by piesenoi111 View Post
    Salutare
    Cat ar fi o jucărie că asta cu motor cu tot?
    Mulțumesc
    Spor la vânzare
    Fa-mi o oferta, peste 2000 euro

Așa este, e un ALBIN.

6.  

Salutare din nou
    Are peridoc ? Că parcă văd ceva sub ea
    E tractabila ?
    Cam ce greutate are?
    Pescaj?
    Alte date ,poze ?
    Mulțumesc
    He knows not where he's going, For the ocean will decide, It's not the destination, It's the glory of the ride

Salut,
    Ce vezi sub ea, e un peridoc de transport pe distante scurte, nu poti iesi pe drum public cu ea.
    Cred ca are vreo 1200 Kg, nu stiu sigur, am sa fac si alte poze, zilele astea , Pentru alte date, te rog intreaba-ma si-ti voi raspunde (daca stiu)

Barca este exact ca cea din acest link
    https://www.youtube.com/watch?v=QHwaMVJ-QQk

Alte topicuri asemănătoare

1. Caiac de tura - din lemn - HANDMADE - model unicat
    de apartisan în topicul Caiac, canoe, gonflabile, rafting, alte barci de agrement
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 7 Jan 2017, 02:39 AM
  2. Barca mahon nepusa la apa de 20 ani
    de mary1968 în topicul Barca mea
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 24 Oct 2016, 04:32 PM
  3. Bjřrn Heidenstrřm, un viking pe Dunare la Oltenita
    de dafin în topicul Jurnal de bord
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 23 May 2012, 11:54 PM
  4. reglaje aprindere evinrude fisherman 2 timpi 6 hp 1971
    de GICACERCEL în topicul Motoare de barcă