Barca Solenza -:)

Am prin curte o Solenza veche.....ma gandeam sa nu o dau la Remat ci sa.......fac o barca din ea😆. Intai ....demontat tot ce nu foloseste, roti, motorul....tavanul , geamuri laterale etc..Ma gandesc sa ii sudez un dublu fund din tabla dupa ce etansez podeaua existenta. Ce pareri aveti ?
 
Daca ai o buna experienta cu sudura de tip TIG ( cu electrod tungsten ,argon si adaos material) este perfect.rezulta flotabilitate suficienta,eventual unul sau doua propulsoare electrice (se gasesc in comert).partea inferioara se protejeaza foarte bine cu poliuree sau mai ieftin cu materiale aparute recent pe piata de la Basf.Apreciez idea....
 
Am prin curte o Solenza veche.....ma gandeam sa nu o dau la Remat ci sa.......fac o barca din ea��. Intai ....demontat tot ce nu foloseste, roti, motorul....tavanul , geamuri laterale etc..Ma gandesc sa ii sudez un dublu fund din tabla dupa ce etansez podeaua existenta. Ce pareri aveti ?

Interesantă ideea, dar se pune întrebarea ”de ce?”. :)
Dacă este pentru ineditul de a apărea cu o Solenza plutitoare, înțeleg.
Pentru orice altceva, nu văd justificarea. Din multe motive:
-Forma nu e hidrodinamică, ci dimpotrivă, frânează trecerea pe apă.
-Greutatea mare
-Materialul total inadecvat.
-Probleme mari de etanșeitate
-Probleme mari de manoperă (Tăiere, sudură, inovație volens-nolens, vopsitorii, etc...)
-Necunoscute totale despre stabilitate și comportament pe apă.
-Costuri foarte mari pentru material , manoperă și totodată riscuri de fi cheltuieli inutile, dacă se dovedește a fi prost utilizabilă sau neutilizabilă (aici am fost diplomat și am folosit acel ”dacă”) :) .
..... și multe altele.

Cred că dacă se dorește o barcă, cel mai ieftin, optim și cu rezultat sigur, este să se meargă pe un proiect deja rodat. Proiectantul a știut ce face, utilizatorii au dat răspunsul din perspectiva proprietarului, știi cât te va costa, cât vei lucra și ce va ieși.
Altfel e posibil să ajungă un fiasco.

Cu toate acestea, dacă dorești să modifici Solenza pentru a fi o plutitoare inedită, înțeleg și îți doresc succes. Ar fi interesant să pui și poze din timpul realizării. Pentru aceasta sunt forumurile :)
 
Daca ai o buna experienta cu sudura de tip TIG ( cu electrod tungsten ,argon si adaos material) este perfect.rezulta flotabilitate suficienta,eventual unul sau doua propulsoare electrice (se gasesc in comert).partea inferioara se protejeaza foarte bine cu poliuree sau mai ieftin cu materiale aparute recent pe piata de la Basf.Apreciez idea....

Chiar așa, îmi amintesc despre un proiect similar pe care îl realizați dintr-un BMW, acum doi ani parcă. A fost o experiență reușită, transformarea ?
 
Posibil sa pluteasca...
Totusi cam multa munca pentru un rezultat incert.
Si prin alte parti exista idei puse in practica...:)
Vezi foto.
 

Atașamente

  • guitar-boat.jpg
    guitar-boat.jpg
    24.5 KB · Vizualizări: 31
Chiar așa, îmi amintesc despre un proiect similar pe care îl realizați dintr-un BMW, acum doi ani parcă. A fost o experiență reușită, transformarea ?

Se lucreaza la sistemul de cuplare si decuplare (intre auto si carena) dar termenul este depasit din cauze de implicare studenteasca.Cu stima.....
 

Back
Sus