De la Crisan la Portita cu caiacul/canoia

Felicitari pentru tura!
Mi-ar place sa am timp si energie pentru asa ceva.
De la Periteasca la Portita ai mers pe mare sau prin rezervatie?
Cum mai e la Portita? Tot preturi de litoral categoria lux?
 
Felicitari pentru tura!
Mi-ar place sa am timp si energie pentru asa ceva.
De la Periteasca la Portita ai mers pe mare sau prin rezervatie?
Cum mai e la Portita? Tot preturi de litoral categoria lux?

Am mers pe mare. Portita e foarte faina. Preturi de litoral, bineinteles.
 
am ramas dator cu sumarul a ceea ce a iesit in final:

din cauza unor rectificari ale timpului alocat (botez in familie) a trebuit sa scurtez tura. Am plecat asadar de la Nufarul, pe bratul Sf Gheorghe. am inaintat pe Litcov pana ce am intalnit curent potrivnic la intersectia cu canalul care leaga litcovul de lacul Rotund. Adica destul de repede. Practic Litcovul din ambele directii curgea pe canalul din stanga, spre lacuri. Asa ca am decis sa continui drumul prin salba de lacuri Rotund, Gorgova, Gorgovatz, Isac si apoi am iesit in canalul Perivolovca. Am intalnit din nou curent nefavorabil la intersectia cu canalul ce duce in lacul Gorgostel dar am decis sa continui pana la iesirea in bratul sf gheorghe, la marele M. de aici am iesit pe canalul Dranov si l-am parcurs pe intreaga lungime pana la varsarea sa in Razim. Pe Razim am prins o furtunica si a trebuit sa ma evacuez de urgentza in stuf. 3 ore mai tarziu am reusit sa plec mai departe, iesind la marea neagra prin canalul Periteasca. Ultima portiune, pana la Portita am facut-o dis de dimineata cu un usor vant din fata adica Vest si NV si un curent din nou potrivnic.

Toata tura a durat o sapt. Traseul a fost foarte fain si am intalnit foarte putine barci. Zone de campat exista doar in locurile unde pasc animalele adica subtirel. Am prins apa mare si tulbure de la ploi, pescuit a decurs foarte slab. Am mancat doar obleti si rosioare. zero rapitor. Apa a trebuit filtrata prin servetele de bucatarie pt ca nu se decanta suficient. Tantari putini, sub asteptari. Vantul predominant V si NV. Am filmat si fotografiat tot drumul, pot chiar sa ma laud cu capturarea unei turme de 50-80 de cai salbatici pe pasunile lacului Dranov. din pacate cardul cu 90% din continut a fost compromis dintr-o greseala de-a mea si nu am putut recupera nimic.

In concluzie, un traseu excelent, cu adrenalina si putina aventura. Multumesc frumos pentru sfaturi si recomandari.
cateva poze de pe telefon: https://photos.app.goo.gl/fG17nA3ZsNZKbaNe8

Foarte interesanta tura. Noi am lasat masina la Victoria si am intrat pe litcov imediat. Am mers pe litcov pana intersectia cu caraorman prima zi, fara sa trecem prin lacuri si n-am sesizat curentul. Ne-a prins si prima ploaie. Apoi am mers pe Caraorman, trecut pe la o pensiune pentru ciorba-de-peste-brunch (40 ron doua ciorbe + icre, foarte bun) lacul Puiu, tabara rosu, lacul rosu, lacul eugen, campare pe malul marii. Apoi vremea s-a sucit (vant puternic si valuri) si oboseala a inceput sa 'erodeze echipa' asa ca am mers spre sulina prin cordon litoral unde-am vizitat chestii gen cimitir si carciuma. Data viitoare o sa incerc si eu traseul prin lacuri in loc de Litcov, si poate o iau spre portita...
M-ar interesa daca poti sa-mi spui aproximativ macar locurile de campare pe care le-ai folosit. Arata super pozele.

uite si un film facut de google cu pozele din telefonul meu:
https://photos.app.goo.gl/xE5onzff8b2WxJiNA
 
foarte fain :)

intradevar, e cam dificil cu campatul prin lacuri dar poti sa stai la pescari. cam fiecare lac mare are pe canalele ce-l acceseaza colonii de pescari. cu o tzuica si 2 tigari nu numa ca dormi linistit dar sigur prinzi si peste prajit sau borsh. Eu n-am putut pt ca am mers cu catzelul si mi-a fost teama sa nu-l manance dulaii, caci fiecare asezare de pescari are dulai.

Mai jos iti dau coordonatele locurilor unde am campat eu: (copy+paste in google maps)
45.132563, 29.127200 - Litcov - printre balegi de vaci, avantajul consta in faptul ca am avut gazon perfect :)
45.1280541, 29.2285604 - locatie aproximativa ca nu am salvat. pe canalul ce leaga l. Gorgovat de l. Isac e o asezare pescareasca parasita
45.017212, 29.304161 - Marele M - foarte pitoresc dar cumplit de plin de gunoaie
44.904571, 29.260808 - Canalul Dranov, atentie anumale salbatice (porci, cai, vaci, bivoli, etc..)
di de aici pe mare..

succes! si nu uitati sa strangem mai mult gunoi decat producem!
 
foarte fain :)

intradevar, e cam dificil cu campatul prin lacuri dar poti sa stai la pescari. cam fiecare lac mare are pe canalele ce-l acceseaza colonii de pescari. cu o tzuica si 2 tigari nu numa ca dormi linistit dar sigur prinzi si peste prajit sau borsh. Eu n-am putut pt ca am mers cu catzelul si mi-a fost teama sa nu-l manance dulaii, caci fiecare asezare de pescari are dulai.

Mai jos iti dau coordonatele locurilor unde am campat eu: (copy+paste in google maps)
45.132563, 29.127200 - Litcov - printre balegi de vaci, avantajul consta in faptul ca am avut gazon perfect :)
45.1280541, 29.2285604 - locatie aproximativa ca nu am salvat. pe canalul ce leaga l. Gorgovat de l. Isac e o asezare pescareasca parasita
45.017212, 29.304161 - Marele M - foarte pitoresc dar cumplit de plin de gunoaie
44.904571, 29.260808 - Canalul Dranov, atentie anumale salbatice (porci, cai, vaci, bivoli, etc..)
di de aici pe mare..

succes! si nu uitati sa strangem mai mult gunoi decat producem!
 
Aş vrea să ştiu dacă a intrat cineva RECENT dinspre bucla M de la Dunavăţ pe canalul Perivolovca, apoi până în lacul Erenciuc.
Vreau să merg cu caiacul pe ruta asta şi m-a interesa dacă este liberă de obstacole majore.
Mulţumesc.
 
Sacalin (nu Sahalin) inca mai este insula. Desigur candva se va uni cu uscatul.
Sahalin este o insula in estul Rusiei... :)

Sa ai o navigatie placuta.

Sacalin (apare si Sahalin in bibliografie) este peninsula...ce-i drept din cand in cand dupa sezonul rece mai apar sparturi, partea de sud ramanand izolata. Fotografia de mai sus este facuta la Sulina (se poate vedea clar farul si canalul) in nord spre Golful Musura, prin 2008-2010 cred. In prezent insula Musura (sau insula "K" cum ii spun cei din Sulina) este mult mai mica, cu putina vegetatie.
 
Asa este!
Am dat click pe poza aiurea si nu am mai verificat.
Scuze!
 

Atașamente

  • Insula-Sacalin.jpg
    Insula-Sacalin.jpg
    33 KB · Vizualizări: 23
Aş vrea să ştiu dacă a intrat cineva RECENT dinspre bucla M de la Dunavăţ pe canalul Perivolovca, apoi până în lacul Erenciuc.
Vreau să merg cu caiacul pe ruta asta şi m-a interesa dacă este liberă de obstacole majore.
Mulţumesc.
N-ai nici o treaba cu caiacul pe bucle. Vara, pe cote ale Dunarii scazute, sunt ape mai mici (intinsura) dar pentru caiac nu sunt probleme, doar pentru barcile cu pescaj mai mare.
Poza din acest moment de pe Google Earth -facuta pe ape mici iti arata exact senalul navigabil.
De pe Perivolovca pe Erenciuc vad ca exista un vechi canal, dar n-am auzit pe cineva sa-l strabata.
Accesul pe Erenciuc se face din Bratul Sf Gheorghe- pe canalul Erenciuc sau din lacul Puiu pe canalul Mocansca.
 

Back
Sus