Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Topic: De la Crisan la Portita cu caiacul/canoia

Member
    Locația
    Brasov/Bucuresti
    Posturi
    81

Default De la Crisan la Portita cu caiacul/canoia

Salutare,

Planuiesc o tura cu canoia de la Crisan la Gura Portitei in iulie. Este ultima etapa a unei ture mai lungi.

Ma intereseaza o recomandare de traseu cu cat mai putin vaslit in amonte. Am gandit initial canalul Litcov apoi Isaac, Uzlina Dunavat etc... dar tare ma tem ca pana la Uzlina am de padelat doar in amonte.. 😣 si parca nu e deloc atractiv Sf. Gheorghe - portita sau?

Mersi anticipat pt pareri si recomandari.
    Wulkie Alex

Quote Originally Posted by wulkie View Post
    Salutare,

Planuiesc o tura cu canoia de la Crisan la Gura Portitei in iulie. Este ultima etapa a unei ture mai lungi.

Ma intereseaza o recomandare de traseu cu cat mai putin vaslit in amonte. Am gandit initial canalul Litcov apoi Isaac, Uzlina Dunavat etc... dar tare ma tem ca pana la Uzlina am de padelat doar in amonte.. �� si parca nu e deloc atractiv Sf. Gheorghe - portita sau?

Wulkie Alex
    Sfântul Gheorghe-Portița poate fi un traseu interesant, mai ales că are mai multe variante. Cea mai liniară ar fi plecarea spre Sacalin prin Gârla Turcească (padelezi doar aval), apoi dublezi linia țărmului, cu popas la 21 km pe plajă la vărsarea din Belciug (după Ciotica) sau încă 12 km la Perișor, apoi popas de prânz la Periteașca ( 11 km de Perișor) și Gura Portiței la încă 13 km. Traseul e foarte fain, dacă marea e blândă vă ajută și curentul de suprafață dar și vântul dominant.
    Dacă marea nu e prietenoasă, se poate intra spre deltă oriunde în aceste puncte, inclusiv la Ciotica. Se merge pe linia de canale Buhaz-Zăton-Crasnicol-Belciug, în combinația care te avantajează cel mai mult, pâna ajungi la Perișor. Perișorul nu curge, așa că padelezi lejer. Îmi amintesc de Nomazi, cât de repede au padelat cu U-boat-ul lor, de nu i-am mai ajuns din urmă pe canal, cu velierul ( o întâlnire total neplănuită și memorabilă, de acum un număr de ani).
    Apoi prin Dranov (curent favorabil), în golful Holbina.
    De aici, ocolind insula Bisericuța, padelați la adăpostul țărmului Leahovei, până la Gura Portiței.
    Traseul e mai lunguț, dar nu aveți curent contrar, ci favorabil direcției voastre (există porțiuni relativ mici și curentul nu e semnificativ). Aici vă desemnați popasurile cum doriți, există câteva grinduri la alegere (Țigănuș, Crețului, Crasnicol, Perișor). Eu unul prefer varianta padelatului marin și plajele lungi unde pot poposi în orice moment, pe parcursul călătoriei.
    Oriunde pe traseu, dacă marea devine mai supărată, puteți acosta și accesa zona deltei, prin cele 3 intrări: Ciotica, Zaton (cred că așa-i spune), Perișor sau Periteașca

Baftă!
    Last edited by Florio; 6 Jun 2018 at 12:05 AM.

Member
    Locația
    Brasov/Bucuresti
    Posturi
    81

excelent!!! mersi frumos pentru ponturi.
    Inainte sa aleg padelatul marin trebuie sa cercetez putin cum e cu procurarea hranei (nu am mentionat ca e o tura tip "survival")

Senior Member
    Locația
    Bucuresti
    Posturi
    263

Salut,
    Ar mai fi o varianta.
    Crisan, Canalul Caraorman, Litcov pana in lacul Puiu, canalul spre Erenciuc, Lacul Erenciuc, Canalul Erenciuc, Bratul Sf Gheorghe. Pana aici totul e la vale sau stationar. De aici poti sa te intorci spre Dranov (la deal) si de acolo in Razelm, insula Bisericuta si Gura Portitei.
    Alta varianta ar fi sa intrati pe Litcov inainte de Caraorman si sa padelati putin la deal pana la intersectia cu Perivolovca. Apoi pe Perivolovca la vale (excelent canal meandrat cu curent slab) pana in Bratul Sf Gheorghe si apoi pe bucla pana la intrarea in Dranov.
    Trebuie sa tineti cont de prognoza meteo caci Razelmul se monteaza tare la vant din nord. Nici traversarea lacului Puiu nu e foarte prietenoasa pe vant...
    Multa bafta!

Member
    Locația
    Brasov/Bucuresti
    Posturi
    81

Mersi frumos Alex!
    cel mai probabil voi alege traseul Perivolovca si din Dranov, ies pe Perisor la mare.
    Desi tare ma atrage peninsula Sahalin si traseul propus de Florio.

vedem...

6.  

Desi tare ma atrage peninsula Sahalin
    vedem...
    Sacalin (nu Sahalin) inca mai este insula. Desigur candva se va uni cu uscatul.
    Sahalin este o insula in estul Rusiei...

Sa ai o navigatie placuta.
    Fotografii ataşate Fotografii ataşate insula-sacalin1.jpg‎   Sahalin island.PNG‎  

Salutare,

Ma intereseaza o recomandare de traseu cu cat mai putin vaslit in amonte. Am gandit initial canalul Litcov apoi Isaac, Uzlina Dunavat etc... dar tare ma tem ca pana la Uzlina am de padelat doar in amonte.. �� si parca nu e deloc atractiv Sf. Gheorghe - portita sau?

Wulkie Alex
    Nu stiu daca iti poate folosi la ceva, ca e cam vechi, dar in masura in care vreo 2-3 imagini iti pot da o idee aproximativa despre topografie si optiuni.

Tura tip “survival” inseamna ca iti iei tot ce ai nevoie cu tine si esti independent, ori inseamna ca nu-ti iei nimic si te joci de-a “naufragiatul” care se descurca cu ce gaseste la indemana?

Tu faci cum iti place si cum ti se potriveste, dar nu ti-ar dauna sa iei cu tine o rezerva minima de apa potabila, un PFD pe care il porti, o palarie de soare si un briceag. Nu stiu cat de pescar esti, dar daca ai timp, rabdare si indemanare poti sa-ti prinzi cina. Ia totusi o conserva ceva si tine-o de urgenta.

In afara de pescuit pentru hrana, nu vatama nici o pasare, reptila, sau mamifer, ca sa-ti potolesti foamea pentru ca ar fi o rusine. Tampitii aia din survivor shows omoara inutil animale pentru ca realizatorilor giftuiti si hidratati din spatele cadrului li se pare ca imaginile devorarii unui soricel, sarpe, veverita, caprioara, vor impresiona si pastra in fata ecranului pe imbecilii gura casca care cunosc natura doar de la televizor.

Un kayak ar fi mai potrivit decat o canoe pentru navigatia costiera, mai ales daca ai spray skirts. Ca marea se mai monteaza si trebuie ori sa iesi, ori sa reintri prin valuri. Daca optezi pentru canoe, ai putea sa acoperi macar prova cu un tarp sa ne lasi valurile mai obraznice sa-ti incalece bordurile.

Eu n-as pleca din Sf. Gheorghe fara o sticla de vin, dar asta nu-i tura mea asa ca...

Oricum, succes si nu uita sa faci cateva poze si/sau un video sa ne mai hranim si noi amintitile.
    Last edited by DoiNomazi; 6 Jun 2018 at 06:28 PM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Member
    Locația
    Brasov/Bucuresti
    Posturi
    81

fain! am urmarit multe filmulete de-ale voastre. nu stiu cum de mi-a scapat asta foarte fain, felicitari
    v-ati si intalnit cu Florio la Perisor, super tare! a fost planificat?

fain! am urmarit multe filmulete de-ale voastre. nu stiu cum de mi-a scapat asta foarte fain, felicitari
    v-ati si intalnit cu Florio la Perisor, super tare! a fost planificat?
    Nu. Nu era planificata nici o intalnire.

La sfarsitul primei zile pe apa, ne-am intalnit, tot din intamplare, cu Bogdan (Pupezica), care tragea la motor in amonte pe Sf Gheorghe si vreo 3 zile mai tarziu ne-am intalnit, tot din intamplare, cu Florio si Romeo la Perisor. Eu incercam sa recunosc locul ca nu mai trecusem pe la Perisor de prin 1997, si am vazut dorsalele a 2 "rechini fiorosi" care pareau ca isi vor intersecta traseul in larg cu U-Boat-ul... Ba rechinul care se apropia primul parea chiar balena ucigasa... Pana sa scot binoclul, s-a dovedit ca Orca era chiar Florio, asa ca n-am mai tras salva de avertizare (across the bow)...

Ei au impartit cu noi un delicios bors de peste (imi era rusine sa mai cer o portie si de abea la pensiune la Sarichioi mi-am facut plinul de bors de peste) iar noi am impartit cu ei o ploaie cu fulgere si traznete... Dimineata am ridicat ancora inaintea lor si ne-am dus la Complexul Holbina.

Amintiri frumoase...

Du-te fara teama ca va fi frumos si te vei bucura de momente pretioase de solitudine in natura. Si nu-i nici o rusine sa-ti iei apa potabila si trei biscuiti, altfel setea si foamea iti pot distorsiona bucuria de a fi in natura.
    Last edited by DoiNomazi; 7 Jun 2018 at 03:50 AM.
    DoiNomazi aka "Seasick & Grumpy", aflati intr-o perpetua TraveloTherapie

Member
    Locația
    Brasov/Bucuresti
    Posturi
    81

Quote Originally Posted by DoiNomazi View Post
    Du-te fara teama ca va fi frumos si te vei bucura de momente pretioase de solitudine in natura. Si nu-i nici o rusine sa-ti iei apa potabila si trei biscuiti, altfel setea si foamea iti pot distorsiona bucuria de a fi in natura.
    mersi frumos de sfaturi si incurajare am mai facut o tura similara acum 3 ani si mi-a parut rau ca am avut 2 rosii si niste branza la mine
    apa o decantez si o fierb si adaug cateva frunze de menta sa taie gustul de baltoaca.

Promit ca revin cu poze si poate si un montaj

Page 1 of 3 123 LastLast

Alte topicuri asemănătoare

1. Traseu Murighiol-Crisan?
    de teo pes în topicul Dunăre şi Delta Dunării
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 31 Aug 2013, 07:54 AM
  2. La ski cu caiacul
    de hoinar în topicul Poze
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 22 Jan 2013, 09:59 PM
  3. Răspunsuri: 0