De la Crisan la Portita cu caiacul/canoia

Salutare,

Planuiesc o tura cu canoia de la Crisan la Gura Portitei in iulie. Este ultima etapa a unei ture mai lungi.

Ma intereseaza o recomandare de traseu cu cat mai putin vaslit in amonte. Am gandit initial canalul Litcov apoi Isaac, Uzlina Dunavat etc... dar tare ma tem ca pana la Uzlina am de padelat doar in amonte.. 😣 si parca nu e deloc atractiv Sf. Gheorghe - portita sau?

Mersi anticipat pt pareri si recomandari.
Wulkie Alex
 
Salutare,

Planuiesc o tura cu canoia de la Crisan la Gura Portitei in iulie. Este ultima etapa a unei ture mai lungi.

Ma intereseaza o recomandare de traseu cu cat mai putin vaslit in amonte. Am gandit initial canalul Litcov apoi Isaac, Uzlina Dunavat etc... dar tare ma tem ca pana la Uzlina am de padelat doar in amonte.. �� si parca nu e deloc atractiv Sf. Gheorghe - portita sau?

Mersi anticipat pt pareri si recomandari.
Wulkie Alex

Sfântul Gheorghe-Portița poate fi un traseu interesant, mai ales că are mai multe variante. Cea mai liniară ar fi plecarea spre Sacalin prin Gârla Turcească (padelezi doar aval), apoi dublezi linia țărmului, cu popas la 21 km pe plajă la vărsarea din Belciug (după Ciotica) sau încă 12 km la Perișor, apoi popas de prânz la Periteașca ( 11 km de Perișor) și Gura Portiței la încă 13 km. Traseul e foarte fain, dacă marea e blândă vă ajută și curentul de suprafață dar și vântul dominant.
Dacă marea nu e prietenoasă, se poate intra spre deltă oriunde în aceste puncte, inclusiv la Ciotica. Se merge pe linia de canale Buhaz-Zăton-Crasnicol-Belciug, în combinația care te avantajează cel mai mult, pâna ajungi la Perișor. Perișorul nu curge, așa că padelezi lejer. Îmi amintesc de Nomazi, cât de repede au padelat cu U-boat-ul lor, de nu i-am mai ajuns din urmă pe canal, cu velierul :) ( o întâlnire total neplănuită și memorabilă, de acum un număr de ani).
Apoi prin Dranov (curent favorabil), în golful Holbina.
De aici, ocolind insula Bisericuța, padelați la adăpostul țărmului Leahovei, până la Gura Portiței.
Traseul e mai lunguț, dar nu aveți curent contrar, ci favorabil direcției voastre (există porțiuni relativ mici și curentul nu e semnificativ). Aici vă desemnați popasurile cum doriți, există câteva grinduri la alegere :) (Țigănuș, Crețului, Crasnicol, Perișor). Eu unul prefer varianta padelatului marin și plajele lungi unde pot poposi în orice moment, pe parcursul călătoriei.
Oriunde pe traseu, dacă marea devine mai supărată, puteți acosta și accesa zona deltei, prin cele 3 intrări: Ciotica, Zaton (cred că așa-i spune), Perișor sau Periteașca

Baftă!
 
Ultima editare:
excelent!!! mersi frumos pentru ponturi.
Inainte sa aleg padelatul marin trebuie sa cercetez putin cum e cu procurarea hranei :) (nu am mentionat ca e o tura tip "survival")
 
Salut,
Ar mai fi o varianta.
Crisan, Canalul Caraorman, Litcov pana in lacul Puiu, canalul spre Erenciuc, Lacul Erenciuc, Canalul Erenciuc, Bratul Sf Gheorghe. Pana aici totul e la vale sau stationar. De aici poti sa te intorci spre Dranov (la deal) si de acolo in Razelm, insula Bisericuta si Gura Portitei.
Alta varianta ar fi sa intrati pe Litcov inainte de Caraorman si sa padelati putin la deal pana la intersectia cu Perivolovca. Apoi pe Perivolovca la vale (excelent canal meandrat cu curent slab) pana in Bratul Sf Gheorghe si apoi pe bucla pana la intrarea in Dranov.
Trebuie sa tineti cont de prognoza meteo caci Razelmul se monteaza tare la vant din nord. Nici traversarea lacului Puiu nu e foarte prietenoasa pe vant...
Multa bafta!
 
Mersi frumos Alex!
cel mai probabil voi alege traseul Perivolovca si din Dranov, ies pe Perisor la mare.
Desi tare ma atrage peninsula Sahalin :) si traseul propus de Florio.

vedem...
 
Desi tare ma atrage peninsula Sahalin :)
vedem...

Sacalin (nu Sahalin) inca mai este insula. Desigur candva se va uni cu uscatul.
Sahalin este o insula in estul Rusiei... :)

Sa ai o navigatie placuta.
 

Atașamente

  • insula-sacalin1.jpg
    insula-sacalin1.jpg
    48.6 KB · Vizualizări: 50
  • Sahalin island.PNG
    Sahalin island.PNG
    65 KB · Vizualizări: 38
Salutare,

Planuiesc o tura cu canoia de la Crisan la Gura Portitei in iulie. Este ultima etapa a unei ture mai lungi.

Ma intereseaza o recomandare de traseu cu cat mai putin vaslit in amonte. Am gandit initial canalul Litcov apoi Isaac, Uzlina Dunavat etc... dar tare ma tem ca pana la Uzlina am de padelat doar in amonte.. �� si parca nu e deloc atractiv Sf. Gheorghe - portita sau?

Mersi anticipat pt pareri si recomandari.
Wulkie Alex

Nu stiu daca iti poate folosi la ceva, ca e cam vechi, dar in masura in care vreo 2-3 imagini iti pot da o idee aproximativa despre topografie si optiuni.

https://vimeo.com/50826642

Tura tip “survival” inseamna ca iti iei tot ce ai nevoie cu tine si esti independent, ori inseamna ca nu-ti iei nimic si te joci de-a “naufragiatul” care se descurca cu ce gaseste la indemana?

Tu faci cum iti place si cum ti se potriveste, dar nu ti-ar dauna sa iei cu tine o rezerva minima de apa potabila, un PFD pe care il porti, o palarie de soare si un briceag. Nu stiu cat de pescar esti, dar daca ai timp, rabdare si indemanare poti sa-ti prinzi cina. Ia totusi o conserva ceva si tine-o de urgenta.

In afara de pescuit pentru hrana, nu vatama nici o pasare, reptila, sau mamifer, ca sa-ti potolesti foamea pentru ca ar fi o rusine. Tampitii aia din survivor shows omoara inutil animale pentru ca realizatorilor giftuiti si hidratati din spatele cadrului li se pare ca imaginile devorarii unui soricel, sarpe, veverita, caprioara, vor impresiona si pastra in fata ecranului pe imbecilii gura casca care cunosc natura doar de la televizor.

Un kayak ar fi mai potrivit decat o canoe pentru navigatia costiera, mai ales daca ai spray skirts. Ca marea se mai monteaza si trebuie ori sa iesi, ori sa reintri prin valuri. Daca optezi pentru canoe, ai putea sa acoperi macar prova cu un tarp sa ne lasi valurile mai obraznice sa-ti incalece bordurile.


Eu n-as pleca din Sf. Gheorghe fara o sticla de vin, dar asta nu-i tura mea asa ca... :)

Oricum, succes si nu uita sa faci cateva poze si/sau un video sa ne mai hranim si noi amintitile.
 
Ultima editare:
fain! am urmarit multe filmulete de-ale voastre. nu stiu cum de mi-a scapat asta :) foarte fain, felicitari
v-ati si intalnit cu Florio la Perisor, super tare! a fost planificat?
 
fain! am urmarit multe filmulete de-ale voastre. nu stiu cum de mi-a scapat asta :) foarte fain, felicitari
v-ati si intalnit cu Florio la Perisor, super tare! a fost planificat?

Nu. Nu era planificata nici o intalnire.

La sfarsitul primei zile pe apa, ne-am intalnit, tot din intamplare, cu Bogdan (Pupezica), care tragea la motor in amonte pe Sf Gheorghe si vreo 3 zile mai tarziu ne-am intalnit, tot din intamplare, cu Florio si Romeo la Perisor. Eu incercam sa recunosc locul ca nu mai trecusem pe la Perisor de prin 1997, si am vazut dorsalele a 2 "rechini fiorosi" care pareau ca isi vor intersecta traseul in larg cu U-Boat-ul... :) Ba rechinul care se apropia primul parea chiar balena ucigasa... Pana sa scot binoclul, s-a dovedit ca Orca era chiar Florio, asa ca n-am mai tras salva de avertizare (across the bow)... :)

Ei au impartit cu noi un delicios bors de peste (imi era rusine sa mai cer o portie si de abea la pensiune la Sarichioi mi-am facut plinul de bors de peste) iar noi am impartit cu ei o ploaie cu fulgere si traznete... :) Dimineata am ridicat ancora inaintea lor si ne-am dus la Complexul Holbina.

Amintiri frumoase... :)

Du-te fara teama ca va fi frumos si te vei bucura de momente pretioase de solitudine in natura. Si nu-i nici o rusine sa-ti iei apa potabila si trei biscuiti, altfel setea si foamea iti pot distorsiona bucuria de a fi in natura.
 
Ultima editare:
Du-te fara teama ca va fi frumos si te vei bucura de momente pretioase de solitudine in natura. Si nu-i nici o rusine sa-ti iei apa potabila si trei biscuiti, altfel setea si foamea iti pot distorsiona bucuria de a fi in natura.

mersi frumos de sfaturi si incurajare :) am mai facut o tura similara acum 3 ani si mi-a parut rau ca am avut 2 rosii si niste branza la mine :)
apa o decantez si o fierb si adaug cateva frunze de menta sa taie gustul de baltoaca.

Promit ca revin cu poze si poate si un montaj
 
mersi frumos de sfaturi si incurajare :) am mai facut o tura similara acum 3 ani si mi-a parut rau ca am avut 2 rosii si niste branza la mine :)
apa o decantez si o fierb si adaug cateva frunze de menta sa taie gustul de baltoaca.

Promit ca revin cu poze si poate si un montaj

La sfarsitul unei zile pe apa, doua rosii si o bucata de branza (telemea), daca le-ai ferit de soare si de apa sarata, iti pot aduce raiul pe pamant.. :) (chiar daca nu ai ceapa verde si ridichi)

intr-o vreme incercam sa plec in excursii cu diete spatiale, ba pastile concentrate (asemanatoare cu cele din dieta astronautilor), ba cu MRE-uri, dar acum la batranete prefer sa fac un efort suplimentar la carat si incerc sa car o risie, o branza, un mic, o fripturica, un pahar de vin, dupa cum se potriveste situatiei. Ii las pe aia de la tembelizor sa se joace de-a aventura supravietuirii fara haine, fara hrana si fara apa.

Eu vreau sa supravietuiesc hidratat si hranit corespunzator... :) Ca daca o fi sa mor, nu vreau sa fie de foame. Raman suficiente alte potentiale cauze... :)

Dupa cum bine stii din propria-ti experienta, apa este cea mai importanta. Cand padelam mai departe de lume, caram cu noi cel putzin 20 de litri si de cate ori gasim o sursa de apa completam apa bauta. In functie de sursa de apa, o filtram, o fierbem, o sterlizam cu ultraviolete, sau la disperare o bem asa cum o gasim.

Exista pastile care te scapa rapid de diarea produsa de apa mai putzin curata.

In Delta am folosit acelasi sistem.

Dar daca se poate, car cu mare entuziasm cateva cutii de RB, vin si bere... ca viata-i scurta... :)

Bafta si “vant de pupa”!
 
Ultima editare:
Am primit de ziua mea un bat de muscarit (fly fishing). Are cineva experiente interesante la muscarit in delta?
 
Am primit de ziua mea un bat de muscarit (fly fishing). Are cineva experiente interesante la muscarit in delta?

Muscăritul e o tehnică aparte, cu tainele ei. Există un club al muscarilor, am un prieten care pescuiește la muscă din caiac. În Deltă am auzit de muscari care au dat la știucă, cu șnur plutitor, imitații de tip Fire Tiger și cu streamere cu corp alb și cap roșu. Dacă nu ești muscar, părerea mea e că iei ustensilele degeaba. Tehnicile sunt foarte faine, dar deloc ușor de învățat. :)
Mai sigur ia o lopățică Lineman (pentru scos momeală) și o lansetă simplă, telescopică (ca s-o faci micuță) și ai șanse la roșioară mare și alți pești pașnici care dau năvală.
 
Sfântul Gheorghe-Portița poate fi un traseu interesant, mai ales că are mai multe variante. Cea mai liniară ar fi plecarea spre Sacalin prin Gârla Turcească (padelezi doar aval), apoi dublezi linia țărmului, cu popas la 21 km pe plajă la vărsarea din Belciug (după Ciotica) sau încă 12 km la Perișor, apoi popas de prânz la Periteașca ( 11 km de Perișor) și Gura Portiței la încă 13 km. Traseul e foarte fain, dacă marea e blândă vă ajută și curentul de suprafață dar și vântul dominant.
Dacă marea nu e prietenoasă, se poate intra spre deltă oriunde în aceste puncte, inclusiv la Ciotica. Se merge pe linia de canale Buhaz-Zăton-Crasnicol-Belciug, în combinația care te avantajează cel mai mult, pâna ajungi la Perișor. Perișorul nu curge, așa că padelezi lejer. Îmi amintesc de Nomazi, cât de repede au padelat cu U-boat-ul lor, de nu i-am mai ajuns din urmă pe canal, cu velierul :) ( o întâlnire total neplănuită și memorabilă, de acum un număr de ani).
Apoi prin Dranov (curent favorabil), în golful Holbina.
De aici, ocolind insula Bisericuța, padelați la adăpostul țărmului Leahovei, până la Gura Portiței.
Traseul e mai lunguț, dar nu aveți curent contrar, ci favorabil direcției voastre (există porțiuni relativ mici și curentul nu e semnificativ). Aici vă desemnați popasurile cum doriți, există câteva grinduri la alegere :) (Țigănuș, Crețului, Crasnicol, Perișor). Eu unul prefer varianta padelatului marin și plajele lungi unde pot poposi în orice moment, pe parcursul călătoriei.
Oriunde pe traseu, dacă marea devine mai supărată, puteți acosta și accesa zona deltei, prin cele 3 intrări: Ciotica, Zaton (cred că așa-i spune), Perișor sau Periteașca

Baftă!

MI se pare un plan foarte misto. As lasa masina in Murighiol si as merge la Sfantu Gheorghe, insa pun inca o zi. Ar putea fi mai destept sa vin cu canoea pe pasager pana la Sfantu Gheorghe ? Exista microbuze jurilovca-murighiol ? Mai merge cineva de Duminica incolo ? As putea folosi tarpul ca sa mai scot ceva viteza din posibilul vant prielnic pe zona Sacalin-Gura Portitiei ?
Multumesc.
 
MI se pare un plan foarte misto. As lasa masina in Murighiol si as merge la Sfantu Gheorghe, insa pun inca o zi. Ar putea fi mai destept sa vin cu canoea pe pasager pana la Sfantu Gheorghe ? Exista microbuze jurilovca-murighiol ? Mai merge cineva de Duminica incolo ? As putea folosi tarpul ca sa mai scot ceva viteza din posibilul vant prielnic pe zona Sacalin-Gura Portitiei ?
Multumesc.

Ideea folosirii pasagerului până la Sfântul, este bună. Dacă nu ai suficient timp și mai ales dacă ai mai parcurs distanța asta, o poți sări fără mari regrete.
Cu tarpul nu te-aș sfătui în canoe. Te poate dezechilibra ușor și nu văd cum ai improviza un catarg. Eu am navigat în vânt tare cu o lotcă și parus ( https://youtu.be/gxkgmo-u9VA?t=316 de la minutul 5:16) dar nu știu dacă poți fixa un catarg și dacă te descurci să manevrezi singur scota și o pagaie-cârmă totodată.
Dacă dorești să folosești vântul, poți lua o umbrelă bărbătească (mare :) ) care nu ocupă loc și e destul de eficientă la vânt purtător.
 
Eu am cumpărat, mai demult dar nu am probat-o încă, de la http://hibiscussport.ro/produse/echipament/vela-pentru-caiac/ o velă pentru caiac. Se poate monta și pe canoe. Poate o să ies zilele astea cu caiacul și cu ea pe mare (oare?). Tot așteptăm, de câteva zile, să plouă-furtunos, aici la 2 Mai dar n-o face. N-am văzut niciodată prognoze de furtună așa de rele (probabilitate 70-80%) care să nu se îndeplinească zile întregi. Presiune scăzută, soare cu nori, 2-3 stropi și gata... Dar nici nu risc... pentru că dacă scrie-scrie!!! Poate mă aude și vine :) :) :) Caiacul nu este... pachebot :)
 
Pai nu o sa merg singur, merg cu sotia, deci unul ar tine vela si unul carma sau derivorul... In fine, sotia a zis ca prefera pe Litcov + lacuri si nu pe mare. Asa ca, deocamdata, traseul asta ramane in lista de asteptare.
Multumesc oricum pentru sfaturi si felicitari pentru ca vad si-o chitara in filmul cu vela. Presupun ca nu exista husa etansa pentru chitari...
 
am ramas dator cu sumarul a ceea ce a iesit in final:

din cauza unor rectificari ale timpului alocat (botez in familie) a trebuit sa scurtez tura. Am plecat asadar de la Nufarul, pe bratul Sf Gheorghe. am inaintat pe Litcov pana ce am intalnit curent potrivnic la intersectia cu canalul care leaga litcovul de lacul Rotund. Adica destul de repede. Practic Litcovul din ambele directii curgea pe canalul din stanga, spre lacuri. Asa ca am decis sa continui drumul prin salba de lacuri Rotund, Gorgova, Gorgovatz, Isac si apoi am iesit in canalul Perivolovca. Am intalnit din nou curent nefavorabil la intersectia cu canalul ce duce in lacul Gorgostel dar am decis sa continui pana la iesirea in bratul sf gheorghe, la marele M. de aici am iesit pe canalul Dranov si l-am parcurs pe intreaga lungime pana la varsarea sa in Razim. Pe Razim am prins o furtunica si a trebuit sa ma evacuez de urgentza in stuf. 3 ore mai tarziu am reusit sa plec mai departe, iesind la marea neagra prin canalul Periteasca. Ultima portiune, pana la Portita am facut-o dis de dimineata cu un usor vant din fata adica Vest si NV si un curent din nou potrivnic.

Toata tura a durat o sapt. Traseul a fost foarte fain si am intalnit foarte putine barci. Zone de campat exista doar in locurile unde pasc animalele adica subtirel. Am prins apa mare si tulbure de la ploi, pescuit a decurs foarte slab. Am mancat doar obleti si rosioare. zero rapitor. Apa a trebuit filtrata prin servetele de bucatarie pt ca nu se decanta suficient. Tantari putini, sub asteptari. Vantul predominant V si NV. Am filmat si fotografiat tot drumul, pot chiar sa ma laud cu capturarea unei turme de 50-80 de cai salbatici pe pasunile lacului Dranov. din pacate cardul cu 90% din continut a fost compromis dintr-o greseala de-a mea si nu am putut recupera nimic.

In concluzie, un traseu excelent, cu adrenalina si putina aventura. Multumesc frumos pentru sfaturi si recomandari.
cateva poze de pe telefon: https://photos.app.goo.gl/fG17nA3ZsNZKbaNe8
 

Back
Sus