Cum sa refolosesti pensula cu care dai rasina epoxy

Salutare,

este posibil sa fi facut o descoperire :)
daca nu sunt primul va rog dati-mi de veste

problematica e simpla: cum pot refolosi o pensula cu care am dat rasina epoxidica? (faca chimicale scumpe si chinuiala)
raspunsul e cat se poate de simplu. am facut un scurt film pe pagina mea de meshterit.

Pensula din imagini a stat o luna in congelator si in week-end am folosit-o din nou. este la a treia folosire. conceptul este asadar testat.


Succes!
 
A... sacrilege ! cum ? nu ai frigider special pentru rasina ???
Glumesc ! :)
Am folosit si noi reteta asta, eu o stiu de la Hakuna Matata... dar .. e 2 lei o pensula. Si reincalzita nu mai e asa flexibila ca la inceput.
 
Solutia pe care o aplic la curatarea pensulelor de epoxy este spalarea sanatoasa in solvent.
Exista 3 solventi dedicati pentru epoxy:

1. Ester dibazic
2. Xilen
3. Acetat de etil

Ultimii 2 pot fi folositi si la diluarea rasinii, dar numai in cazul aplicarii pe suprafete, nu si in cazul lipirii.
Atentie, ca si acetona, xilenul are un regim restrictiv de comercializare, fiind considerat substanta psihotropa.

Am mai folosit in trecut la spalarea pensulelor acid acetic - otet alimentar, dar cu unele rasini isi face treaba, cu altele nu.
Pentru a evita evaporarea solventului compatibil epoxy si eventuala intarire a pensulei, dupa spalare obisnuiesc sa tin pensula scufundata in nitrodiluant.

Sper sa fie utile randurile de mai sus pentru cei interesati.
 

Back
Sus